Muk'aşta Şenliklerine Atlı Oyunlar ve Okçuluk Müsabakası Damgasını Vurdu

Pazar, 06 Ekim 2019 18:23

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Muk Köyü şenlikleri bu yıl Abhazya Bağımsızlık Savaşı zaferinin 26. yıldönümüne adandı.

Muk Köyü'nün Muk'aşta meydanında yapılan şenlikler yine Abhazya'nın her yerinden gelen misafirlerle dolup taştı. Güneşli sıcak havanın da etkisiyle, geniş köy meydanının farklı köşelerinde eş zamanlı olarak, tamamı açık havada yapılan sportif yarışmalar, gösteriler, geleneksel Abhaz oyunları, müzik ve danslar büyük bir keyifle izlendi. Etkinliklere bu yıl farklı olarak okçuluk müsabakaları da eklenmişti. 

Çevre köylerden ve illerden gelen çocukların şiirleri, şarkıları ve folklorik dansları hayranlıkla izlendi. Ortadaki alanda, birbirinden alımlı atların üzerinde becerikli binicilerin oynadığı geleneksel Abhaz oyunu aҵәeigәydҵa (cirit) müsabakası ve aҽilampyl (polo) maçını izlerken seyirciler heyecandan yerlerinde oturamıyordu. Oldukça çekişmeli geçen bu oyunlara gösterilen ilgi, seyircilerden önemli bir kısmının sadece bu maçları izlemek üzere orada olduğunu düşündürdü. 

Spor kıyafetiyle halkın arasına katılan ve oradan oraya giderek etkinlikleri izleyen Cumhurbaşkanı Hacimba, Meclis Başkanı V. Kvarçiya, Danışman V. Zantariya ve bazı parlamenterler, özellikle okçuluk müsabakasının yapıldığı bölüme ilgi gösterdiler. 10-20 ve 30 metre atışları sonunda en fazla isabet kaydeden Batal Capua günün kazananı oldu. Müsabakanın sonunda Capua, atışları ilgiyle izleyen çocukları etrafına toplayarak, okçuluk tekniklerini uygulamalı anlattı ve onlara kısa mesafe atışları yaptırdı. 

Son etkinlik olan aҽyrҩara (at yarışı), yerli ve özel ırk atlar tarafından 1200, 1600 ve 2400 metre olarak koşuldu. Koşular ayrı ayrı olmak üzere, bağımsızlık savaşında şehit olan kahramanların çocuklarına, Abhazya kahramanı ve I. Cumhurbaşkanı V. Ardzınba adına, II. Cumhurbaşkanı Sergey Bagapş ve şimdiki Cumhurbaşkanı R. Hacimba adına ithaf edildi. İlk defa Muk köyünden bir jokey, Oskar Kulanırhua 1200 metre yarışında birincilik kupasını alırken, V. Ardzınba kupasını Çlov köyünden Dmitry Kardia, R. Hacimba kupasını ise Gudauta bölgesinden Amiran Bagatelia aldılar.