Sohum Ayaayra Meydanı'nda kurulan büyük yılbaşı ağacı bu gece çocukları ve diğer misafirlerini bekliyor.

2017'nin sembol hayvanı horozun renkleri olan beyaz, sarı ve kırmızı renklerde ışıklarla süslenen ağaç, 7 metre çapında bir koni taban üzerine, 18 metre yüksekliğinde hazırlandı.

Ağacın etrafına yine ışıklı süslemelerle yapılan kardan adam ve geyiklerin etrafında, Noel baba ve Karkız kıyafetleri giymiş animatörler de meydana gelen çocukları eğlendiriyorlar.  

Bu yıl farklı bir süsleme olarak Nart Destanı kahramanlarından Nart Sosruko'nun bir figürü de ağacın önüne yerleştirildi. Şehir idaresi baş tasarımcısı Ruslan Gabliya'nın hazırladığı üç Nart figürünün arasından seçilen 3 metre boyundaki dev Nart Sosruko figürünün yanına da Adige-Abhaz halkları arasında maceraları dilden dile dolaşan destan kahramanı, 99 kardeşi ve maceralarıyla ilgili bilgiler yazılı olan tabelalar asıldı.

Ayrıca park girişine süslü kemerler yapıldı ve büyük boy dekoratif "Çaanbziyala (mutlu yıllar)"  yazıları yerleştirildi. 

Yılbaşı ktlama programının 5 Ocak 2017 tarihine kadar devam edeceği bildirilirken, bu tarihten sonra süslemelerin kaldrılacağı, ancak park girişindeki kemerlerin sürekli kalacağı bildirildi.

Kaynak: Sputnik Apsny

Kategori Haberler

Abhazya'nın başkenti Sohum ışıltılar içinde rengarenk süslendi ve yeni yıla hazırlandı. Sohum şehir yönetimi de birbirinden güzel vitrin, dükkan ve çevre süslemeleriyle şehrimizi güzelleştiren işyeri sahiplerini ödüllendirerek teşekkür etti.

Bir yarışma şeklinde düzenlenen projede, iş yerlerinin dış cephe ve pencerelerindeki en güzel yılbaşı dekorasyonu ve süslemeler belirlenerek, en iyi tasarım sertifikası ve çeşitli hediyelerle ödüllendirildi.

29 Aralık Perşembe günü açıklanan sonuçlara göre, Türkiye'den gelerek Sohum'da bir mimarlık ofisi açan girişimci mimar Şebnem Marşan, yaptığı ofis tasarımı ve yılbaşı dekorasyonuyla birinciliğe layık görüldü. Sonucun kendisini çok mutlu ettiğini söyleyen Marşan;

"İşimi gerçekten çok seviyorum ve ne olursa olsun disiplinli çalışmanın başarıya ulaştıracağına inanıyorum. Mimar veya caddeleri süpüren birisi olabilirim farketmez, ikisinin de bir şehir için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Ben Abhazya'yı hissediyorum, çok derinden seviyorum ve burada işimi en güzel şekilde yapmak istiyorum. Burası benim evim, umarım bu güzel ülke için güzel şeyler yapabilirim" şeklinde konuştu.

Sohum Şehir Yönetimi Başkan Yardımcısı Leon Kvarçiya ise bu yıl ilk defa böyle bir uygulama yaptıklarını belirterek, gelecek yıl daha fazla işletmeye ödül vermek istediklerini söyledi. Kvarçiya, "Şehrimizi daha güzel ve modern bir yaşam alanı haline getirmek için, tüm işyeri sahipleriyle elbirliği yaparak çalışmalıyız" dedi.

Kaynak: Sputnik Apsny

Kategori Haberler
Abhaz Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi  Andrey Karlov'un uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesi üzerine Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı'na bir taziye mesajı gönderdi. Mesaj şöyle:
"Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Rusya Federasyonu'nun Türkiye Büyükelçisi  Andrey Gennadieviç Karlov'un ölümüne neden olan küstah terör eylemini şiddetle kınamaktadır.
Abhazya Cumhuriyeti olarak, bu terör eylemini düzenleyenlerin hak ettikleri en ağır şekilde cezalandırılacaklarını umut ediyoruz.
Andrey Karlov, yaptığı özverili hizmetleriyle diplomasi tarihine adını yazdıracaktır.
Başta ailesi olmak üzere, yakınları ve tüm çalışma arkadaşlarına samimi taziyelerimizi bildiririz."
Kaynak: Abhazya Dışişleri Bakanlığı
Kategori Haberler

Abhazya kıyılarında bu sezon avlanacak balık kotası 40 bin tondan 51 bin tona çıkarıldı.

