Abhazya Havaalanı Uluslararası Uçuşlara Açılacak

Cumartesi, 27 Temmuz 2019 15:28

Sohum havalanının uluslararası uçuşlara açılması için gerekli düzenlemelerin yapılması kararlaştırıldı. Havaalanının uluslararası uçuşlar için hazır olacağı tarih ise henüz belli değil.

Konuyla ilgili tasarı Abhazya Bakanlar Kurulu’nun dün yapılan toplantısında oy birliğiyle kabul edildi ve ilgili kararname Cumhurbaşkanı Raul Hacimba tarafından imzalandı.

Yerel kaynaklardan aldığımız bilgilere göre, konuyla ilgili proje üzerinde  yaklaşık bir yıldır çalışmalar yapılıyor. Abhazya Hava Kanunu'nun 47. ve 48. maddelerine ve Abhazya-Rusya arasında 17 Şubat 2010 tarihinde imzalanan hava taşımacılığı alanındaki işbirliğine dair anlaşmaya göre, uluslararası Sohum havaalanına ve cumhuriyetin hava sahasına dört harfli bir kod atandı: URAS.

Toplantıda bu kodun ne anlama geldiği ile ilgili bir açıklama yapan Abhazya Devlet Ulaştırma İdaresi Devlet Sivil Havacılık Düzenleme Dairesi Başkanı Zaur Eshba’nın verdiği bilgilere göre “U” harfi, Sovyetler döneminde kurulan Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü'nün kodu ve bugün coğrafi olarak tüm Sovyet sonrası bölgelerce kullanılıyor. “R”, Abhazya’nın kontrol ve trafik merkezini kullanacağı Rostov hava bölgesini simgeliyor. “A” Abhazya’yı, “S” harfi ise Sohum’u anlatmak için kullanılıyor.

Abhazya Özelleştirme Devlet Komitesi Başkanı Vahtang Pipia ise yaptığı açıklamada proje çalışmalarının 2018'de başladığını belirtti. Pipia, tesisle ilgili projeyi yürütmeye talip olan bir Rus yatırımcıyla çalışacaklarını, gelecek ayın sonunda, yapılacak çalışmayla ilgili proje taslağının tamamlanacağını, bu süre içinde kendilerinin de havaalanıyla ilgili tüm bilgileri hazırlamaları gerektiğini söyledi. Vahtang Pipia ayrıca projedeki hesaplamaların sadece yolcu trafiğiyle değil, kargo hizmetleriyle de ilgili olduğunu bildirerek, öngörülen karlılığın 1988 rakamlarının % 30'u ile karşılanabileceğini belirtti. Bu rakamın günde üç ila beş bin yolcu olduğu bildirildi.

Toplantıda Sohum havaalanının 1992-93 yılındaki yurtseverlik savaşıyla birlikte kapandığı ve 27 yıldır çalışmadığı belirtilerek, bu sürede ülkedeki çok sayıda değerli havacı ve uzmanın kaybedildiği, yerlerini doldurmanın zor olacağı belirtildi.

Buna karşılık Abhazya Hava Kuvvetleri Komutanı Adgur Gunba tüm teknik sorunların hızlı ve kolay bir şekilde çözülebileceğini söyledi. Uzmanlar ise halihazırda Abhazya Savunma Bakanlığı'na bağlı dört genç memurun Rusya'da eğitim almakta olduklarını bildirerek, “Eğitimleri yaklaşık bir buçuk ay sürecek. Sivil ve askeri havacılık alanında eğitim görmek üzere, havacılık teknik personeli de gönderdik" dediler.

1960'larda inşa edilen Sohum Havaalanı başkente 18 kilometre uzaklıktaki Babuşera köyündedir. 1990'ların başına kadar SSCB'nin birçok şehrine buradan uçuşlar gerçekleştirildi ve havaalanı Abhazya'nın çeşitli yerlerine helikopter hatları ile bağlandı. Bu dönemlerde yaz aylarında yolcu trafiği günde yaklaşık beş bin, kışın bin olarak gerçekleşiyordu. Sohum havaalanı 3 bin 600 metrelik iniş kalkış pisti sayesinde, hemen hemen her türden sivil uçakları kabul edebiliyordu.

Abhazya halkının yurtseverlik savaşında hem terminal binası, hem de havaalanı oteli hasar gördü ve pistler mayınlandı. 1993 yılında havaalanı kapatıldı. 2000 yılında, uçuş şeridi tamamen temizlendi ve eski terminal binası onarıldı. Havaalanı, Pskhu köyüne yapılan iç hat uçuşlarında, BM ile Rusya'ya ait özel uçuşlarda kullanıldı.

Ağustos 2008’de Güney Osetya’ya yapılan saldırı sırasında, Rusya’ya ait bir askeri nakliye uçağı paraşütçü ve askeri teçhizat sağlamak üzere havaalanına indi, böylece 15 yıl sonra ilk kez havaalanı kullanılmış oldu. 14 Eylül 2008'de ise savaştan sonra ilk kez sivil bir uçuş gerçekleşti ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov'u taşıyan uçak Sohum havaalanına iniş yaptı.

Abhazya cumhurbaşkanları bu süre içinde defalarca Sohum havaalanını restore etmeyi ve uçuşlara açmayı istediler. Sukhum havaalanının restore edilebileceği 2011 ve 2014 yıllarında duyurulmuş, 2015 yılında Cumhurbaşkanı Raul Hacimba ise bu imkanların henüz oluşmadığını söylemişti.

Fotoğraflar: Sputnik Apsny