Abhaz-Çerkes Gençliği Forumu İkinci Etabı Sohum'da Başlıyor

Çarşamba, 23 Nisan 2014 13:29

21 Nisan günü Kabardey Balkar Cumhuriyeti başkenti Nalçik'te başlayan Abhaz-Çerkes Gençliği Uluslararası Forumu'nun ikinci etabı 24-26 Nisan günleri arasında Abhazya'nın başkenti Sohum'da gerçekleştirilecek. Nalçik'te düzenlenen birinci etapta forum katılımcıları anavatan ve diaspoardaki Çerkes gençliğinin sorunlarını tartıştılar ve Adige Xabze'nin korunması ile ulusal kültürün dirilişine Çerkes gençliğinin katılımı gibi konularda görüş beyan ettiler. Oturumların ardından Kaberdey köylerini ziyaret eden delege gençler, aralarında Suriye'den yakın zamanda anavatana dönüş yapanların da bulunduğu üniversite öğrencileri ile biraraya geldiler ve Kabardey Balkar Devlet Üniversitesi tarafından onurlarına düzenlenen gala konserine katıldılar.  Nalçik'ten ayrıldıktan sonra Kıyı Boyu Şapsıh yerleşimlerini de ziyaret eden forum katılımcısı gençlerin 23 Nisan akşamı Sohum'da olmaları bekleniyor.

24 Nisan günü Sohum Öğretmen Evi Konferans Salonu'nda ikinci etabı başlayacak forumda Abhaz Kurtuluş Savaşı'nda Kuzey Kafkasya'dan gelen gönüllülerin zafere katkılarını konu edinen sunumun yanısıra, Arap Dünyası'nda Abhazlar, Rusya Federasyonu'nun Abhazya'nın kalkınmasına katkıları gibi başlıklarda tebliğler sunulacak. 25 Nisan günü ise bir yuvarlak masa toplantısı organize edilecek. Kabardey Balkar Devlet Üniversitesi ve Abhazya Devlet Üniversitesi tarafından ortaklaşa düzenlenen etkinlik delege gençlerin onuruna düzenecek gezi ve eğlence etkinlikleri ile son bulacak.

Abhaz Çerkes Gençliği Uluslararası Forumu'na Türkiye'den Thambılmish Caner Karataş- Mersin, Meremuko Mahmut Duman-Maraş, Tokmak Gökhan Şeref-Kayseri, Bıjıj Janberk Akçay –İzmir, Khüse Kanşav Dinçer –Ankara, katılıyor.