Cumhurbaşkanı Raul Hacimba Yemin Ederek Görevine Başladı

Çarşamba, 09 Ekim 2019 00:00

Abhazya Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Raul Hacimba, bugün yapılan törenle yemin ederek, ard arda ikinci kez yürüteceği cumhurbaşkanlığı görevine resmen başladı.

Başkent Sohum'da yapılan yemin töreni öncesinde Hacimba, Abhazya'nın ilk cumhurbaşkanı Vladislav Ardzınba'nın Eşera Köyü'nde bulunan anıt mezarını ziyaret ederek çiçek bıraktı.

Bakanlar Kurulu konferans salonunda gerçekleştirilen törene, Abhazya devletinin davetlisi olan yabancı ülke delegasyonları dahil, yaklaşık sekiz yüz davetli katıldı.

Üst düzeyde güvenlik önlemleri altında yapılan yemin töreninin açılışını Abhazya Meclis Başkanı Valery Kvarçiya yaptı ve Raul Hacimba'yı salona davet etti. Raul Hacimba alkışlar arasında salona giriş yaptı, sağ elini Abhazya Anayasa kitabının üzerine koyarak yemin etti. Abhazya milli marşı çalınması ve saygı duruşunda bulunulmasının ardından, cumhurbaşkanlığı makamının gücünü ve yetkilerini temsil eden kılıç, mühür, alabaşa ve Abhazya sancağı, çalınan marş eşliğinde geleneksel kıyafetleriyle salona giren şeref kıtası askerleri tarafından getirilerek Meclis Başkanı Kvarçiya'ya teslim edildi. Meclis Başkanı sırasıyla önce Abhazya sancağını, ardından cumhurbaşkanlığı mühürünü, kılıç ve alabaşayı alkışlar içinde cumhurbaşkanı Hacimba'ya verdi. Bu seremoninin ardından Meclis Başkanı, Abhazya'nın cumhurbaşkanı olarak Raul Hacimba'nın bu andan itibaren görevine başladığını ilan etti ve kendisini kürsüye davet etti.

Cumhurbaşkanı Hacimba ilk konuşmasında, "Geçtiğimiz dönemde bir çok alanda önemli gelişmelere imza attık, bir çok zorlukla mücadele ettik, yine devam edeceğiz" dedi. "Abhazya'nın en çok ihtiyacı olan şey siyasi istikrardır. Anlaşmazlıklarımız her zaman olacaktır, buna rağmen önümüzdeki beş yıl boyunca çalışmalarımı, tüm Abhazya vatandaşlarının başkanı olduğumun bilinciyle ve bunun sorumluluğuyla gerçekleştireceğim" şeklinde konuştu. 

Konuşmasında diğer ülkelerle ilişkilere de değinen Hacimba, "Abhazya, Kafkasya'da istikrar ve güvenliği güçlendirme sürecinde önemli bir oyuncu olmaya devam ediyor. Müttefikimiz Rusya ile halklarımızın yararına olan çalışmalarımızı geliştirmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız" dedi.

Törene katılan yabancı ülke devlet delegasyonlarından Rusya, Güney Osetya, Donetsk, Lugansk, Transdinyester, Moldovya, Dağlık Karabağ ve Nikaragua temsilcileri tek tek kürsüye gelerek kutlama konuşmaları yaptılar. Türkiye'den sivil toplum örgütleri düzeyinde Kafkas Dernekleri Federasyonu ve Abhaz Federasyonu törene katılım gösterdiler. Abhaz Federasyonu Başkanı Atanur Aksoy da törende bir kutlama konuşması yaptı.

Yemin töreninin ardından Cumhurbaşkanlığı'nda yabancı devlet erkanı için bir resepsiyon düzenlendi. Gün son etkinliği ise akşam saatlerinde verilen protokol yemeği idi.

Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Yasası'na göre, yeni seçilen cumhurbaşkanının yemin töreni, Merkez Seçim Kurulu'nun seçim sonuçlarını resmen açklamasını izleyen 30. günde gerçekleştiriliyor.

Cumhurbaşkanı yemin töreni ilk defa 25 yıl önce gerçekleştirilmişti. Abhazya Parlamentosu 26 Kasım 1994'te yeni Abhazya Anayasası'nı kabul etmiş, daha sonra halk temsilcilerinin kararı ile Vladislav Ardzınba cumhurbaşkanı olarak seçilmişti.

Kaynak: Apsnypress - Sputnik Apsny