Cumhurbaşkanı Raul Hacimba'nın Sürgün Mesajı

Salı, 22 Mayıs 2018 10:14

Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba, büyük Kafkas sürgünününün 154. yıldönümü için bir mesaj yayınladı:

"Çok değerli soydaşlarım! Kardeşlerim kızkardeşlerim!

Kafkas dağlı halklarının bu en büyük matem gününde birliğimizin, gücümüzün, kuvvetimizin ve iletişimimizin daha sağlam temeller üzerinde yükselmesi umuduyla sizlere sesleniyorum!

XIX.yüzyılda halkımızın yaşadığı sürgün trajedisi, tarihimizde sürekli kanayan onulmaz bir yara olarak asla unutulmayacaktır. Her ne sebeple olursa olsun, son derece ağır şartlarda anavatanlarından ayrı düşürüldüğü halde halkımız, dilini, ulusal bilincini, kültürünü, örf ve adetlerini hiç kaybetmedi. Allah’ın da yardımıyla bütün bu özelliklerini kuşaklar boyunca yaşatarak günümüze kadar getirmeyi başardı.

Abhazya’nın geleceği tehdit altına girdiği dönemlerde ise soydaşlarımız bir an bile tereddüt göstermeden vatan savunmasına koştular. 1992-1993 yılındaki gürcü işgal güçleri ve onların destekçilerine karşı da diyasporamızın temsilcileri her türlü engeli aşarak ilk günden itibaren vatan savunucularının yanıbaşında yerlerini aldılar ve canlarını Abhazya’nın özgürlük ve bağımsızlığı uğruna feda ettiler.

Onların kahramanlıkları bu gün artık tarihimizin yeni sayfalarında altın harflerle yer almaktadır!

Günümüzde sizlerle olan ilişkilerimiz de giderek güçleniyor ve genişliyor. Abhazya Devleti bu ilişkilerin daha da gelişimi ve sizlerin dede ocaklarınıza geri dönebilmeniz için üzerine düşeni yapmaya her zaman devam edecektir. Sizlerle bizler bir tek vatana sahibiz, bu yüzden bu gün sağlam temeller üzerinde yükseltmeye çalıştığımız devletimizi ekonomik, sosyal, kültürel ve ideolojik anlamda daha da güçlendirmek hepimizin ortak sorumluluğudur. 

Bu yolda daha fazla birlik, beraberlik ve işbirliği içerisinde olacağımıza inanıyorum! Zaman her dem bizim istediğimiz gibi akmayabilir, bizimle birlikte olmayabilir. Bu yüzden de sahip olduğumuz imkanları bilgece kullanmalı, vatanımızı da her türlü çıkarın üzerinde tutabilmeliyiz!

Bu gün Türkiye, Suriye ve Ürdün başta olmak üzere dünya’nın bir çok ülkesinde yaşayan soydaşlarımız; Abhaz-Abaza, Adige ve diğer Kafkasya’lı kardeşlerimiz, bulundukları ülkelerin onurlu ve saygın vatandaşlarıdır ve yaşadıkları her yerde omuz omuza birlikte mücadele vererek bayrağımızı her zaman yükseklerde dalgalandırmaktalar!

Geleceğimiz aydınlık olsun değerli soydaşlarım! Anavatanınıza açılan yolunuz her zaman ve sonuna kadar açık olsun! Şehitlerimizin kanlarıyla sulanan vatan topraklarımız umutla gelişsin, üzerinde özgürlük bayrağının dalgalandığı Abhazya Cumhuriyeti’nin şan ve şerefi daim olsun!

Raul Hacimba
Abhazya Devlet Başkanı"

Kaynak: Apsnypress, Geri Dönüş Devlet Bakanlığı