Abhazya'da Türkiye Diasporası İçin Endişe Devam Ediyor

Çarşamba, 20 Temmuz 2016 14:53

Dünya medyasının tüm dikkati hala birkaç gün önce bir askeri darbe girişimi olan Türkiye'ye odaklanmış durumda.

Şu an ülke genelinde darbede yer aldığından şüphelenilen kişilerin tutuklanmaları devam ediyor. Türkiye’nin Abhazya yetkili temsilcisi İnar Gitsba’nın verdiği bilgilere göre ölenler arasında soydaşlarımız da bulunmakta. Patlamalar, silah sesleri, tankların sokaklara inmesi, askeri savaş uçaklarının Türkiye Cumhuriyeti semalarında uçmaya başlaması ile sokaklarda ayaklanmalar başgösterdi.

Abhazyalılar da yüzlerce kilometre uzaktaki, en büyük diasporamızın bulunduğu Türkiye için endişelenmekte. Abhazya'nın Türkiye'nin başkenti Ankara'da görev yapmakta olan tam yetkili temsilcisi İnar Gitsba'dan aldığımız bilgilere göre darbe girişimi önlenmiş durumda. Olayın üzerinden bir gün geçmesi ile Abhazya'ya acı haberler gelmeye başladı. Kayıplar verilmişti, 6 şehit vardı. Diasporamızda haber alınamayan kayıpların bulunmaması en azından teselli edici haberlerden.

Gitsba, ülkede şu an hayatın stabil durumuna döndüğünü, gerek devlet gerekse özel kurumların olağan çalışmalarını sürdürdüklerini bildirdi. Sokaklarda güvenlik önlemlerinin arttırıldığı ve devlet kurumlarına girişlerde aramaların sıkılaştırıldığı da verilen bilgiler arasında. 

Kaynak: Abhazya Devlet Tv