Abhazya Cumhurbaşkanı'ndan Türkiye Cumhurbaşkanlığı'na Taziye Mesajı

Çarşamba, 20 Temmuz 2016 19:01

15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye'de meydana gelen başarısız darbe girişimi ve sonrasında meydana gelen olaylarda, çok sayıda insan hayatını kaybetmiş ve zarar görmüştü. Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı'ndan verilen bilgiye göre, etkileri halen devam etmekte olan olaylarla ilgili olarak, Cumhurbaşkanı Raul Hacimba da, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'na aşağıda metnini yaynladığımız taziye mesajını gönderdi: 

"EKSELANSLARI TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’A

Ekselansları Sayın Cumhurbaşkanı, 

Abhaz halkı Türkiye’de yer alan darbe girişimi sırasında hayatlarını kaybedenlerin ailelerine ve dostlarına derin üzüntülerini bildirerek başsağlığı dilemektedir. 

Halkımız Türkiye’nin geçirdiği bu zor günlerdeki gelişmeleri ciddi bir endişe ile takip etmekte ve darbe girişiminde bulunanların kanuna aykırı eylemlerini şiddetle kınamaktadır.

Meşru Cumhurbaşkanı’nı şiddet yoluyla devirerek ülke yönetimini ele geçirme çabaları, Cumhuriyet’in meşru hükümetini desteklemiş Türkiye halkı ve hükümeti tarafından ivedilikle durdurulmuştur.

Abhazya ve Türkiye yüzyıllara dayanan ilişkileri ve ortak bir tarihi paylaşmaktalar. Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nde çok sayıda Abhaz diasporası mensubu yaşamaktadır. Türkiye’de meydana gelen tüm olaylar bizleri yakından ilgilendirmektedir. Uluslararası topluluğun meydana gelen bir dizi korkunç terör saldırıları nedeniyle tedirgin halde olduğu bu zor dönemlerde, ülke içi huzur ve istikrarın korunması son derece önemlidir.

Yakın zamanda Türkiye’de hayatın olağan gündelik akışına döneceğini ümit etmekteyiz.

CUMHURBAŞKANI RAUL HACIMBA

Suhum 19 Temmuz 2016"