Hacımba Türk Gazetesine Röportaj Verdi : "Abhazya'yı Tüm Dünya Tanıyacak"

Cumartesi, 09 Ağustos 2014 14:44

Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Adayı Raul HACIMBA, 24 Ağustos 2014 Pazar günü gerçekleşecek olan Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi bir Türk gazetesine ayrıntılı bir demeç verdi. Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi muhabiri Levent Candan'ın sorularını yanıtlayan Hacımba mülakatında özetle şunları ifade etti.

Biz iç politikamızda ne yaparsak yapalım, millete şeffaf olacağız. Milletimiz,yaptığımız ve yapacağımız her şeyi bilecek. Çünkü bizi bu göreve getiren milletimizdir. Dış politikamızda ise, öncelikle bizi tanıyan, bize destek veren ve bize her zaman sahip çıkan Rusya ile ilişkilerimizi daha da artıracağız.Ülkeler şu an Abhazya’yı tanımaya hazır değil. Abhazya’yı tanımayan baştaTürkiye olmak üzere tüm Dünya ülkelerine öncelikle kendimizi göstererek ve çok iyi çalışarak, kendimizi daha iyi tanıtacağız. Bu da Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı politikasına bağlıdır"

Biz Türkiye’yi çok seviyoruz

"...Biz Türkiye ile daha iyi ilişkiler kurmak istiyoruz. Bizim Türkiye’de binlerce soydaşlarımız var. Birbirlerimize gidip geliyoruz. Ama Türkiye resmi olarak bizi tanımalı, tanıdığında da her şey daha güzel olacak. Bizim Türkiye ile ticari ilişkilerimiz var. Türkiye’deki milletvekilleri ve sivil toplum örgütleriyle ile görüşmelerimiz oluyor. Biz Türkiye’yi çok seviyoruz. Türkiye’de yaşayan soydaşlarımız, bizi oralarda çok iyi temsil etmektedir ...Türkiye’nin çeşitli illerinde yaşayan tüm hemşehrilerimizden, 24 Ağustos 2014 Pazar günü sandığa giderek, bize destek olmalarını bekliyoruz ..."

Bir ve beraber olanbir halka hiç bir güç asla boyun eğdiremez

Türkiye’de yaşayan Abhazlar için bir de mesaj yayınlayan Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Adayı Raul Hacımba, “Bir ve beraber olan bir halka hiç bir güç asla boyun eğdiremez” diyerek, şunları söyledi: “Değerli Soydaşlarım Yurt dışına talihsiz bir şekilde savrulmuş durumda olan kahraman vatan evlatlarının her biri, tarihimizin acı dönemlerinde bir an bile tereddütetmeden topraklarımızın savunmasına koştular. Bu durum büyük güçlerin ülkemize pençelerini attıklarında da böyleydi, son olarak uğradığımız ve zaferle sonuçlandırdığımız saldırıda da böyleydi. Tarihin zulmü sonucu uluslar ikiye ayrılabilir, ancak her ne olursa olsun kaderleri her zaman ortaktır. Bir buçuk asrı aşkın bir süre ülkemizi korumak, onu düşünmek ve özlemekle geçti. Bu süreç, son derece ağır ve acılıydı. Buna rağmen nefes alabilecek zaman dilimleri de bulabildik ve sizlerle elbirliği içerisinde yaban ellerde bulunan kardeşlerimizin geriye dönüşleri için vatanımızı gözümüz gibi koruduk. Bu noktadan hareketle parlamentomuzda kabul edilen son yasa değişikliği ile Abhazya’daki başkanlık seçimlerine katılabiliyor olmanızı tarihi bir adım olarak selamlıyorum. Halkının bu gününe ortak olan, elbette geleceğine de ortak olacaktır ve olmalıdır. Bizler kim olursak olalım bu tarihi adıma gereken değeri mutlaka vermeliyiz. Zira burada önemli olan adaylardan herhangi birisine oy verebilmek değil, diasporadaki kardeşlerimizin anavatandaki kardeşleriyleaynı süreci paylaşabilmeleridir. Elbette bu sürecin sonucunda zafer yine halkımızın olacaktır" dedi.

Raul Hacımba kimdir?

21 mart 1958 tarihinde Tkvarçal şehrinde doğdu. 1965 – 1975yıllarında Tkvarçal Şehri orta okulunda (lisesinde) No 5’te okudu. 1975 – 1976 yıllarında Tkvarçal Devlet İl Elektronik Santralında çilingir olarak çalıştı. 1976 – 1978 yıllarında Sovyet Birliği Ordusunda askerlik (muvazzaf) yaptı. 1978 – 1979 yıllarında ‘Gumısta’ tatil evinde çilingir olarak çalıştı. 1979 – 1984 yıllarında Abhaz Devlet Üniversitesi’nin Hukuk fakültesini okuyup mezun oldu.1984 – 1985 yıllarında Suhum Kimya Tesisi’nde hukuki danışmanı olarak çalıştı.1985 – 1986 yıllarında Minsk şehrinde SSCB KGB (devlet Güvenlik Komitesi) yüksek okulunda okuyup mezun oldu. 1986 – 1992 yıllarında Tkvarçal şehri’nde KGB subayı olarak görev yaptı. 1992 – 1993 yıllarında Abhaz Doğu Cephesi istihbarat ve karşı casusluk servisi başkanıydı. 1993 – 1995 yıllarında Abhazya Cumhuriyeti Devlet Güvenliği organlarında görev yaptı. 1996 – 1999 yıllarında Abhazya Cumhuriyeti Devlet Gümrük Komitesi Başkan yardımcısı, kaçakçılık ile mücadele bölümü başkanı olarak görev yaptı. 1999 – 2003 yıllarında Devlet Güvenlik Servisi Başkanı, Savunma Bakanı, Abhazya Cumhuriyeti Birinci Başbakan Yardımcısı olarak görev yaptı. 2003-2004 yıllarında Abhazya Cumhuriyeti Başbakanı idi. 2005 – 2009 yıllarında Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkan Yardımcısı idi. 2009 yılından beri ‘Ulusal Birlik Forumu’ adlı siyasi partinin başkanıdır. 2012 yılından bu yana Abhazya Cumhuriyeti Parlamentosu – Halk Meclisi Milletvekili’dir. Tümgeneral rutbesi vardır. ‘Leon’ madalyası sahibidir. Evli, iki çocuk babasıdır.

 

Kaynak: http://www.sakaryabulten.net/haber/transfer-gundemi/raul-hacimbaabhazyayi-tum-dunya-taniyacak/155.html