Raul Hacimba: Gürcistan Faşizmine Karşı bu Zaferi Kahraman Halkımız Kanıyla Kazanmıştır

Pazartesi, 30 Eylül 2019 00:00

Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba, zaferin 26. yıldönümü kutlamalarında şehitlik parkındaki resmi geçit sırasında yaptığı konuşma ile Abhazya halkını kutladı:

“Sevgili vatandaşlar, sevgili gazilerimiz, değerli misafirlerimiz! 

Gürcistan'ın saldırılarına karşı gerçekleştirdiğimiz Bağımsızlık Savaşı'nda halkımızın kazandığı önemli zaferle bağlantılı olarak her yıl, köklü tarihimizin geleneksel geçmişine dayanan ulusal devlet olma iddiamızı destekleyen restorasyon için yürüttüğümüz istikrarlı mücadelemizi daha da güçlendiriyor.

Kahraman halkımız Gürcü faşizmine karşı verdiği sert ve kanlı bir mücadele sonunda, ağır bedeller ödeyerek vatanımızı bugünlere getirdiler. Modern bağımsız Abhaz devletinin kurucusu Vladislav Ardzınba, halkımızın zaferle sonuçlanan bu ahlaki ve manevi seferberliğiyle ilgili olarak yüksek nitelikli ve objektif olarak şöyle bir değerlendirme yapmıştı:

“Savaş bize empoze edildi. Bizi fethetmeye ve yok etmeye karar verdiler. Ancak insanlarımız, bizi ezmeye çalışanlara karşı yüce bir mücadele sürdürdüler. Ve bu kutsal mücadelede Kuzey Kafkasya halklarının, güneyimizdeki kardeşlerimizin ve dünyanın tüm dürüst insanlarının kardeşçe yardımına güvendik... "

Her yıl siyasi liderimizin bu akıllıca sözlerini, tüm kardeşlerimizle biraraya gelerek tekrar tekrar yadediyoruz.

Cumhuriyetimizin bütün vatandaşlarına en iyi dileklerimi iletmek istiyorum. Yakın ve uzak ülkelerden gelen tüm dostlarımıza da iyi dileklerimi, teşekkürlerimi sunuyorum. Yaşamlarını kutsal Zafer Sunağı'na koyanların hatırası asla kaybolmasın! Anavatanımızın kurtuluşu için savaşta cesurca ölüme giden kahramanlarımızın annelerine ve babalarını selamlıyorum! Zafer Bayramımız kutlu olsun! 

Гәык-ҧсыкала ишәыдысныҳәалоит ҳиааиреи ҳхьыҧшымреи рныҳәамш ду!  

Нагӡара ақәзааит шьала иаагоу Ахақәиҭра! Шьардаамҭа Аҧсынра!"

Kaynak: Apsnypress