Abhazya'nın da Katılacağı "Kafkasya'da Barış" Festivali Maykop'ta Yapılacak

Cumartesi, 28 Eylül 2019 18:37

Bu yıl Adigey Cumhuriyeti'nin başkenti Maykop'ta yapılacak XX. Uluslararası Sanatçılar Festivali “Kafkasya'da Barış” etkinliklerine Abhazya da katılacak.

Adigey Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, 3 - 6 Ekim 2019 tarihleri ​​arasında yapılacak festivale Güney ve Kuzey Kafkasya'daki federal bölgelerin ve Güney Osetya, Abhazya Cumhuriyetlerinin  yanı sıra Türkiye, Suriye ve Ürdün'den heyetler katılacak. 

“Sadece sanatsal etkinlik değil, aynı zamanda Rusya coğrafyasındaki ülkeler ile komşu halklar arasındaki dostlukların güçlendirilmesine, derinleştirilmesine, iyi komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesine katkıda bulunan sosyo-politik etkisi olan bir dizi etkinlik" olarak tanımlanan festivalde sanat grupları ile solo sanatçılar, müzik ve dans sunumları, halk müziği ve kendi halklarının etnik yapılarını yansıtmaya çalışacaklar. 

Verilen bilgiye göre festivale değişik bölge ve ülkelerden yaklaşık 600 kişinin katılması bekleniyor.

Kafkasya'da Barış Festivali'nin ilki 1996 yılında Vladikafkas'da gerçekleştirildi ve her yıl farklı bir şehirde yapıldı. Adigey Cumhuriyeti ikinci kez festivale ev sahipliği yapacak.