Tkuarçal Kömür Madenlerine Hindistan Yatırımı

Perşembe, 05 Aralık 2013 22:21

 

Yapılan ihale sonunda Tkuarçal Yeraltı Kömür Madenleri'nin işletme lisansını bir Hint firması aldı

 

Abhazya Bakanlar Kurulu tarafından açılan ilgili ihaleyi kazanan Hint sermayeli “ООО Черноморские природные ресурсы” şirketi ile Abhazya Ekonomi Bakanlığı arasında “Tkuarçal Yeraltı Kömür Rezervlerinin Araştırılması, Geliştirilmesi, İşletilmesi” hususlarını içeren bir lisans sözleşmesi imzalandı. Taraflar arasındaki sözleşmeyi, Abhazya adına Ekonomi Bakanı David İradyan ve Hint sermayeli “ООО Черноморские природные ресурсы” şirketi adına ise Jasvinder Singh imzaladı. İmza törenine Tkuarçal İl İdaresinin Başkanı Timur Gogua da katıldı.

Hintli bir çelik şirketinin yan kuruluşu olan  “ООО Черноморские природные ресурсы şirketi Tkuarçal’da 70-100 milyon dolarlık bir yatırım yapmayı öngörüyor. Sözleşmeye göre ilk planda SSCB döneminde faaliyet gösteren 2,6 ve 8 numaralı ocaklar rehabilite edilecek ve hemen ardından da sahadaki yeraltı kömür rezervinin geliştirilmesi için yeni jeolojik çalışmalar yapılacak.

İmza töreninden sonra gazetecilere konuşan Abhaz Ekonomi Bakanı İradyan, Hintli şirketin bölgede 500 kişilik istihdam yaratmayı taahhüt ettiğini, yine taşeron işlerini Abhaz firmalara vermeyi de kabul ettiğini belirtti. Şirket Tkuarçal’ın sosyo ekonomik kalkınmasına katkı için Tkuarçal İl İdaresi ile beraber çeşitli projeler de yürütecek. Bunların arasında bölgenin alt yapısının güçlendirilmesi ve diğer bazı projeler de bulunuyor.

Abhaz Ekonomi Bakanı İradyan basına yönelik açıklamalarının devamında, söz konusu imzanın Abhazya’ya Asya’dan gelen ilk yatırım olması nedeni ile büyük bir olay olduğunun altını çizdi ve bu imzanın Abhaz ekonomisi için yeni bir hamle anlamına geldiğini bildirdi. İradyan ayrıca bu sözleşme ile Abhazya’nın birlikte iş yapılabilir bir ülke olduğunun kanıtlandığını ifade etti.

Hint sermayeli “ООО Черноморские природные ресурсы” şirketi adına sözleşmeyi imzalayan Hintli işadamı Jasvinder Singh ise basın mensuplarına “Abhazya umut vaat eden ve geleceği parlak bir ülke. Biz burada sadece madencilikte değil fakat diğer alanlarda da büyük bir iş potansiyeli görüyoruz” dedi.