Abhazya Adaylarının Diaspora Toplantıları Başladı

Cumartesi, 17 Ağustos 2019 17:31

Abhazya Cumhurbaşkanlığı seçimine sayılı günler kaldı. Tarihinde en fazla adayla seçime hazırlanan Abhazya'da adayların propaganda faaliyetleri de hız kazandı.

Vatana dönüş yapanlarla görüşme talep eden adaylardan ilkinin toplantısı bugün Sohum Atrium Viktoria Oteli toplantı salonunda gerçekleştirildi. Blok muhalefetin adayı, Amtsakhara partisi başkanı Alhas Kutsniya (Kvitsiniya) toplantıda hazır bulunan seçmen grubuna kendisi ve parti programları hakkında bilgiler verdi, soruları cevaplandırdı.

Konuşmasında kendisinin, asıl adayları Aslan Bjaniya'nın sağlık durumundan dolayı bu göreve talip olduğunu, sağlık durumu düzeldikten sonra yönetimde Bjania'nın da etkili olacağını belirten Kutsniya , Abhazya'da bilinen mevcut sorunlara dikkat çekerek bunları düzeltmek için çalışacaklarını söyledi. 

Abhazya sularında petrol aranması ve yabancılara gayrimenkul satışı konularında soruları, bu konularda her şeyi bilmediklerini, halkın ve devletin çıkarlarına uygun olarak gerekenleri yapacaklarını söyleyerek cevaplandıran Kutsniya'nın konuşması sırasında, siyasal sistem olarak Abhazya'da demokratik sistemin ve kuvvetler ayrılığının daha uygun olduğunu söylemesi dikkat çekti.

Diaspora toplantılarının yarın Geri Dönüş Bakanlığı salonunda gerçekleştirilecek bölümünde, adaylardan Şamil Adzınba saat 11.00'de, Astamur Otırba ise saat 19.00'da seçmenlerle biraraya gelecekler.