Abhazya'da Zaferin 26. Yıldönümü Coşkuyla Kutlandı

Pazartesi, 30 Eylül 2019 00:00

Abhazya, 26. yıldönümünde 30 Eylül Zafer ve Bağımsızlık Günü'nü kutladı. 

Kutlamalar Abhazya kahramanı ve I. Cumhurbaşkanı Vladislav Ardzınba'nın Eşera'daki anıt mezarına yapılan ziyaret ile başladı. Yerli ve yabancı resmi heyetler, hükümet üyeleri, savaş gazileri ve şehit yakınları ve sivil halktan oluşan kalabalık saygı duruşunda bulundu ve anıta çiçek bıraktılar.

Sonraki tören yeri başkent Sohum'un merkezinde yer alan Şehitlik Parkı'ndaydı. Gruplar halinde saygı duruşunda bulunan katılımcılar, şehitlik anıtını ve şehit mezarlarını çiçek bahçesine dönüştürdüler.

Psou sınırından 29 Eylül'de yürüyüşe başlayan ve 30 Eylül'de Sohum'a ulaşan "Kahramanların Yolu" yürüyüşçüleri ile ellerinde savaşta kaybettikleri yakınlarının fotoğraflarını taşıyarak sahil boyunca yürüyüşe başlayan "Ölümsüz Alay" şehitlik parkına çiçek bıraktıktan sonra, savaşın sembol yapılarından eski parlamentonun önündeki özgürlük meydanında yürüyüşlerini sonlandırdılar. 

Şehitlik parkı önünde başlayan resmi geçit töreni de özgürlük meydanına kadar devam etti. Geçit törenine Abhazya Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı, 7. Rus askeri üssü ve Karadeniz Kazak birlikleri de katıldılar.

V. Ardzınba Devlet Askeri Zafer Müzesi'nde açılan "Savaş Yankısı" konulu fotoğraf sergisi ve Güney Osetya Cumhuriyeti’ndeki sanatçıların Merkez Sergi Salonu'nda düzenlediği Zafer Bayramı’nın 26. yıldönümü konulu sergi ilgi odağı oldu. Foto: Sputnik Apsny

Akşam saatlerinde Filarmoni Sarayı sahnesinde müzik, şiir, tiyatral görsel sunumlarla desteklenerek Nart Efsanelerinden sahneler başarıyla canlandırıldı.

Güneşli ve sıcak havanın da katkısıyla gün boyu çeşitli etkinliklerle süren ve havanın kararmasıyla kumsal boyunca yakılan ateşlerin başında "Çaanbziala" dilekleriyle devam eden zafer bayramı kutlamaları, havai fişek gösterileriyle sona erdi.

Bilindiği gibi, 1992 yılında yaşanan Abhazya halkının bağımsızlık savaşı 413 gün sürdü ve 30 Eylül 1993’te Gürcistan birliklerinin yenilgisiyle sona erdi. Savaşın başlangıcından itibaren Abhazya halkının yardımına Kuzey Kafkasya, Türkiye ve çeşitli Rus şehirlerinden gönüllüler geldi. Yabancı ülkelerde yaşayan Abhaz diasporası temsilcileri de tarihi vatanlarını savunmada aktif rol aldılar.

Kaynak: Apsnypress