KAFFED Desteği ve Türkiye Abhaz-Adige Diasporasının Bağışlarıyla Alınan Tıbbi Malzemeler Agudzera Hastanesi'ne Teslim Edildi

Cuma, 01 Ocak 2021 16:45

ALTINPOST- Yılbaşı gecesi, Abhazya Agudzera'daki Merkez Askeri Hastanesi’ne alınan bir grup tıbbi ekipmanın teslimatı gerçekleştirildi. Ekipmanın iki oksijen konsantratörü, iki monitör, bir elektrokardiyograf, bir nabız ve kan oksijen sensörü, bir hemoglobinometre ve bileşenlerinden oluştuğu bildirildi.

Bunun, Abhazya'daki koronavirüs teşhis ve tedavisi yapan hastanelere teslim edilen 4. grup tıbbi ekipman kargosu olduğu da gelen bilgiler arasında. Yardım organizasyonunu düzenleyen, Türkiye diasporasınca Abhazya'da kurulmuş olan Aydglara Atsha kültür vakfının yetkilileri, bugüne kadar yapılan çalışmaları ve hastanelerimize teslim edilen tıbbi ekipmanlarla ilgili şu bilgileri verdiler:

"'Koronavirüsle Mücedelende Yalnız Değilsin Abhazya'm' sloganıyla 28 Ekim 2020 tarihinde başlattığımız bağış kampanyası 31 Aralık 2020 günü sona erdi. Kampanyamızı Türkiye'deki diaspora örgütlerimizden Kafkas Dernekleri Federasyonu ve ona bağlı Abhazya Çalışma Grubu ilk günden itibaren sahiplenmiş, bağış ve duyurularıyla desteklemişlerdir. Oldukça meşakkatli olan sipariş ve teslimat sürecini ise Abhazya'daki İnsani Programlar Merkezi sayesinde gerçekleştirdiğimizi belirtmek isteriz. Türkiye'deki Abhaz-Adige diasporamızın gönderdiği bağışlarla Moskova kaynaklı firmalardan yaptığımız satın almalar, elimizde toplanan bütçeye göre birkaç defada sipariş edilmiş ve farklı zamanlarda elimize ulaşmıştır. Sınırdan gümrük işlemleri yapıldıktan sonra teslim alınan kargolar, bekletilmeden direk olarak hastanelerimize götürülmüş ve yetkili doktorlarımıza imza karşılığı teslim edilmiştir. Bunları işlem sırasına göre özetleyecek olursak;

- İlk grup tıbbi ekipmanlar, 18 Aralık 2020 Cuma akşamı Gudauta Pandemi Hastanesi'ne teslim edildi. Ekipman, 10 litre kapasiteli iki oksijen konsantratörü-solunum cihazı, iki nabız oksimetre sensörlü yatak başı monitörü ve 10 tıbbi nabız oksimetresinden oluşuyordu (toplam maliyeti 429 bin ruble). 

- Sohum koronavirüs teşhis merkezine, acil müdahalede gerekli olan bazı ilaçlar, koruyucu ekipman, yatak malzemeleri teslim edildi (toplam maliyeti 61 bin ruble).

- Diğer bir kargo 25 Aralık 2020 tarihinde sınırdan alındı ve akşam saatlerinde Gudauta pandemi Hastanesi'ne teslim edildi. Kargoda acil ihtiyaç listemizin başında yer alan, basınçta oksijen sağlayan CPAP maskeleri vardı (toplam maliyeti 452 bin ruble)

- Dördüncü grup teslimatımız, yine koronavirüs teşhis ve tedavi hastanelerimizden Agudzera Hastanesi'ne yapıldı. Ekipmanın iki oksijen konsantratörü, iki monitör, bir elektrokardiyograf, bir nabız ve kan oksijen sensörü, bir hemoglobinometre ve bileşenlerinden oluşuyordu (toplam maliyeti 760 bin 500 ruble).

Elimizde kalan bütçe ile sipariş ettiğimiz son grup tıbbi ekipmanımızın da önümüzdeki günlerde teslim edilmesini bekliyoruz. Bunun için ayrıca bilgilendirme yapacağız."

Vakıf Başkanı Behice Bağ ise bağış kampanyasında destek olan kuruluşlar hakkında bilgi verirken, "Kampanyamıza içtenlikle sahip çıkan Türkiye Kafkas Dernekleri Federasyonu'nun Abhazya'da yaptığı ilk yardım faaliyeti değil bu. Bünyesindeki Abhazya Çalışma Grubu'nun daha önce de yardım kampanyası düzenleyerek Abhazya'nın hayırsever vakfı Kiaraz'a, topladığı yardım kargolarını köylerdeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için gerekli olan bir panelvan minibüs satın aldıklarını, ayrıca düzenledikleri 'kardeş aile kampanyası' ile köylerde okul ve ilaç giderlerini karşılayamayan bir grup çocuğa ders yılı boyunca aylık periyodlarla malzeme sağladıklarını biliyoruz. Abhazya'daki kampanya partnerimiz İnsani Programlar Merkezi ise burada anlatılamayacak sayıdaki insani yardım kampanyalarının yanı sıra, pandemi başladığı günden itibaren yaptığı çalışmalarla Abhazya kurumlarının ve insanlarının koronavirüsle mücadelesine destek olmaktadır. Burada bu değerli kurumlarımıza ve bağış kampanyamızı beklenenin üzerinde bir ilgiyle karşılayan Türkiye'deki Abhaz-Adige diasporamıza, grup olarak veya bireysel olarak bağış yapan her bir kişiye, vakfımız ve Covid-19 hastası veya hasta yakını olan Abhazyalılar adına teşekkür ediyoruz. Umarız 2021 yılı Türkiye, Abhazya ve tüm insanlık için koronavirüs hastalığının son bulduğu, başka bir salgın hastalığın olmadığı sağlık, huzur ve mutluluk dolu bir yıl olur..." şeklinde konuştu.