Abhazya'da Yangın Felaketleri Bitmek Bilmiyor

Cumartesi, 09 Ocak 2021 19:06

Bugün öğleden sonra başkent Sohum’un Aşağı Eşera semtinde ormanlık bölgede bir yangın ihbarı yapıldı. Bölgede çalışmalara başlayan itfaiye itfaiye ekiplerinin çalışmalarının devam ettiği bildirilirken, yangının ne kadarlık bir alanda etkili olduğu hakkında henüz bilgi verilmedi.

Abhazya’da 2020 yılının son günlerinde başlayan orman yangınlarına maalesef hergün bir yenisi ekleniyor. Son birkaç haftadır arka arkaya gelen ve felakete dönüşen olaylara kısaca bakacak olursak;

12 Aralık 2020 günü Gudauta şehrine bağlı Othara köyünden alınan bir ihbarı değerlendiren itfaiye ekipleri, dört gün süren çalışmalar sonunda 45 hektarlık bir alandaki yangını kontrol altına almayı başardılar.

13 Aralık akşamı Gagra’ya bağlı Psahara köyü yakınındaki ormanlık arazide başlayan diğer bir yangına müdahale eden ekipler, yakındaki evleri koruma altına alsalar da yangının dağlık alana yayılmasına engel olamadılar.

1 Ocak 2021 günü bu defa Gudauta’nın Mtsara köyünden bir orman yangını haberi geldi, arazide ilerlemenin güçlüğü nedeniyle yangının başladığı noktaya müdahale edilemediği bildirildi.

4 Ocak sabahı Gal şehrinin kırsal alanında kuru çalılar ve otların bulunduğu küçük bir bölgede başlayan alevler sonucu, üç ahşap evin yandığı bildirildi. Sonraki sabah yangın kısa süre kontrol altına alındıysa da tekrar kontrolden çıktı ve Sohum, Agudzera ve Oçamçıra itfaiye ekiplerinin takviye çalışmalarıyla ve ormanlık araziye araçların girememesi nedeniyle daha çok manuel çalışmalarla yangın kontrol altına alınabildi.

Ardından başkent Sohum’a yakın Gulrıpş bölgesinde dağlık alanda ve Gagra’da yeni yangın ihbarları alındı. 6 Ocak günü Gagra’daki yerleşim yerlerine kadar ilerleyen orman yangını nedeniyle yetkililer tahliye kararı aldılar, ancak yangın dün akşam saatlerinde konutlara yüz metre mesafeye kadar geldiği noktada söndürülebildi. Daha çok çalılık alanlarda devam eden yangının, ormanın sık ağaçlık bölümüne ulaşmasından endişe duyan yetkililer, bu çalışmalar sürerken Yeni Afon’un Psırhtsa köyünde başlayan ve Anhua köyüne kadar yayılan bir yangın ihbarı daha aldıklarını, bölge ormancılarının ve yerel halkın yardımıyla söndürme çalışmalarına devam ettiklerini bildirdiler.

Abhazya Acil Durumlar Bakanlığı “Şu anda ülkede orman yangınına sebep olacak bir kaynak söz konusu değil, yangınların tamamı insan hatasıyla ve ihmalle meydana geliyor” diyerek vatandaşlara çağrıda bulundu ve çevre temizliği sonrası kuru ot yakmayı bırakmalarını, bunun şu an olduğu gibi ciddi sonuçlara yol açtığını bildirdi. Henüz yangınların tamamının söndürülemediği için hasar tespiti yapılamadığı da gelen bilgiler arasında...

Diğer yandan Gagra'daki yangının elektrik hatlarında yarattığı hasar nedeniyle bugün Abhazya'nın büyük kesimine elektrik verilmezken, akşam saatlerinde arızanın giderildiği ve elektrik verilmeye başlandığı bildirildi. 

Ormanlık arazi ile yerleşim yerlerinin birbiriyle iç içe bulunduğu Abhazya’da orman yangınlarına sık rastlanmaması, nispeten çok yağmur alan bir iklime sahip olmasıyla ve sürekli nemli kalan toprağın, yakılan ateşi alev haline dönüşmeden ve etrafa sıçramadan yoğun duman halinde içinde eritmesiyle açıklanabilir. Buna alışık olan ülke sakinlerinin köylerde ve şehirlerde, yaz kış sürekli bahçe ve çevre temizliği yapıp, topladıkları ot ve çalıları etrafı dumanla kaplamak pahasına bahçelerinde yaktıkları sık görülen manzaralardandır. Ancak bu yıl mevsimin oldukça kurak geçtiğini ve Abhazya’nın hiç alışık olmadığı üzere sonbahardan beri neredeyse hiç yağmur yağmadığını düşünürsek, nemini yitirmiş toprak üzerinde yakılan en küçük bir ateşin hemen çevredeki kupkuru ağaçlara sıçrayabileceği gerçeği göz ardı edilemez. Sonuçta çok değerli doğal zenginliklerimizin birkaç günlük felaketle gözlerimizin önünde küle dönüşmesi hepimizin içini acıtıyor. Bir yandan, bir an önce beklediğimiz yağmurların gelmesini ve alıştığımız üzere uzun süre gitmemesini diliyor, bir yandan da insanlarımızın mevsim anormalliklerini göz önüne alarak çok daha sorumlu davranmalarını bekliyoruz.

Fotoğraflar: Sputnik Apsny