Rusya Abhazya'dan Bitkisel Ürün İthalatını Yasakladı

Pazartesi, 02 Nisan 2018 16:04

Rusya, Abhazya'dan yapılacak tüm bitkisel ürünlerin ithalatını geçici olarak yasakladığını açıkladı.

Rusya Federasyonu Tarım Bakanlığı'na bağlı, Veterinerlik ve Bitki Sağlığı Denetimi Federal Servisi (Rosselkhoznadzor)'nin resmi sitesinde yer alan açıklamaya göre, 2 Nisan 2018 (bugün) tarihinden itibaren başlayacak yasaklama kapsamında, ahşap ambalaj malzemeleri de yer alıyor.

Rosselkhoznadzor'un açıklamasına göre 24-25 Mart tarihlerinde Rusya'dan Abhazya'ya gelen bitki uzmanları köylerde ve tarımsal üretim yapılan çevrede incelemeler yaptılar, Abhazya topraklarında bitki zararlılarının, özellikle mermer böceği de denilen zararlının yayılma halini gözlemlediler ve bitki sağlığı açısından kritik bir durum olduğunu tespit ettiler. Ardından yetkililer bir açıklama yaparak, Rusya Federasyonu topraklarında oluşabilecek bir karantina durumunu önlemek, ülkenin ihracat potansiyelini korumak amacıyla Abhazya'dan, ahşap ambalaj malzemeleri de dahil olmak üzere de tüm bitkisel ürünlerin ithalatının yasaklandığını duyurdu.

Bu açıklama üzerine Abhaz yetkililer de üst üste açıklamalar yaparak bu kararın Abhazya ekonomisine vereceği zararları anlattılar ve bu zararlıyla etkili mücadele taahhüdünde bulundular. Abhazya Tarım Bakanı Daur Tarba ise yaptığı açıklamada durumu, "Geçtiğimiz yıl bitkisel ürün ihracatımız 4.3 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bunun 7.9 tonu meyve ve narenciyeydi. 2018 yılında 10 bin ton domates ve salatalık hasadı bekliyoruz. Paketlenmeye hazır onlarca hektar marul, üretim halindeki şarap fabrikamız, diğer taraftan bekleyen yatırım projelerimiz... Bu Abhazya için çok ciddi bir sorundur. Bu konu Abhazya ve Rusya'nın en üst seviyesinde tartışılmalıdır" sözleriyle özetledi.

Diğer yandan, mermer böceği ile mücadele tedbirlerinin koordinasyonu üzerine 25 Mart'ta Sohum'da yapılan bir toplantıda, Rusya Tarım Bakan Yardımcısı Cambulat Hatuov, iki hafta içinde Abhazya topraklarında toplanacak ve kendilerine getirilecek her bir kilogram böcek için bin ruble ödemeye hazır olduklarını açıkladı. Duyuru üzerine ilkel yöntemlerle Oçamçıra'da 300 kilogram mermer böceği toplandığı bildirilirken, Gulrıpş'da da toplanan böcekler için yetkililerin çağırıldığı ve teslimat yapıldığı bildirildi. Yetkililer bu uygulamanın Rusya Tarım Bakanlığı'nca bir defaya mahsus yapıldığını, toplanan böceklerin bu zararlıyla mücadele için yapılacak bilimsel araştırmalar için kullanılacağını bildirdiler.

Bilindiği gibi, "mermer böceği" yaklaşık dört yıl önce Abhazya'nın Karadeniz sahillerinde çok sayıda görülmeye başlandı ve bugüne kadar sayıları giderek artarak Abhaz ekonomisinin can damarı olan tarım ürünlerinde önemli zararlara yol açtı. Ekolojistlere göre 2017 yılında zararları endişe verici boyutlara ulaşan bu böceklerle, çevreye ve insan sağlığına zarar vermeden mücadele etmek için, henüz bilinen bir yöntem yok. 

Avrasya Ekonomik Birliği'nin karantina listesinde de yer alan bu zararlı taze meyve, sebze ve tahılların genç yapraklarıyla besleniyor, +15-33 derecelik sıcaklıkta hızla çoğalıyor, insan sağlığı için herhangi bir zararı bilinmiyor, Güneydoğu Asya ülkelerinde, ABD'de, Avrupa ve Türkiye'de yaygın olduğu biliniyor.

Zararlı böceğin Rusya'nın Abhazya sınırında yer alan Soçi şehrinde ve Novorosisk'te görülmeye başlanması üzerine Rusya Federasyonu yetkililerince sınır kontrol noktasındaki bazı vakalar üzerine 12 Mart'ta bir uyarı yapılarak Abhazya Cumhuriyeti'nden Rusya'ya gelen yolcuların bagaj ve el bagajlarında gelişmiş kontroller uygulanacağı bildirilmişti.

Kaynak: fsvps.ru, Sputnik Apsny