Lata Trajedisi Kurbanları Gudauta'da Anıldı

Pazartesi, 14 Aralık 2015 14:54

Bugün, modern Abhazya tarihinin en korkunç trajedilerinden birinin 23'üncü yıldönümü. 14 Aralık 1992 tarihinde Gürcü kuvvetleri, 35’i çocuk, diğerleri 8’i hamile olmak üzere kadın ve yaşlılarla dolu olduğunu bildikleri bir helikopteri düşürdüler. 87 kişiden kurtulan olmadı. Onlar kuşatılmış Tkuarçal şehrinden, tek iletişim aracı olan bir Rus helikopteriyle savaştan, açlıktan ve soğuktan kaçıyorlardı. 

Gürcü işgalciler tarafından işlenen katliam, dünya toplumları tarafından yeterince önemsenmese de, bu korkunç olayın dehşetini yaşamış Abhazya halkı bugün yaşadığı her yerde matem sessizliğindeydi, masum çocuklarının anısına başını önüne eğdi, bundan sonra çocuklarının özgür Abhazya topraklarında mutlu yaşaması için, Tanrının vatanımızı koruması için dualar etti.

Resmi tören her yıl olduğu gibi Gudauta Parkı'ndaki Lata şehitleri anıtında yapıldı. Gudauta'da düzenlenen yas mitingine devlet yetkililerinin yanı sıra halktan da kalabalık bir katılım oldu. Kültür merkezi önünde Valeri Tanya önderliğinde toplanan halk temsilcileri ve gaziler trajediyle ilgili tanıklıklarını anlattılar. Bunlardan, olay sonrası defin çalışmalarına katılan Dr. Maya Amiçba'nın "O gün korkunç bir soğuk vardı. Enkaza yaklaştığımızda her yeri ölüm kokusunun kapladığını gördük. Yanık vücutların erkek mi kadın mı oldukları anlaşılmıyordu. Çocuk bedenlerini ve sıkıca kucakladıkları çocuklarıyla birlikte kömürleşmiş kadın bedenlerini ayırt edebiliyorduk, tek parça haline gelmiş bu vücutları ayırmadan, öylece defnettik..." sözleri, o günlerin dehşetini tekrar yaşattı.

Diğer konuşmaların ardından geleceğe dair iyi temenniler ve dualarla tören sona erdi.

Kaynak: Sputnik Apsny-Abkhazinform

Lata Trajedisi haberi televizyonda böyle verilmişti: Tıklayınız