Abhazya Tarım Bakanı Daur Tarba'nın verdiği bilgilere göre karar Bakanlar Kurulu tarafından balık işletmelerinin kapasiteleri düşünülerek alındı. Abhazya'da altı adet işletme olduğunu söyleyen Tarba, "Bunlar yüksek kapasiteli, güçlü işletmeler ve gecede 100 tona kadar balık işleyebilecekler. Buna ek olarak Türkiye gibi ülkelerde balık ihracatı yapabileceğimiz çeşitli firmalar var. Bakanlar Kurulu bu bağlamda kotayı artırma kararı aldı" dedi.

Çevre koşullarının ve elverişli hava koşullarının yeterli hamsi miktarını sağlayacağını umut ettiklerini belirten Tarba, Tarım Bakanlığı'nın iç pazar için de 150-200 tonluk bir kota belirlediğini söyleyerek, "Balıkçılık faaliyeti gösteren firmalardan birine iç pazarın ihtiyaçlarına yönelik bir lisans verildi. Sadece birkaç gün içinde hamsi ve diğer balıkları avlamaya başlayacaklar. Bu firma sadece iç piyasada faaliyet gösterecek" dedi ve hamsi sezonu verimliliğinin Aralık ayı sonu ve Ocak ayı başında zirveye ulaşacağını sözlerine ekledi.

Kaynak: Sputnik Apsny
 
 
Kategori Haberler

Başkent Sohum'da dün başlayan ve yaklaşık 18 saat süren mitingler uzlaşma ile ve olaysız sona erdi.

Sabah saatlerinde yapılan konuşmalarla başlayan muhalefet mitinginin ilerleyen saatlerinde bir grup temsilci Cumhurbaşkanı Hacimba ile müzakerelere başladılar. İlk tur müzakerelerde sonuç alınamaması üzerine tekrarlanan görüşmeler sonunda uzlaşma sağlandığı bildirildi ve gece saat 03.00 sıralarında yapılan karşılıklı açıklamaların ardından katılımcılar dağıldılar.

Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba aşağı inerek yaptığı açıklamada hükümete destek için toplanan halka teşekkür ederek, "Müzakereler sona erdi, muhalefetin mitingi de sanıyorum sona ermiştir. Muhalefet de hükümetin istifası gibi bir seçeneğin olamayacağını kabul etti. Diğer konularda onların düşüncesine katılıyorum ya da katılmıyorum, bu çok önemli değil, ama görüşmemizin insanlarımızın yararına olduğuna eminim. Çalışmalarımızı, yaptıklarımızı beğenmeyenler var, onlarla masa başında konuşmamız gerekiyordu. Biz tüm insanlarımız için doğru olanı yapmaya çalışıyoruz. Bunu gördüğünüz için bugün buradasınız ve sizin sayenizde Abhazya'nın geleceği artık daha iyi olacak" dedi.

Müzakere sonuçlarını geleceğe aktarabilmek için belgelediklerini belirten Hacimba, "Birçok konuda anlaştık, anlaşamadığımız konular da oldu. Ama asılönemli sonuç, biz sorunlarımızı barışçıl yollarla çözmeyi başardık. Abhazya halkı dışarıda bizi izleyen tüm ülkelere de, sorunlarını sağduyu ile aşabileceğini kanıtlamış oldu" dedi.

Muhalefet bloğu eşbaşkanı Aslan Bjania ise protestoculara hitaben yaptığı açıklamada Devlet Başkanı ile yaptıkları müzakereler sonunda yapılan hükümette görevlendirilme tekliflerini anlatarak, "Toplantıda Başbakan yardımcılığı, Başsavcılık makamı, Anayasa Mahkemesi'nde iki aday bulundurma ve Merkez Seçim Komisyonu'nun yeni oluşumunda aday bulundurmak gibi görevler teklif edildi. Ayrıca yakın gelecekte cumhurbaşkanının bazı yetkilerinin milletvekillerine dağıtılması için çalışma yapılacağı güvencesi verildi" dedi.

Miting katılımcıları sonuçtan memnun olduklarını  bildirerek, ortak bir konsensus geliştirmek için karşılıklı görüşmeler yapacaklarını söylediler.

