İsveç Dünya Kupası Heyeti Abhazya'daydı

Perşembe, 17 Nisan 2014 16:01

 

Bağımsız Futbol Dernekleri Konfederasyonu CONİFA yetkilileri 31 Mayıs -8 Haziran 2014 tarihleri arasında İsveç’te yapılacak olan CONIFA Dünya Şampiyonası’na  (FIFA dışında takımlar için resmi Dünya Şampiyonası) Abhazya Milli Takımı’nı bizzat davet etmek için Abhazya’ya geldiler.

Politik nedenlerle Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği FİFA’ya kabul edilmeyen ve uluslararası müsabakalardan dışlanan ülke ve bölgelerin ulusal futbol takımlarını bir çatı altında toplamayı hedefleyen CONİFA  tarafından alternatif bir Dünya Kupası düzenleniyor. Şampiyonaya Abhazya Milli Takımı da katılacak.

CONIFA Genel Sekreteri Saşa Düerkop ve Avrupa Medya Direktörü  Marijn Sillis dünya kupası ile ilgili olarak  Devlet Gençlik ve Spor Komitesi Başkanı Şazina Avidzba, Futbol Federasyonu Başkanı Camal Gubaz ve Sohum futbol kulüplerinden Dinamo Sohum Futbol Kulübü Başkanı Astamur Adleyba’yla yaptıkları görüşmelerin yanı sıra Abhazya Meclis Başkanı Valeriy Bganba, Başbakan Yardımcısı Beslan Eşba ve bazı milletvekilleri ile de Sohum’da bir araya geldiler. Görüşme sırasında Başbakan Yardımcısı Beslan Eşba Abhaz milli takımını şampiyonaya dâhil ettikleri için CONIFA heyetine teşekkür etti. CONIFA Genel Sekreteri Sascha Düerkop ise, bir olimpiyat atmosferinde gerçekleşecek olan şampiyonanın, sadece bir spor etkinliği değil, aynı zamanda katılımcı ülkelerin kültürlerinin de tanıtıldığı bir futbol festivali şeklinde gerçekleşeceğini belirtti. 

CONIFA nedir?  (http://www.conifa.org)

Açılımı "Confederation of Independent Football Associations" olan CONIFA, FIFA dışındaki tüm futbol takımları için küresel bir şemsiye organizasyondur. Henüz 2013 yılında kurulmuş olmasına rağmen etkin bir katılımla uluslararası otorite olmayı başarmıştır bir yapıdır.  

Dünyadan izole edilmiş yüzlerce bölge ve binlerce etnisite olduğunu belirten CONIFA yetkilileri, FIFA dışında da dünya futbolunun hızla büyüdüğünü, sporda uluslararası arenada yok sayılan insanların da futbol oynamaya hakkı olduğunu söylüyorlar ve FIFA takımları dışındaki takımlar için resmi Dünya Şampiyonası organize etmenin dışında Avrupa şampiyonaları, uluslararası turnuvalar, kültürel etkinlikler ve gençlik değişimleri gibi faaliyetler de yürütüyorlar.