Suriye’nin Abhazya’yı Tanıma Kararının İlk Yankıları

Salı, 29 Mayıs 2018 14:43

Suriye’nin Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlığını tanıdığı yönündeki açıklamaların ilk yankıları duyulmaya başlandı.

Bugün öğle saatlerinde Abhazya Dışişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaların hemen ardından Suriye Arap Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı da yaptığı açıklamayla bunu doğruladı. Konuyla ilgili olarak Suriye Haber Ajansı SANA tarafından yayınlanan Suriye Dışişleri Bakanlığı açıklamasında;

“Ülkemize karşı gerçekleştirilen terör saldırıları sırasında gösterdikleri destekleyici tavır nedeniyle bir minnettarlık göstergesi olarak, Suriye Arap Cumhuriyeti, Abhazya ve Güney Osetya cumhuriyetleri ile diplomatik ilişkiler kurmaya karar vermiştir. İki ülkeyle karşılıklı büyükelçilikler açılması düzeyinde diplomatik ilişkiler kurulacaktır...” denildi.

Güney Osetya Devlet Başkanı Anatoliy Bibilov ise yaptığı açıklamada Suriye tarafından tanınmanın ve diplomatik ilişkilerin kurulmasının önemli bir tarihi gelişme olduğunu belirterek, Suriye yönetimine ve bizzat Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a minnettar olduklarını vurguladı.