Türkiye Diaspora Temsilcileri Cumhurbaşkanı Hacimba'nın Yemin Törenine Katıldılar

Perşembe, 10 Ekim 2019 09:42

Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba'nın dün yapılan yemin törenine Türkiye diasporasını temsilen Kafkas Dernekleri Federasyonu ve Abhaz Federasyonu da heyetler halinde katıldılar. Kafkas İşadamları Derneği (Kafiad) başkan yardımcısı da törende hazır bulundu.

Abhazya Cumhuriyeti'nin resmi davetlisi olarak törene katılan Kafkas Dernekleri Federasyonu delegasyonu ve Kafiad, Adigey Cumhuriyeti başkenti Maykop'ta yaptıkları resmi temasların hemen ardından 8 Ekim Salı günü akşamı Abhazya'ya  geldiler, 9 Ekim Çarşamba günü yapılan yemin töreni ve protokol yemeğinin ardından, yine programlı iş gezilerine devam etmek üzere Kabardey Balkar başkenti Nalçik'e hareket ettiler.

Yoğun programlarına rağmen, başkent Sohum'da faaliyet gösteren Aidglara Atsha - Dayanışma Köprüsü- Vakfı'nı ve Mümtaz Şamba Kültürevi'ni de ziyaret eden heyet, burada Türkiye diasporasından Abhazya'ya yerleşenler ile yerli halkın ortaklaşa yaptıkları kültürel faaliyetler ile önümüzdeki dönemdeki projeleri hakkında konuştular, birlikte yapılabilecek çalışmalar üzerinde görüş alışverişinde bulundular.

Genel Başkan Yıldız Şekerci, yönetim kurulu üyeleri Adnan Arslan, Bilge Eken ve Serpil Yılmaz Dizdarlar'dan oluşan Kaffed heyeti ve Kafiad Başkan Yardımcısı iş adamı Cengiz Atalar'dan oluşan delegasyon, yemin töreni öncesinde Abhazya Geri Dönüş Bakanı Beslan Dbar'ı ziyaret ettiler. Ziyaret sırasında Genel Başkan Şekerci, Geri Dönüş Bakanlığı aracılığı ve destekleriyle Abhazya'da yapılabilecek çalışmalardan bahsetti ve her alanda işbirliği içinde olmanın öneminden bahsetti. Bakan Dbar da işbirliği içinde olmaktan memnuniyet duyacaklarını belirtti.

Saat 12.00'de yapılan yemin törenine katılan ve Cumhurbaşkanı Raul Hacimba'yı göreve başlamasından dolayı bizzat tebrik eden delegasyon, resmi protokol yemeğine kadar kalan süre içerisinde kısa bir şehir turu yaptılar, bir sanat atölyesini gezdiler ve Şehitlik Parkı'nı ziyaret ederek çiçek bıraktılar, saygı duruşunda bulundular. 

Akşam saat 19.00'da düzenlenen resmi protokol yemeğine katılan, burada diğer ülke temsilcileri devlet başkanları ve temsilcileriyle biraraya gelen Kaffed delegasyonu, yemek sırasında Cumhurbaşkanı Raul Hacimba'nın da özel ilgisiyle, kendisiyle bir süre başbaşa görüştü. Görüşme sırasında Kaffed Genel Başkanı Yıldız Şekerci, kısa bir süre içinde bir heyet halinde Abhazya'ya tekrar gelip, yeni dönemde yapılabilecek ortak çalışmalar hakkında daha kapsamlı bir görüşme gerçekleştirmek istediklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Hacimba da bundan memnun olacaklarını ve kendilerini beklediklerini belirtti.

Yemekten erken ayrılan delegasyon, aynı saatlerde Nalçik'e doğru yola çıktı...