Bilindiği gibi, blok muhalefet güçleri en son 30 Kasım'da düzenledikleri mitingde Cumhurbaşkanı Hacimba'nın istifasını istemişler ve 5 Aralık 2016 tarihine kadar süre vermişlerdi. Bu yüzden gergin bir bekleme süreci yaşanmış, olası olaylar ve çatışmalar halkı endişelendirmiş, birçok sivil toplum kuruluşu ve halk örgütleri bildiriler yayınlayarak yasaya uygunluk, taraflar arasında barış ve birlik çağrısı yapmışlardı. 

Ülke dışındaki Abhaz diasporasından da birlik çağrıları gelmiş, Türkiye'den Abhaz Dernekleri Federasyonu'ndan ve Karaçay Çerkes Cumhuriye'tinden bir heyet Abhazya'ya gelerek arabuluculuk girişiminde bulunmuştu. Son olarak Abhazya Meclis Başkanı parti başkanlarıyla biraraya gelerek, parlamentoda oluşturulan bir barış ve yasaya uygun eylemler içerikli bir metnin ortak imzalanmasını sağlamış ancak miting yapılması engellenememişti.

Söylendiği gibi15 Aralık 2016 günü (dün) muhalefet Abhaz Drama Tiyatrosu önünde, iktidar yanlıları ise başkanlık binası önünde sabah saatlerinde toplanmışlardı. Muhalefet mitingi organizatörlerinin Cumhurbaşkanı kendi isteğiyle istifa etmeden meydandan ayrılmaması çağrısı üzerine geç saatlere kadar protestolar devam etmiş, istifanın kesinlikle söz konusu olmayacağı cevabının ardından müzakereler başlamıştı. Müzakere sonuçlarını eleştirmek üzere bie ara başkanlık binasına yürüyen muhalefet taraftarları sadece aralarında metal bariyerler olmasına rağmen taşkınlık yapmamışlar ve görüşmeler sükunetle devam etmişti...

Kaynak: Apsnypres-Sputnik Apsny-Abhazİnfo

Kategori Haberler

Abhazya'da muhalefet bloğu tarafından bugün yapılması beklenen miting başladı. Aynı anda iktidar yanlıları da Başkanlık binası önünde bir miting düzenlediler.

Muhalefet mitinginde Cumhurbaşkanı Hacimba'dan memnuniyetsizliklerini belirten konuşmalar yapılırken, protestocular en son 30 Kasım'da yapılan mitinglerinde yaptıkları istifa çağrısını tekrarladılar.

Miting organizatörleri, dün Abhazya Meclisi Başkanı Valery Bganba'nın çağrısıyla biraraya gelen ve parti başkanlarınca ortak olarak imzalanan deklarasyona uygun olarak, yasal çerçevede ve barışçıl bir miting yapmak üzere toplandıklarını açıklarken, katılımcılara ise Cumhurbaşkanı kendi isteğiyle istifa etmeden dağılmamaları çağrısında bulundular.

Diğer yandan muhalefet mitinginin yapıldığı ve sıkı güvenlik tedbirlerinin alındığı Abhaz Drama Tiyatrosu önündeki meydanın yaklaşık yüz metre ilerisindeki Başkanlık binasının önünde de iktidar yanlısı Abhazyalı hükümete destek için biraraya toplandı. Meydana inerek destek mitingine katılanlara hitaben konuşan Cumhurbaşkanı Hacimba şunları söyledi:

"Vatandaş olarak, 24 yıl önce büyük bedeller ödeyerek kurduğumuz ve içinde yaşadığımız devletimizin devamını sağlama sorumluluğumuz vardır. Dün özgürlük savaşında Lata trajedisinde kaybettiğimiz masum canlarımız için yas tuttuk. Böyle bedeller ödemiş, bu zorluklara katlanmış halkımızı bölme girişimi nasıl olabilir? Ben demir adam değilim, benim de korkularım var, ancak yaptığımız her şeyi içtenlik ve dürüstlükle yapıyoruz. Birçok olumsuzluğu değiştirdik, bunları görmemek adil değil. Bu değişimi görmeyerek başka yolları deneyenleri haklı görmüyorum. Bazı insanlarımız maalesef eski düzende yaşamaya devam etmek istiyorlar, ama öyle yaşayamayız. Dışarıdan verilen, ekonomik büyüme için gerekli koşulları yaratmak üzere harcamak zorunda olduğumuz mali yardımların tümünü yerseniz, bu sadece ülkemizin felaketi olacaktır.

