Abhazya'ya Nasıl Gidilir?

Cumartesi, 28 Eylül 2013 22:15

 

 

Abhazya’ya Ulaşım ve Vize

 

Türkiye’den Abhazya’ya ulaşım, Rusya Federasyonu üzerinden hava ve deniz yoluyla olmak üzere iki şekilde sağlanmaktadır. Kara yoluyla bağlantı Gürcistan’la yaşanan problemler nedeniyle şu an için elverişli değildir.

 

Yola çıkmadan önce yanınıza almanız gereken belgeler:

- En az bir yıllık kullanım süresi olan Türkiye Cumhuriyeti pasaportunuz ve nüfus cüzdanınız,

- Abhazya Cumhuriyeti vatandaşı iseniz Abhazya pasaportunuz. Vatandaş değilseniz Abhazya giriş vizeniz (yani davet yazınız, bunu Abhazya'ya geldiğinizde vizeye çevireceksiniz),

- Bir süredir Rusya Türkiye'ye vize uyguluyor. Rusya vizenizi almayı unutmayın, Soçi'ye indiğinizde sizden istenecektir. Abhazya vatandaşıysanız ve Abhazya pasaportunun yanı sıra Abhazya Dış pasaportunuz (zagran pasaport) varsa Rusya vizesi almanıza gerek yok,

- Biletinizi yanınıza almayı unutmayın...

 

Hava yoluyla ulaşım

 

Türkiye Cumhuriyeti, Abhazya Cumhuriyeti’ni tanımadığından Türkiye’den, Abhazya havaalanlarına doğrudan uçuş yoktur. Bu nedenle, İstanbul Atatürk Havaalanı'ndan kalkan Türk Hava Yolları uçaklarıyla Rusya Federasyonu’nun Soçi (Adler) Havaalanı’na ulaşılmakta, ardından sınır karayoluyla geçilerek Abhazya’ya ulaşılmaktadır.

Gidiş dönüş uçak bileti yaklaşık 300 Euro olup İstanbul - Soçi uçak yolculuğu ortalama 1 saat 45 dakika sürmektedir.

Adler’de pasaport kontrolünden önce pasaport bilgileri ve Rusya Federasyonu’na ne amaçla (turistik- transit geçiş) geldiğinizi bildiren bir form (registirasyon) dolduracaksınız. Pasaport kontrolünün ardından bagajınızı alacak ve pasaport kontrolüne geçeceksiniz. Burada pasaport kontrolü yapıldıktan sonra Abhazya’ya gidecekler için formun sizde kalan kısmının arkasına transit geçiş kaşesi vurulacaktır. Formun sizde kalan bu parçasını pasaportunuzun arasına koyunuz ve kaybetmeyiniz, çünkü Adler sınır kapısından Abhazya’ya geçerken bu form parçası sizden geri istenecektir.

Havaalanı çıkışından taksi veya toplu taşıma araçlarıyla Adler çıkışına (Abhazya-Psou kapısı) gideceksiniz. Adler Havaalanı’ndan taksi ile sınıra ulaşım yaklaşık 15 dakika, maliyeti ise ortalama 20 USD’dir. Eğer grup halinde geliyorsanız ya da daha önceden ayarlanmış olarak havaalanında sizi bekleyen (Rusya – Abhazya arasında gidip gelebilen) bir araç varsa bu araçla Adler çıkışına gidip pasaport kontrolü yapıldıktan sonra sınırdan geçip Abhaz kontrol noktasına varacak ve (Abhaz pasaportunuz pasaportunuzu yoksa) daha önceden aldığınız vizenizi gösterip sınırdan geçeceksiniz.

Bu noktada sizi Abhazca yazılmış “Abhazya Cumhuriyeti” yazısı karşılayacaktır. Bundan sonra aracınızla, Sohum’a ya da Abhazya’da gitmek istediğiniz yer neresi ise oraya devam edebilirsiniz. Havaalanından sizi alarak başkent Sohum’a kadar getiren özel araçların ücreti ortalama 100 USD’dir. Eğer Adler çıkış kapısına kadar Soçi tarafından bir araçla geldiyseniz ve sizi getiren bu araç Abhazya tarafına geçemiyorsa, kontrol noktasında araçtan inip kontrolünüz yaptırdıktan sonra yürüyerek Abhaz sınırını geçeceksiniz. Psou (Adler çıkışındaki ilk Abhaz yerleşkesi) kapısından, Sohum’a toplu taşıma araçları ve taksiler ile de ulaşım sağlanmaktadır. Psou’dan Sohum’a taksi ile ulaşım maliyeti ortalama 70 USD dir. Toplu taşıma ücretleri ise daha hesaplıdır.

