Abhazya'da Muhalefet Mitinginde İçişleri Bakanlığı Hedef Alındı

Salı, 05 Temmuz 2016 16:26
Abhazya'da Sohum Filarmoni Sarayı'nda düzenledikleri kongrede referandum tarihini erteleme kararı alan muhalefet  güçleri, ardından bir miting gerçekleştirdiler. Referandum tarihinin ertelenmesini isteyen miting katılımcıları, halka verecekleri oyla ilgili baskı yapıldığı iddiasıyla İçişleri Bakanlığı'na yürüyerek, kilitli olan bahçe kapısını kırdılar, bir molotof kokteyli attılar ve bakanlık binasına girmek istediler. Amtsakhara Partisi Başkanı Alhas Kvitsinya'nın sakin olmaları yönündeki uyarılarına rağmen, istifasını istedikleri İçişleri Bakanı Leonid Dzapşba aleyhine sloganlar atarak binaya girmeye çalışan ve güvenlik güçleriyle karşı karşıya gelen göstericiler, güvenlik güçlerinin itfaiye aracı ile yaptığı müdahale ile durduruldu.
Dzapşba'nın 10 Temmuz'da yapılacak olan referandumda vatandaşların özgür iradeleriyle oy kullanmalarını engelleme girişimleri olduğunu, bazı bakanlıkların da aynı yolu izlediğini, birçok şehir, ilçe ve köy yönetimlerine baskı yapıldığı ve ülkedeki suç durumunun giderek kötüleştiğini iddia eden göstericiler, Cumhurbaşkanı Hacimba Leonid Dzapşba'yı görevden alıncaya kadar yerlerinden ayrılmayacaklarını söylediler.
Muhalefeti temsilen Kvitsinya yaptığı açıklamada hükümetten isteklerini üç başlık altında anlattı: 

Referandum tarihi 10 Temmuz 2016 yerine Ekim veya Kasım ayına ertelensin.

Kullanım süreleri dolmuş pasaport sahipleri de referandumda oy kullanabilsin ve Moskova ve Karaçay Çerkesk'de de oy sandıkları açılsın.

İçişleri Bakanı istifa etsin.

Göstericilerin dağılmamaları üzerine Cumhurbaşkanı Raul Hacimba İçişleri Bakanlığı'na geldi ve kalabalığa hitaben konuştu. Hacimba konuşmasında herkese sakin ve tahammüllü olmaları çağrısı yaparak, "Sizler bizim ne düşündüğümüzle ilgilenmiyorsunuz, lütfen tahammül etmeyi deneyin. Sorunlarımızı çözmek için yeterince gücümüz ve kaynağımız varken, böyle provokasyonlara yenik düşmemeliyiz. Kargaşa ve çatışmalara kesinlikle izin veremeyiz. Beni istemiyorsanız bu konuda yapabileceğim bir şey yok, referandumu kabul ettik. Bunun dışında kendi pozisyonumu kendim ortadan kaldıramam. Bu sadece istifa edersem olabilir, halk beni seçti bunu da yapamam,  kendi yasalarımıza aykırı davranmış olurum ve o zaman ben nasıl bir Cumhurbaşkanı olurum, düşünün... Referandum için 10 Temmuz 2016 tarihi belirlendi ve bu tarih ertelenmeyecek. Diğer seçenekler uygulanmayacaktır" dedi.

Muhalefetin süresi dolmuş pasaportlarla oy kullanılması isteğine de değinen Hacimba, "Zaman aşımına uğramış pasaportlarla oy kullanılmasını istiyorlar, ben bunu kabul ettim. Bu tür pasaportlara sahip yaklaşık 4 bin kişi var. Referandum sonucunu bu 4 bin kişi belirleyecekse, ben buna razıyım" dedi.

Hacimba ayrıca muhalefet temsilcileri ile bir toplantı yaparak diğer sorunları da konuşmaya hazır olduğunu belirtti.

Öğle saatlerinde başlayan mitingde göstericiler, saat 21.00 itibarıyla İçişleri Bakanlığı önünde beklemeye devam ediyorlar. 

Kaynak: Apsnypress-Sputnik Apsny