Bizim, kendi imkanlarımızla halkımızın ve devletimizin varlığını sürdürmeyi öğrenmemiz gerekiyor. Abhazya'nın bu imkanları vardır. İki buçuk yıldır 2 milyar 700 milyon ruble olan bütçemiz, bu yıl 5 milyar rubleye yükseldi. Bu önemli bir rakamdır ama bazıları bunu kur farkı olarak açıklıyor. Hatırlayın, önceki hükümet zamanında neredeyse 30 milyar ruble destek alınmıştı, peki devlet bütçesi bundan nasıl etkilenmişti? Ne yazık ki ancak 2 milyar 700 milyon ruble olabilmişti. Abhazya'nın böyle fırsatları vardı.

Tüm eylemlerimiz uzun vadede Abhazya'nın devlet olarak var olması üzerine düşünülerek yapılmalıdır.  Bu sürecin önünü tıkayarak hareket etmemeliyiz. Ben Abhaz halkının bilgeliği gerçeğine inanıyorum. Yasadışı eylemlere izin vermeyeceğiz, ancak birileri gerilimi tırmandırmaya çalışıyor. Soruyorum, insanlarınızı ve devletinizi nerede savunmanız gerekiyor? Bizim başka ülkemiz yoktur!.."

 

Devlet Başkanı Yardımcısı Vlademir Zantaria da konuşmasında, gece boyunca çalışıp bir mutabakat zaptı oluşturduklarını, son parlamento oturumunda "ülkenin tüm siyasi güçleri anlaşmazlıkların çözümünde yasalara göre hareket edecektir" hükümlü bir belgenin kabul edildiğini ve tüm parti başkanları tarafından imzalandığını söyledi. Meclis Başkanı Bganba'nın dün, mitingin iptali ile ilgili tüm muhalefet liderlerinin katıldığı bir toplantı yaptığını, mitingin iptal edilemediğini ancak hukuk çerçevesinde yapılacağı konusunda organizatörlerin garanti verdiğini hatırlattı.

Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkanı Daur Arşba da konuşmasında durum değerlendirmesi yaparak muhalefeti eleştirdi. Arşba, "2014 başkanlık seçimlerinden sonra belli bir grup sonuçlarını kabul etmek istemedi ve yapılan her şeyi eleştirmeye başladılar. Rusya ile ittifak ve işbirliği anlaşmasının imzalanmaması çağrısında bulundular, egemenliğimizin tehlikeye atıldığını söylediler. Üzerinden iki yıl geçti ve öyle olmadığı görüldü. 2015 Mart'ında mitingleri başlatıp, bu kez seçim sözlerini yerine getirmedi diye Başkan'ın istifasını istediler. Bunların tümü bir kurgu. Şimdi "Amtsakhara" Başkan'ın gönüllü istifasını istiyor. Neden görevinin sonuna kadar beklemiyorla, neler yapılmadıysa o zaman ortaya konacak zaten. Sabırsızlanıyorlar, çünkü onlar bir kez ülkeyi yönetmek istiyorlar sadece. Anlaşmak niyetleri yok. Biz Başkan'la birlikte, sorunları çözmek için farklı siyasi bir platform yarattık. Ama muhalefet halka bu işbirliğini reddetti. Hükümet oluşumunda belli pozisyonları teklif edildi "Biz mevcut başkan ile çalışmak istemiyoruz" dediler. Sivil toplum kuruluşları, halk örgütleri araya girdi, gerginliği gidermek için birçok önerilerde bulunuldu, ama sonuçta onlar orada ve biz buradayız. Halkımızı bir endişe ve tehlikeye maruz bırakmaya kimsenin hakkı yoktur..." şeklinde konuştu.

Haberimizin hazırlandığı saatlerde mitingler devam ediyordu.

 

Meclis Başkanı Valeri Bganba basına bilgi verdi (solda), iktidar yanlıları da Başkanlık binasının önünde toplandı...

Kaynak: Apsnypress-Sputnik Apsny-Abhazinform

 

 

 

 

Kategori Haberler

Abhazya'nın başkenti Sohum'da yeni yıl ve noel kutlamalarının merkezi yine Özgürlük Meydanı olacak. Açıklamayı yapan Sohum Şehir İdaresi Kültür  Dairesi Başkanı Naala Haşig, meydanda büyük noel ağacının kurulumuna başlandığını söyledi.

Kutlama programının önümüzdeki günlerde açıklanacağını belirten Haşig, Sohum'un bazı mahallelerinde de noel ağacı kurulacağını söyledi. Novy Afon, Stary Paselok, Mayak, Trubaza ve Sinop mahallelerinde kutlamalar 25 Aralık'ta başlayacak ve 7 Ocak 2017'de sona erecek. Programda çocuklar için interaktif eğlenceler yapılacak.

