Abhazya Cumhurbaşkanı Türk İşadamlarıyla Biraraya Geldi

Perşembe, 22 Ağustos 2019 18:07

Cumhurbaşkanı Raul Hacimba, Türk iş dünyasının önemli temsilcileri ile Abhazya'nın başkenti Sohum'da biraraya geldi.

Cumhurbaşkanlığı basın servisinden verilen bilgilere göre, Cumhurbaşkanlığı makamında gerçekleştirilen toplantıda mevcut işbirliği konuları, ticari ve ekonomik ilişkiler ile dostluk ilişkilerinin güçlendirilmesi, ortak projelerin hayata geçirilmesi olasılığı tartışıldı. 

Konukları memnuniyetle karşılayan Raul Hacimba, Türkiye'nin Abhazya'nın ekonomik işbirliği istediği ülkelerden biri olduğunu ve Abhazya'nın bunun için, lojistik açısından elverişli bir coğrafi konum ve halihazırdaki devletler arası işbirliği deneyimi gibi önemli ön koşullara sahip olduğunu belirtti.

Abhazya'nın tahrip edilmiş ekonomisinin şu anda aktif bir oluşum aşamasında olduğunu belirten Hacimba konuşmasına şöyle devam etti:

"Abhazya ile diğer ülkeler arasındaki ekonomik ilişkilerin yönü sürekli genişlemelidir. Türkiye Cumhuriyeti ülkemizin ekonomik işbirliği istediği ülkeler arasında yer almaktadır ve bunun için gerekli tüm ön koşullara sahibiz.

Her şeyden önce konforlu iklim koşulları ve lojistik açısından elverişli bir coğrafi konumdayız. İkincisi, ülkelerimizin girişimcileri arasında mevcut bir birlikte çalışma tecrübesi geliştirdik, savaştan bu yana geçen 25 yıl boyunca güçlü ortaklıklar kuruldu. Üçüncüsü, devletimiz ve iş dünyamızın temsilcileri, ülkemize bu kadar ilgi gösteren insanlarla ve yapılarla karşılıklı işbirliğine isteklidir.

Abhazya, savaş sonrasında Bağımsız Devletler Topluluğu üyesi ülkeler tarafından ilan edilen abluka dönemindeki siyasi izolasyona, yakıt, inşaat malzemeleri, gıda ve temel malların bize deniz yoluyla Türkiye'den gelmesi sayesinde dayanabildi. Bu zamanları çok iyi hatırlıyoruz. Kereste ve hurda demir metalleri ihraç ettik. Şimdi aynı ilişkiyi, burada konuştuğumuz avantajları kullanarak, daha yüksek nitelikteki yeni bir ticaret ve ekonomik ilişkiler seviyesine ulaşarak sürdürebiliriz.

Örnek olarak, 2018'de Türkiye ile olan dış ticaret cirosunun 1,3 milyar rublenin üzerinde olduğunu söyleyebilirim. Ülkemizin toplam dış ticaret cirosunun % 7'si, 2017'ye göre % 26'lık bir büyüme oranı ile gerçekleşmiştir. Rakamlar ölçek olarak çok yüksek değil, ama 1994'ten bu yana ithalat ve ihracat artışında istikrarlı bir artış eğilimi olduğunu göstermesi açısından önemli.

Girişimcilerin kendileri siyasetten uzaktır ve birçok durumda siyasetin kendisi, girişimlerin gelişmesinde ciddi bir engeldir. Buna karşılık biz bir devlet olarak bu girişimleri kuvvetle destekleyeceğiz ve teşvik edeceğiz. Abhazya'da bunun için gerekli yasal çerçeve zaten oluşturulmuştur, vergi, yatırım, toprak ve mülk ilişkilerini düzenlemek için bankacılık çalışmaları yapılmaktadır, kamu hizmetleri ve enerji arzı alanında liberal bir tarife politikası uygulanmaktadır. Vatandaşlarımızın refah ve sosyal güvenliğindeki artışla doğrudan ilişkili olarak ülkemizin istikrarlı büyümesine ve sürekli gelişmesine, yeni işlerin yaratılması ve istihdamın artmasına katkıda bulunan ülke ekonomisinin tüm alanlarına yapılacak yabancı yatırıma büyük ilgimiz var.

Cumhuriyetimize gelmeniz, karşılıklı çıkarlar temelinde ikili ilişkilerin gelişmesine güçlü bir ivme kazandırabilir, fikirlerin ve planların başlangıcı, ortak projelerin gerçek uygulamasının başlangıcı olabilir.

Bugünün diyaloğunun ve görüş alışverişinin başlatacağı anlamlı işbirliğine hazır olduğumu ifade ediyorum ve bununla bağlantılı olarak işbirliğimizin yapıcı ve üretken olacağından eminim. ”

Hacimba'nın konuşmasının ardından girişimciler heyeti üyeleri de Abhazya ile Türkiye arasında ticari ilişkilerin geliştirilmesini destekleyen konuşmalar yaptılar ve Abhazya Cumhuriyeti'nde özellikle turizm sektörüyle tanışmaya ilgi duyduklarını belirttiler. 

Rusya Federasyonu'nun Abhazya Büyükelçisi Aleksey Dvinyanin, Türkiye'den gelen girişimci heyetin ziyaretinin faydalar ve somut sonuçlar getireceğine duyduğu güveni dile getirdi ve “Bildiğiniz gibi, ekonomi ve para dünyayı yönetiyor. Ama Abhazya'da bu kuralın para değil, bilgelik ve vatanseverlik olduğunu vurgulamak istiyorum” dedi. 

Türkiyeli iş adamlarından Hüseyin Tugay Şen, toplantılarının iki ülke arasındaki tarihi bağların güçlendirilmesine yardımcı olduğunu belirterek, “Abhazya'nın yakın zamanda Türkiye ile güçlü bağlar kuracağını ve Türkiye’nin de Abhazya’nın bağımsızlığını tanıyacağını umuyoruz. İşadamlarımızın da cumhuriyetinizde avantajlı konumlar alacağını düşünüyoruz” dedi.