Abhazya’nın Ashana (Mucize) Vakfı Şifa Dağıtıyor

Pazar, 22 Mart 2015 10:30

“Fond Ashana” Abhazya’da faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşu. Adı Abazaca “Mucize Vakfı” anlamına geliyor. Onları, cep telefonlarımıza gelen sms mesajlarıyla tanıdık, Abhaz Televizyonu’nda izledik. Son üç yıldır ise Abhazya’da tedavisi yapılamayan küçük çocuklarımızı, yurt dışında tedavi ettirmeleri ile duyuyoruz isimlerini. Onları daha iyi tanımak için merak ettiklerimizi, vakfın halkla ilişkiler sorumlusu Makdina Cincolia’ya Altın  Post editörlerinden Behice Bağ (Bagba) sizin için sordu...

 

- Bize Ashana’yı anlatır mısınız?

- Ashana, Abhazya’nın resmi olarak bağımsızlığını kazandığı 2008 yılında, özellikle çocuklarımızın ve gençlerimizin bazı sorunlarının çözümüne yardımcı olabilmek amacıyla kurulmuş olan bir yardım vakfıdır. Amacımız çeşitli projeler üreterek Abhazya gençliğini kültürel ve sosyal olarak desteklemektir. Moskova’da yaşayan Abhaz iş adamı Beslan Şakaya tarafından kurulmuştur.

- Sizi daha çok sağlıkla ilgili faaliyetlerinizden tanıyoruz. Abhazya gençliği ile ilgili kültürel ve sosyal faaliyetleriniz de oldu mu?

- Evet oldu. İlk olarak “Omuz Omuza” isimli projemizle Moskova’da yetiştirme yurdunda kalan bir grup kimsesiz çocuğu Abhazya’ya getirdik, bir köyde ailelerin yanına yerleştirildiler, ev ortamında rehabilite edildiler. Abhazya’dan da bir grup çocuğumuz da Moskova’daki bu yurda gidip bir süre kaldılar, o coğrafyayı, kültürü tanıdılar, kimsesiz çocukların hangi şartlarda yaşadıklarını öğrendiler ve geri döndüler. Bu bir tür gençlik değişim, gelişim projesiydi. Daha sonra vakfımıza gelir sağlamak için Moskova’da çeşitli konserler düzenledik.

- Sağlık projeleriniz nasıl başladı, bugüne kadar neler yaptınız?

2011 yılında vakıf kurucumuzun Moskova’da faaliyet gösteren bir vakfın başkanıyla tanışması ve bu vakfın bizimle sağlık alanında işbirliği yapması ile önümüze yeni imkanlar açıldı. 2011 yılında başlattığımız “Bir Hayat Kurtaralım” isimli proje kapsamında, Abhazya’da çözülemeyen sağlık problemleri için bize başvurarak yardım isteyen çocuklarımıza yardımcı oluyoruz.

Bugüne kadar 22 milyon ruble toplandı ve 67 çocuğumuz, 125 kez yurt dışında tedavi edildi. Halen tedavisi devam eden ya da takibimiz altında olan çocuklarımız var. Hasta çocuklarımızın tedavileri Rusya başta olmak üzere Türkiye, İsrail, Almanya, İtalya gibi ülkelerde yapılıyor. Rusya’daki partnerimiz, hayırsever kuruluş “Rus Fond” bize bu konuda çok yardımcı oluyor. Rusya’ya tedavi için gönderdiğimiz çocuklarımıza bir tür sağlık sigortası yapıyorlar ve biz sadece tedavi masraflarının yüzde otuzunu ödüyoruz, yüzde yetmişini onlar karşılıyorlar. Rusya dışında anlaşmalı oldukları diğer ülke hastanelerindeki tedaviler için de yardımcı oluyorlar.

- Türkiye’de tedavi olan çocuklar var mı? Bunun için ilişkiye geçtiğiniz kurumlar oldu mu?

- Türkiye ve İsrail’de tedavi olmaları gereken hastalar için zorlanıyoruz. Çünkü bu ülkelerde anlaşmalı hastaneler veya bir partnerimiz olmadığı için masraflar çok oluyor. Biz sadece hastane ücretlerini karşılayabiliyoruz, ulaşım ve diğer masrafları karşılamak hasta çocuklarımızın ailelerine kalıyor. Ancak Türkiye’de bir medikal firması yardımcı oldu bir hastamız için. Özel bir üniversite hastanesi ile de kontağımız var, ancak henüz hasta göndermedik. Türkiye ile çalışmaya yeni başladık, henüz bir çocuğumuzu 2013 yılında İstanbul Florans Nightingale Hastanesi’ne gönderdik. Az görülen bir cilt hastalığı var. Yatmadan tedavi oldu, tahlilleri yapıldı, ilaçlarını aldı ve döndü. İlk tedavi bedeli için doksan bin ruble ödemiştik. Şimdi ikinci kez gitmesi gerekiyor, tedavi masrafını yüz elli bin ruble olarak bildirdiler. Bu miktarı hayırsever insanlarımızdan topladık, çocuğumuzu önümüzdeki günlerde bekletmeden gönderebileceğiz.