 

Deniz yoluyla ulaşım

 

Türkiye’den Abhazya’ya Deniz yoluyla ulaşım Trabzon-Soçi arasında çalışan yolcu gemileri ile Soçi’den karayolu aktarmalı olarak sağlanmaktadır. Ticaretin ve turizmin yoğun olduğu zamanlarda, Trabzon’dan Soçi’ye ortalama iki günde bir gemi vardır. Genellikle Salı ve Perşembe günleri mutlaka gemi bulunmaktadır. Gemi kalkış ve varış saatleri, hava durumu ve deniz trafiğinin durumuna göre farklılık gösterdiği için uzun süreli beklemeler yaşanabilir. Normal şartlarda gemi yolculuğu Trabzon–Soçi arası 12 saat sürmektedir. Gemilerin Trabzon’dan normal kalkış saati 21:00’dir. Gemi ile Soçi limanına varıldıktan sonra yukarıda anlatılan havaalanı girişindeki yapılan gümrük işlemlerinin aynısı burada da uygulanmaktadır. Pasaport kontrolünden sonra çıkışta taksi veya toplu taşıma araçlarıyla ortamla 35-40 dakika süren bir yolculuktan sonra Soçi Limanı-Adler sınır kapısına (Abhazya-Psou kapısı) ulaşabilirsiniz.

Trabzon-Soçi gemi ulaşım maliyeti yaklaşık 80 ile 120 USD arasında değişmekte olup, ayrıca yaz aylarında Trabzon-Soçi arasında beş-altı saat kadar süren Katamaran (Deniz Otobüsü) seferleri de yapılabilmektedir. Eğer bu vasıtayı kullanacaksanız (sefer gün ve saatleri her yaz sezonu farklılık gösterebildiğinden) önceden internet üzerinden Katamaran’ın sefer gün ve saatleri konusunda bir araştırma ile bilgi edinmeniz gerekmektedir.

 

Abhazya vizesi nasıl alınır?

 

Abhazya Cumhuriyeti Devleti, en büyük Abaza nüfusunu barındıran Türkiye diasporası ile ilişkilere büyük önem vermektedir. Bunun böyle olduğunu Abhazya’nın kurucu devlet başkanı Sn. Vladislav Ardzınba 1994 yılında Türkiye diasporasına daimi bir Temsilci göndererek göstermiştir. Abhazya ile Türkiye diasporası arasındaki ilişkiler İstanbul’da bulunan Abhazya Temsilciliği tarafından yürütülmektedir.

Abhazya Cumhuriyeti Devleti’ne her ne amaçla (turistik ziyaret-iş- kesin dönüş) olursa olsun gelecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Abhazya vizesi almak zorundadır. Vize işlemleri sınırda yapılmadığından, Abhaz pasaportu olmayan kişilerin Abhaz sınırından vizesiz içeri girmesi mümkün değildir. Ama belirtmeliyiz ki, Abhazya vizesi almak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için oldukça pratiktir.

Abhazya vizesi internet aracılığıyla Abhazya Dışişleri Bakanlığı’nın  ilgili web adresi http://mfaapsny.org/tur/council/visa.php üzerinden internetten (*) alınabileceği gibi, bizzat giderek Abhazya’nın İstanbul’daki temsilciliğinden de alınabilir.

 

İrtibat: Abhazya Cumhuriyeti Türkiye Temsilciliği

Vladimir Ayudzba - Telefon: 0216 418 09 05

Faks: 0216 347 32 77 E-mail: ınfo@abhazya.org

Web: www.abhazya.org

 

Abhazya vizeleri tek ve çok girişli olmak üzere iki turlu hazırlanmaktadır.

Vize tutarları: Tek girişli vize(30 günlük): 20 $

Çok girişli vize(3 aylık): 40 $

Çok girişli vize(1 yıllık): 60 $

Vizenin uzatılması:

-12 saatin altı: 5 $

-24 saatin altı: 10 $

-48 saatin altı: 20 $

-72 saatin altı: 30 $

-10 günün altı: 50 $

 

(*) Abhazya’ya girmek için internet üzerinden Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’ndan elektronik posta vasıtası ile aldığınız belge asıl vizeniz değil, sadece size verilen bir giriş belgesidir. Lütfen eğer bu yolla Abhazya Cumhuriyeti’ne giriş yaptıysanız, girişten sonra en kısa zamanda çıkış izin belgesi işlevini görecek gerçek vizeyi almak için Sohum’da bulunan Abhazya Dışişleri Bakanlığı konsolosluk bölümüne başvurunuz. Eğer bilgileriniz eksikse ve Başvuru Formu tam olarak doldurulmamışsa konsolosluk bölümü vizenin verileceğini garanti etmemektedir.

Bu kategoriden diğerleri: « Abhazya'da Din