Abhazya'daki Maymunlar Doğaya Bırakılacak

Perşembe, 22 Ocak 2015 14:13

Abhazya'nın başkenti Sohum'da faaliyet gösteren Deneysel Patoloji ve Terapi Enstitüsü'nde bilimsel araştırma maksadıyla tutulan maymunlardan doğada yaşayabileceğine inanılan 50 kadar babun, Gumısta nehri civarında doğal bir koloni kurmaları için vahşi doğaya bırakılacak. Enstitütü direktörü Zurab Mikvabiya maymunların 100 hektarlık bir alana salınacağını, alanın çevresinde Gumısta ve kollarının doğal bir sınır oluşturduğunu, sudan çekinen babunların bu alanı terk etmeyeceklerini, 1970lerde aynı şekilde doğaya salınan maymunların ortama adapte olarak, kış mevsimlerini atlattıklarını ve doğal bir koloni oluşturmayı başardıklarını söyledi. Mikvabiya babunların bunu yine başaracaklarına inandıklarını da ifade etti. Ayrıca Mikvabiya, geçiş sürecinde maymunların beslenmelerine destek olacaklarını da sözlerine ekledi.

Sovyetler Birliği döneminde kurulan, bir dönem tıp etiği dışı kimi deneylerin yapıldığı iddiaları üzerine Stalin tarafından kapatılan ve ardından tekrar faaliyete geçen özellikle aşı, ilaç ve uzay araştırmalarında Sovyetler Birliği'nin önemli araştırma merkezlerinden biri olan bu enstitütü, Abhazya'da Maymun Bahçesi diye biliniyor. 1970'lerde yine bu enstitütü tarafından bir grup maymun doğaya salınmış ve onlar da Abhazya'nın şartlarına adapte olarak doğal bir koloni kurmayı başarmışlardı. Doğada yaşayan bu babun kolonisi kısa zamanda Abhazya'nın turizm sembollerinden biri haline gelmiş ama ne yazık ki 1992-1993 savaşı sırasında işgalci Gürcistan ordusu askerleri tarafından nedensiz yere katledilerek yok edilmişti.

Haberdeki fotoğrafta enstitütü bahçesinde görülen maymun heykeli, Yuri Gagarin'den önce uzaya çıkan ve uzay şartlarının insanlar için uygun olabileceğini ispatlayan, bu başarısından ötürü de Sohum'da yetiştirildiği enstitünün medar-ı iftiharı haline gelmiş olan "kozmonot" babuna ait.


Fotoğraf: Sputnik