Abhazya Devlet Yönetiminde Yeni Atama ve Görev Değişiklikleri Yapıldı

Çarşamba, 25 Nisan 2018 20:02

Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba tarafından 24 ve 25 Nisan 2018 tarihlerinde imzalanan kararnamelerle ile devletin üst düzeyinde bazı görev değişiklikleri yapıldı.

Başbakan Beslan Bartsıts’ın yerine Abhazya Ticaret Odası Başkanı Gennady Gagulia atandı. Bartsıts ise Cumhurbaşkanlığı idaresi başkanlığına getirildi. Cumhurbaşkanlığı Basın Servisi’nden yapılan açıklamaya göre, bu görevi yürütmekte olan Daur Arşba ise Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı olarak görevlendirildi.

Kararnamelere göre, Beslan Bartsıts, 24 Nisan 2018'de Abhazya Başbakanı görevinden ayrıldı. Üçüncü kez bu göreve Gennady Gagulia atandı. Abhazya Ticaret Odası Başkanı olarak görev yapan Gagulia böylece bugün itibarıyla üçüncü kez Abhazya Cumhuriyeti Başbakanı olarak görev yapmış olacak. Gennady Gagulia daha önce de 1995-97 ve 2002-2003 yılları arasında da Başbakanlık görevinde bulunmuştu.

Cumhurbaşkanı Hacimba ayrıca aynı gün imzaladığı diğer bir kararnameyle Daur Arşba'yı Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı idaresi başkanlığı görevinden aldı ve yerine başbakanlık görevinden alınan Beslan Bartsıts'ı atadı. 2012 yılında Abhazya Parlamentosu'na seçilen Bartsıts, 2014 yılında Gagra valisi olarak görev yapmıştı. 16 Mayıs 2016'da Abhazya Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkanı olarak atanan Beslan Bartsıts, Ağustos 2016'dan bugüne kadar Abhazya Cumhuriyeti Başbakanı olarak görev yaptı.

Bunlara ek olarak, 25 Nisan’da imzalanan kararname ile de Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı idaresi başkanlığı görevinden alınan Daur Arşba Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcılığı görevine getirildi. Savaş gazisi olan Daur Arşba 10 Ekim 2016 tarihinden itibaren Abhazya Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkanı olarak, 2014 yılından beri de Abhazya Parlamentosu Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyordu.

Kaynak: Cumhurbaşkanlığı Basın Servisi, Apsnypress

 

  

Yeni görevlendirme yapılan ve görevi değiştirilen devlet adamları; Gennady Leonidoviç Gagulia (solda), Daur Cumkoviç Arşba (sağda) ve Beslan Konstantinoviç Bartsıts (altta)