Abhazya Ziyaretini Tamamlayan Kaffed Heyeti Türkiye'ye Döndü

Cumartesi, 03 Aralık 2016 16:57

Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba ile görüşmek ve bazı temaslarda bulunmak üzere 26 Kasım 2016 günü başkent Sohum'a gelen Kafkas Dernekleri Federasyonu (Kaffed) heyeti Türkiye'ye döndü. Abhazya'daki ilk günlerinde Vladislav Ardzınba'nın anıt mezarı ve Gudauta şehitliği'ni ziyaret eden heyet, ziyaretlerinin son gününde V. Ardzınba Savaş Müzesi ve Dırmit Gulya Müzesi'ni gezdiler.

29 Kasım Salı günü Cumhurbaşkanı Hacimba ile diaspora-anavatan ilişkileri konulu bir görüşme gerçekleştiren Kaffed heyeti, Geri Dönüş Devlet Komitesi, bazı sivil toplum örgütleri, yardım kuruluşları ve Türkiye diasporasından Abhazya'ya yerleşenlerle de biraraya geldiler. 

Kaffed Genel Başkan Yardımcısı Prof. Erol Taymaz'ın başkanlık ettiği heyetin Dırmit Gulya Müzesi'ni ziyaretlerinde heyetten Emrullah Kapba, dedesi Musa Kapba'nın 140 yıl önce Abhazya'dan Türkiye'ye götürmek durumunda kaldığı gümüş kamasını, anavatanına geri getirerek müze müdürü Arkady Copua'ya teslim etti. Copua gösterilen bu duyarlılık için teşekkür ederken, Emrullah Kapba ise Türkiye'de Abhaz orijinli bu tür çok sayıda eserin sahipleri tarafından korunduğunu, ileride hepsinin bu müzede yer almasını umut ettiğini söyledi.

Kaffed heyeti yaptığı temasların dışında Geri Dönüş Devlet Komitesi'nin davetlisi olarak, Samson Çamba Abhaz Drama Tiyatrosu'nda Polonyalı yazar Slavomir Mrozek'in "Пешком-Yürüyüş" adlı otobiyografik oyununun Abazaca prömiyerini izlediler, geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz ünlü halk sanatçısı müzisyen Otar Huntsaria'nın 60. doğum yılı onuruna düzenlenen geceye ve Ömer Beygua'nın doğumunun 115. yılı anısına Abhazya Devlet Üniversitesi'nde yapılan anma etkinliğine katıldılar, Ömer Beygua Müzesi'ni ziyaret ettiler.  Ayrıca, heyette bulunan Ekrem Hışba, Emrullah Kapba ve Nurten Ayüzba, Abhaz Devlet Televizyonu için hazırlanan Abhaz geleneklerini konu alan bir programa konuk olarak katıldılar.

Heyet Abhazya'dan ayrılırken Genel Başkan Yardımcısı Taymaz, "Abhazyalı kardeşlerimizle daha çok birarada olabilmek için ziyaretlerimizi rutin hale getirmek ve Abhazya'ya daha sık gelmek istiyoruz" dedi.