YSK Resmi Açıklamasını Yaptı: Türkiye Seçim Sandığı İstanbul'da Kuruluyor

Cuma, 23 Ağustos 2019 15:05

Abhazya Cumhurbaşkanlığı seçiminde Türkiye'de kurulacak oy sandığının İstanbul'da olacağı kesinleşti.

Son günlerde Türkiye'de oy kullanılıp kullanılmayacağı konusunda yapılan spekülasyonlara Abhazya Merkez Seçim Kurulu son noktayı koydu ve kurul sözcüsü Elena Labakhua Sputnik Apsny'a verdiği röportajda, "Oy kullanma merkezi resmi olarak İstanbul'da hazır durumda, bölge komisyonunun listesi elimizde. Merkez Seçim Komisyonu seçimlerin gerçekleşmesini sağlamak için gerekli her şeyi yapmıştır" dedi.

Abhazya'nın Türkiye temsilcisi Vadim Haraziya daha önce, seçimlerde oy verme işleminin İstanbul'da yapılabileceğini söylemişti. Ancak 2 Ağustos'ta, seçim merkezinin yerini İstanbul'dan Sakarya'ya taşıma isteği ile Seçim Kurulu'na başvurdu. Bunun gerekçesi olarak da İstanbul'daki seçimleri organize etmek için zaten fiziksel olarak zaman olmadığı ve mekanın Sakarya'ya devredilmesinin de etnik Abhazların yoğun orada yaşadığı gerçeğinden kaynaklandığı belirtildi.

Labakhua konuyla ilgili olarak, "Seçim kurulu ilk olarak, Türkiye temsilciliğinden İstanbul'da bir yoklama istasyonu açmayı talep eden bir mektup aldı. Abhazya'nın dışındaki, seçim merkezlerinin seçimden 30 gün önce açılması gerekir. Mektup bu süreye uygun olduğu için Seçim Kurulu talebi kabul etti ve İstanbul'da bir yoklama istasyonu açmaya karar verdi. Daha sonra Türkiye temsilciliği 2 Ağustos'ta ikinci bir mektup gönderereksandık merkezinin adresini Sakarya'ya transfer etmesini istedi. Ancak oy verme yerlerinin belirlenmesi için son tarih geçilmiş olduğu için, bunun dışında yapılacaklar yasa dışı sayılacaktı. Doğal olarak, Merkezi Seçim Komisyonu bu yönde bir karar veremedi" şeklinde konuştu.