Büyük Sürgün 154. Yılında Abhazya’da Anıldı

Pazartesi, 21 Mayıs 2018 21:15

Büyük Kafkas Sürgünü’nü anma günü olarak sembolize edilen 21 Mayıs’ta her yıl olduğu gibi Abhazya’nın başkenti Sohum’da bir anma töreni düzenlendi.

Abhazya Geri Dönüş Bakanlığı tarafından organize edilen anma törenine Cumhurbaşkanı ve resmi erkanın yanı sıra diasporalardan vatanına dönenler ve yerli halktan kalabalık gruplar katıldılar.

Akşam saat 20.00’de, yağışlı havaya rağmen Bagapş Meydanı’nda toplanan kalabalığın, ellerinde meşaleler, çiçekler ve bayraklarla sürgün anıtına kadar yürümeleriyle başlayan tören, Türkiye’de Kefken sahilinde yapılan anma törenine yapılan canlı bağlantı ile devam etti.

Sürgün anıtı alanında Geri Dönüş Devlet Bakan Yardımcısı Gugutsa kısa bir konuşma yaparak, bugün tüm diasporalarımızda anma törenleri düzenlendiğine dikkat çekti ve sürgün olgusunun, bu trajediyi yaşayan Adige ve Abazaların torunlarının kalplerinde sonsuza kadar kalacağını vurguladı.

Ardından kurbanlar anısına bir dakikalık saygı duruşu yapıldı ve sürgünün sembol melodisi haline gelen, Abhaz şair Bagrat Şinkuba’nın “Şiş Naniy” ağıtı dinlendi.

Daha sonra Sohum sahilinden Karadeniz’in sularına çiçekler, gökyüzüne dilek balonları bırakıldı. Geri Dönüş Bakanı Beslan Dbar ve gençler ellerindeki meşalelerle sürgün ateşini yaktılar. Ağıtlar ve şiir dinletilerinin ardından meşaleler deniz suyuna batırılarak söndürüldü ve ardından tören alanı başladığında olduğu gibi yavaş yavaş boşaltıldı.

19. yüzyılda Rus-Kafkas Savaşları sona erdiğinde, başta Adığeler ve Abhazlar olmak üzere sayıları bir milyonun üzerinde Kuzey Kafkasya halkları,  Osmanlı topraklarına, özellikle 1864 yılında yoğunlaşmak üzere sürgün edildiler. Sürgün yolunda yol şartları, salgın hastalıklar, açlık gibi nedenlerden dolayı yüzbinlerce insanımız hayatını kaybetti, kalanlar ise dünyanın farklı ülkelerinde dil ve kültürel asimilasyon tehlikesiyle hayatlarını sürdürmeye devam ediyorlar.

Fotoğraflar: Betül Marşan