Abhaz Dernekleri Federasyonu Basın Toplantısı Düzenledi

Pazar, 31 Ağustos 2014 17:05

Abhaz Dernekleri Federasyonu 24 Ağustos 2014 tarihinde Kadıköy merkez binasında Abhazya Cumhurbaşkanlığı seçimleri için Türkiye'de yaşayan Abhaz pasaportu olanlara oy kullandırmak istemesi üzerine polisin müdahalesiyle karşılandı. İstanbul polisinin mahkeme kararıyla yapmış olduğu inceleme sonucunda kullanılan oylar ve seçim sandığının alınması üzerine yapılan bir üst mahkemeye itiraz sonucunda polisin elindeki mahkeme kararı iptal edilerek seçimlere kalındı yerden devam edildi.

Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Cengiz Koç açıklamasında "150 yıldır bu topraklarda Türk Milletinin asli unsuru olmuş Abhazlar ilk defa Abhazya parlamentosunun almış olduğu karar doğrultusunda ata vatanları için elinde Abhaz pasaportu olan soydaşlarımız oy kullanmak istemiştir, Federasyon olarak Abhazya ile ortaklaşa çalışmamız sonucunda bu uygulamanın hayata geçmesi için 24 Ağustos 2014 tarihinde Federasyonumuzun merkez binasında oy kullanma işlemi başlamıştır, fakat saat 10.30 sularında İstanbul polisi elinde mahkeme kararıyla gelerek oy verme işlemini durdurmuş ve başta seçim sandığı olmak üzere kullanılan oyları alarak gitmiştir. Abhazfed olarak bir üst mahkemeye yapmış olduğumuz itirazda görüldü ki yapılan uygulamanın bir suç olmadığı anlaşılmıştır. İlk mahkemenin verdiği kararın gerekçesi hukukçularımız tarafından incelendiğinde seçimleri engelleme yönünde olduğunu görmekteyiz, bu uygulama 150 yıldır bu topraklarda yaşayan Abhaz diasporasını derinden üzmüştür. Abhazlar olarak hiç bir zaman Türkiye Devleti ve Türk halkının aleyhinde olacak bir girişimde olmadık olamayız da, bizlerin bu zaman kadar hiç bir konuda talepleri de olmamıştır fakat bu son yaşadığımız olaylar karşısında hukuksal olarak hakkımızı sonuna kadar savunacağız" dedi.

"Abhazya tam bağımsız bir ülkedir"

Abhaz Dernekleri Federasyonu Basın ve Halkla İlişkiler Sekreteri Atilla Sağım "Geçtiğimiz hafta pazar günü Abhazfed Genel Merkez binasında yaşanan olaylardan sonra basında çıkan haberlerde genel olarak " Gürcistan'dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden ayrılıkçı Abhazlar " ifadesi kullanılmıştır ve halende kullanılmaktadır. Türkiye'de her nedense özelikle görsel medyada haber olan Abhazlar haber içerisinde ayrılıkçı olarak kasıtlı bir şekilde lanse edilmektedir.

Öncelikle şunu gerçeği belirtmek isterim bu günün dünyasında bağımsızlık hiç bir zaman tek taraflı olarak ilan edilemez, bağımsızlığımı ilan ediyorum dediğinizde mutlaka bedelini ödemek zorundasınız, Abhazya kendi topraklarını meşru müdafaa kapsamında savunmuş ve beş bin gencini şehit vermiştir. Abhazya hiç bir zaman Gürcü toprağı olmamıştırve hiç bir ülkenin toprak bütünlüğünü ihlal etmemiştir,1200 yıllık devlet geleneğine sahip Abhazlar bağımsızlıklarını tüm dünyaya ilan etmişlerdir. Abhazlar tarihin hiç bir döneminde ne kendi topraklarında ne de başka topraklarda olsun ayrılıkçı olmamışlardır, tarihe böyle bir not düşülmemiştir. Bizler için gerçek olan büyük Allahın bizlere layık gördüğü kaderi yaşamaktır" açıklamasında bulundu.

Türkiye en önemli kardeş ülkemiz

Abhazya Tam yetkili Türkiye Temsilcisi İnar Gistba " Bölgenin en önemli gücü hiç şüphesiz Türkiye'dir ve 150 yıl önce zorla ata vatanlarından koparılarak sürülen en fazla Abhaz kardeşlerimizin yaşadığı ülkedir. Abhazya olarak Türkiye ile dış işleri konusunda bizler her zaman iyi ilişkiler kurmak istiyoruz Türkiye bizlerin komşu değil kardeş ülkesidir, tarihsel ve kültürel alanda yüz yıllardır süren kardeşliğimiz vardır. 21 . yüz yılda umarım Abhazya ve Türkiye halkı arasında yeni ilişki dönemi başlar, biz sizlerle yakın komşularız bizleri coğrafya olarak sadece Karadeniz ayırmaktadır, yakın gelecekte bizleri ayıran Karadeniz bir köprü olacak ve bizleri birbirimize daha da yakınlaştıracaktır." dedi.


Kaynak: www.abhazhaber.com/Atilla Sağım Aşharaa