Diaspora Çocukları Abhazya Yaz Kampında Biraraya Geldiler

Salı, 02 Temmuz 2019 20:52

Geri Dönüş Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgilere göre, 1 Temmuz-9 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen "Akhıştrak 2019 Yaz Kampı"na 12-17 yaş aralığında Türkiye diasporasından 55, Ürdün diasporasından 8 çocuk ve grup rehberlerinden oluşan yaklaşık 70 kişi katıldı.

Başkent Sohum'un Mayak bölgesindeki Aqua Resort Otel'de kamp yapan çocuklar kendileri için hazırlanan günlük programlara uygun olarak faaliyetlerine başladılar.

Buna göre gruplar ilk gün havaalanında karşılandılar ve otobüslerle kamp yerine getirilerek odalarına yerleştiler. Birlikte yapılan kahvaltı sonrasında ilk ziyaretlerini Geri Dönüş Bakanı Beslan Dbar'a yapan çocuklar, bakanlık konferans salonunda Bakan Dbar ile Bakan Yardımcısı Erkan Kutarba ve Canbul İncgiya tarafından karşılandılar. Çocuklara hitaben bir hoşgeldiniz konuşması yapan Beslan Dbar, kurum olarak duydukları memnuniyeti ve yaptıkları çalışmaları anlatarak hazırladıkları program hakkında bilgiler verdi. Grup rehberleri de Bakan'a organizasyon için teşekkürlerini ve yanlarında getirdikleri armağanları sundular. Geri Dönüş Bakanlığı'nın çocuklar için hazırladıkları hediyelerin dağıtılmasının ardından, Abhazya vatandaşlığı başvurusunda bulunacak çocukların işlemleri için çalışmalara başlandı. Kurumun emektar çalışanları, çocuklar otellerine döndükten sonra da gece geç saatlere kadar mesai yaparak vatandaşlık işlemlerine devam ettiler.

Kampın ikinci gününde etkinliklerine Abhazya kahramanı ilk Cumhurbaşkanımız Vladislav Ardzınba'nın anıt mezarını ve şehir merkezindeki şehitlik parkını ziyaret eden çocuklar, ardından Savaş Müzesi'ni ve Abhazya Devlet Müzesi'ni gezdiler. Akşam saatlerinde kampa dönerek otel havuzunda serinlemeyi tercih edenler veya yakındaki plajdan denize girenler, günün yorgunluğunu eğlenceye çevirmiş oldular. 

Program dahilinde sonraki günlerde  Abhazya'nın tarihi ve turistik yerlerine yapılacak gezilerin yanı sıra, Abhazya Devlet Üniversitesi'nin ve rektörünün ziyaret edileceği, ayrıca Cumhurbaşkanı Raul Hacimba'nın çocukları kabul edeceği öğrenildi.

Kamp programına göre çocuklar yarın Afon şehrini ve görülmeye değer tarihi yerlerini gezecekler.