Türkiye’ye geçtiğimiz yıl gittik, orada yaşayan hemşerilerimizle görüştük, gidecek olan hastalar ve aileleriyle ilgilenecekleri sözünü verdiler. Türkiye’de bir temsilcilik açmak istedik ama Abhazya’yı resmen tanımadıkları için birçok zorluklar ortaya çıktı. Ancak oradaki hayırsever bir sağlık kuruluşu veya vakıfla işbirliği içinde olursak, daha çok çocuğumuzu sağlığına kavuşturabileceğimizi düşünüyoruz. Ama nasıl ilişki kuracağımızı bilmiyoruz. Sizin aracılığınızla sesimizi duyarlar ve ilgi gösterirlerse seviniriz.

- Size sağlık problemiyle başvuran çocukların hepsine yardım ediyor musunuz, aradığınız bazı kriterler var mı? Genellikle hangi hastalıklar var tedaviye alınanlarda?

- 18 yaşın altında ve tedavi masrafları 60 bin rublenin üzerinde olan, Abhazya’da tedavi imkanı olmayan tüm çocuklar bizim kapsamımıza giriyor. Doktor raporları, analiz sonuçları, reçeteleri ve tüm tıbbi belgeleriyle bize geliyorlar. Biz bunları Rusya’daki sağlık kurumlarına ve partnerimiz olan vakfa gönderiyoruz. Onlar tedavi ve bilgisi gönderiyorlar ve bir fiyat çıkarıyorlar. Biz de yardım kampanyamızı ve tedavimizi başlatıyoruz. Bizim dışımızda Sağlık Bakanlığı gibi devlet kurumlarına başvuran hastalar da var tabi.

Tedaviye aldığımız çocuklardan 30’a yakını doğuştan SP hastası maalesef, bu felç diyebileceğimiz bir çeşit kas hastalığı. Başka hastalıklar da var. Şu anda tedavisi süren bir bebeğimiz var, dokunduğumuzda dahi kemikleri kırılabiliyor, böyle az görünen bir hastalık. Şimdi üç yaşında, tedavi sonuç veriyor, gücü yerine geldi ve yürümeye başladı…

- Yardım kampanyalarını hangi yollarla gerçekleştiriyorsunuz? Başlarken güven açısından zorluk yaşadınız mı? Mali kontrolü nasıl sağlıyorsunuz?

- Yardım edeceğimiz çocukla ilgili iki hafta boyunca kampanya hazırlıyoruz. Görüntüler alıyoruz, çekimler, röportajlar yapıyoruz. Bunlar devlet televizyonunda yayınlanıyor, web sitemizde duyuruyoruz, banka hesap numaralarımızı veriyoruz. Sitemize kredi kartıyla on line bağış da yapılabiliyor. Hastamızla ve tedavisiyle ilgili tüm bilgileri halkımızla paylaşıyoruz. Telefon operatörleri kanalıyla sms mesajları gönderiyoruz.

Aynı şekilde gelen yardımları da internet sitemizde sürekli güncelleyerek duyuruyoruz. Kim, hangi, kanalla, ne kadar yardım etti, hangi çocuk için etti, bu bilgileri paylaşıyoruz. Bir güven problemi olmaması için mümkün olduğu kadar şeffaf olmaya gayret ediyoruz. Başlarken kampanyalarımızı herkese duyurmakta ve geri dönüşlerde zorluklarımız oldu. Ama faaliyetlerimizi ve başarılı sonuçları gördükçe güven sağladık. Şimdi değişik bölgelerde kendiliğinden kampanyalar düzenleyen ve bize sonuçları hazır olarak getiren gönüllü insanlarımız bile var. İş adamlarımızın yardımları da oluyor. Şu anda bulunduğumuz ofis, günlük harcamalarımız ve maaşlarımız, kurucumuz Beslan Şakaya’nın Abhazya’da bulunan firmaları tarafından karşılanıyor. Ofisimizde muhasebecimiz dahil, sabit çalışan 6 kişiyiz. Bunun yanı sıra grafiker, avukat gibi çeşitli mesleklerde gönüllü çalışanlarımız var. Çalışan sayımız artarsa Gagra’ya da bir şube açmak istiyoruz.

- Sağlık dışında gelecekte yapmak istediğiniz farklı projeler var mı?

- Çocuklara ve gençlere yönelik çok sayıda proje var. Gençlerimizin yurt dışındaki saygın eğitimini desteklemek istiyoruz, sanat yeteneği olan yoksul gençlerimize benzer imkanlar sağlamak isteriz. Türkiye diasporamız ile gençlik değişimleri, ortak kültürel aktiviteler yapmak isteriz. Birkaç kişilik kadromuzla ve imkansızlıklarımızla bunlara yetişemiyoruz maalesef.

- Türkiye’deki insanlarımıza bir mesajınız var mı?

- Bizim oradaki bizim gibi hayırsever kurumlarla iletişime geçmemize yardımcı olurlarsa çok sevineceğiz. Abhazya’nın gelişmesi ve problemlerini çözmesi gerekiyor. Elele vererek yapabiliriz bunu. Hepsine selam ve sevgilerimizi gönderiyoruz. Oradaki gençleri ve çocukları buraya, vatanlarına bekliyoruz...