Abhaz Ticaret Heyeti Düzce Ticaret Odasını Ziyaret Etti

Cuma, 19 Eylül 2014 18:50

Abhazya Cumhuriyeti TSO Başkanı Gaguliya Gennady, Abhazya Cumhuriyeti TSO Yönetimi ve Abhaz iş heyeti Düzce TSO’yu ziyaret etti.

Toplantıda Düzce TSO Başkanı Fahri Çakır, Başkan Yardımcısı Mehmet Danışmaz, Meclis Başkan Vekili Metin Coşkun, Yönetim Kurulu Üyesi Ekrem Gökçe ve Düzce’deki bazı Abhaz işadamları hazır bulundu.

Toplantıda söz alan Düzce TSO Başkanı Fahri Çakır, Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi Düzce’de de ciddi bir Abhaz nüfusunun olduğunu, bu nedenle de Abhazya’ya yabancı olmadıklarını söyledi.

Çakır, “Gelenekleri, görenekleri, yaşam şekilleri ve çalışkanlıklarıyla ön planda olan Abhaz kökenli hemşerilerimiz nedeniyle ülkeniz bizim komşumuz olmaktan ziyade bizim bir parçamız gibi. Ülkenizin en büyük geçim kaynaklarından birinin turizm olduğunu biliyoruz. Biz de Düzce’yi turizm alanında geliştirmeye gayret ediyoruz. İki ülke arasında turizm alanında ortak çalışmalar yapılarak bu konuda karşılıklı fikir alışverişinde bulunabiliriz” dedi.

Fahri Çakır’ın ardından söz alan Abhazya Cumhuriyeti TSO Başkanı Gaguliya Gennady, Türkiye’de karşılaştıkları ilgi ve alakadan çok memnun olduklarını, Düzce TSO Yönetimine de sıcak karşılamalarından dolayı teşekkür ettiğini söyledi. Gaguliya Gennady, “İki ülke arasında resmi anlamda bazı prosedür sorunları var. Ülkeniz bizim ülkemizi tanımıyor. Ama bizler bunu sorun olarak kabul etmiyoruz. Biz ülke olarak Rusya Federasyonu ile iyi ilişkiler içerisindeyiz. İki ülke arasında gümrüksüz ticaret imkanları var. Burada Türk işadamlarına bu konuyu iletmek isteriz. Aynı uygulamayı sizlere de yapmak ve ülkenizle ticaretimizi arttırmak istiyoruz. Hem Abhazya hem de Rusya Federasyonu ile daha kolay ticaret yapabilmenizin yollarını açmayı hedefliyoruz” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Toplu Komite Toplantısına geçildi. Burada Abhaz Ticaret heyetiyle birlikte Düzce TSO komitelerine bağlı üyelerle toplantı gerçekleştirildi.

Kaynak: DuzceRehberim.com