Hacimba Abhazya Güvenlik Konseyi'ni Acil Toplantıya Çağırdı

Pazar, 04 Aralık 2016 14:54

Cumhurbaşkanı Raul Hacimba Abhazya Güvenlik Konseyini acil toplantıya çağırarak, muhalefet partisi lideri Aslan Bjaniya'nın 3 Aralık günü (dün) Rus-Abhaz sınırında polis tarafından gözaltına alınması ve sonraki gelişmeleri değerlendirdi.

Cumhurbaşkanlığı basın servisinden yapılan açıklamaya göre toplantıda Bjania'nın gözaltına alınmasının yanı sıra Rus-Abhaz sınırındaki genel kısıtlamalar da görüşüldü. Güvenlik birimi başkanları raporlarında Hacimba'ya, Bjania'nın Soçi polis departmanına götürüldüğünü ve sorgulandığını, daha sonra serbest bırakıldığını bildirdiler. Toplantı sonunda Hacimba. kamu düzeninin sağlanması ve durumun provoke edilmesinin önlenmesi için her türlü tedbirin alınması talimatını verdi.

Güvenlik Konseyi Sekreteri Muhamed Kilba ise toplantıyı değerlendirirken, bazı muhalefet temsilcileri tarafından olayın kasıtlı yorumlara neden olduğunu, tüm birimlerin olası gelişmelere karşı uyarıldığını söyledi.

Abhazya muhalefet liderlerinden Aslan Bjania 3 Aralık 2016 günü Rusya-Abhazya sınırında Soçi polisi tarafından gözaltına alınmış, bir süre sorgulandıktan sonra serbest bırakılmıştı. İçişleri Bakanı Aslan Kobakhia bugün yaptığı açıklamada, Rusya İçişleri Bakanlığı temsilcisi Satanislav Apsava'nın olayı doğruladığını, Bjania'nın Abhazya vatandaşı olmasının yanı sıra Soçi ve Moskova şehirlerinin sakinlerinden olduğunu belirterek, Soçi'deki evinde yasa dışı mühimmat malzemeleri ve balistik inceleme sonucu 9 mm çapında oldukları belirlenen mermiler tespit edildiği için gözaltına alındığı bilgisi edindiklerini söylemişti.

Kobakhia Bjania'nın Abhaz yetkililerin talimatıyla gözaltına alındığı iddialarını da reddederek, "Bizim yetkililerimiz kendisine bir soru soracaklarsa, Abhazya topraklarında sorarlar. Bunun için komşu bir devletin kolluk kuvvetlerinin yardımına ihtiyacımız olmaz" demişti.

Kaynak: Abhazya Cumhurbaşkanlığı Basın Servisi, Sputnik Apsny

Abhazya İçişleri Bakanı Aslan Kobakhia