Sohum Özgürlük Meydanı'nda ise Yılbaşı kutlamaları  Aralık günü sabah saatlerinde başlayacak.

Kaynak: Sputnik Apsny

Kategori Haberler

2 Aralık 2016 günü Soçi’de gözaltına alınan ve sorgulandıktan sonra serbest bırakılan Abhazya blok muhalefet eşbaşkanı Aslan Bjania, gazetecilere söz verdiği açıklamayı yaparak, süreci tüm ayrıntılarıyla anlattı.

Bjania, gözaltının ardından Abhazya’ya döndüğü gün "Amtsakhara" sitesinde yayınlanan bildiriyi de yalanladı. Bildiride Abhaz yetkililerin talebiyle gözaltına alındığı iddia ediliyordu. Aslan Bjania yaptığı açıklamada, iddia edildiği gibi kendi gözaltı olayında iktidarın rolü olduğuyla ilgili kanıtlarının olmadığını, sadece kendi suçsuzluğunu kanıtlayan belgeler olduğunu özellikle vurguladı.

 Aslan Bjania ’nın verdiği bilgilere göre, iki arkadaşıyla Soçi’deki evinden çıktığında aracı durdurulmuş, sivil giyimli bir görevli kendisiyle yalnız görüşüp Abhazya ve Rusya için düşmanca davranışları olduğunu, verilen talimat üzerine bunu kendisine ilettiğini söyledi.

Ardından hastaneye götürüp alkol ve uyuşturucu muayenesi yaptılar, sonuç sıfır oranında negatif çıktı. Oradan emniyete gittiklerinde araçta buldukları hediye silahın belgelerinin sahte olabileceğini, kontrol edeceklerini söyleyerek uzun süre alıkoydular.

Daha sonra birlikte Bjania’nın evine gittiler ve silahı nerede tuttuğunu sordular, silahın bir kasada olması gerektiğini söyleyerek uygunsuz saklama koşulundan dolayı ilgili yasaya göre ödemesi gereken bin beşyüz ruble para cezasını hatırlatarak ayrıldılar.

Aslan Bjania ertesi gün cezayı ödemek ve arabasını almak için verilen adrese gitti ve kısa sürede Soçi’den ayrılacağına dair bir belge imzaladı, ancak arabasını vermediler.

Ardından Abhazya’ya geçmek üzere arka arkaya iki kez taksi ile sınıra geldi, ancak ikisinde de pasaport kontrolünden geçerken alıkonuldu. Geçiş belgelerinin sahte olabileceği söylenerek ve yasadışı şekilde mühimmat bulundurduğu suçlamasıyla bir karakola yönlendirildi, burada uzun süre sorgulandı, çeşitli belgeler düzenlendi.

Muhalefet lideri bu süreçte Rusya’nın Abhazya Büyükelçisi Semyon Grigoriev Viaçeslavoviç ile temas halindeydi, sürekli bilgi aktardı. 5 Aralık Pazartesi günü herşeyin normale dönebileceğini, Moskova’dan mühimmat suçlamasıyla ilgili bir belge geleceğini, ardından sınırı geçebileceğini söylediler.

Bu arada kendisinin gözaltına alındığını duyan kızgın taraftarlarının Tamush bölgesinde olay çıkardıklarını haber aldığını söyleyen Aslan Bjania, bunu beklemediklerini belirterek verdiği rahatsızlıktan dolayı özür diledi.

Bjania, sınırdan geçmeden önce polis şefinin kendisini ve avukatını çağırarak, Abhazya Cumhurbaşkanı’nın Rusya lideri Putin’i aradığını ve bu konuda yardım istediğini ilettiğini de belirtti.

Gözaltı sürecini özetle bu şekilde anlatan Bjania, iki yıldır yanında aynı silahla seyahat ettiğini ve hiç problem yaşamadığını, ellerinde maddi delil yokken kendisine bu stresin yaşatıldığını, neler olduğu konusunda bir yorum yapmak istemediğini söyledi ve ekledi:

“Abhazya halkı olarak adalet ve hukuk alanında dayanışma içinde olursak çok şey başarabiliriz. Kaderimiz kendi elimizde…”

Kaynak: Apsnypress - Abhazinform

 

 

Kategori Haberler

Beğeniyle izlenen "Birlikte Şarkı Söyleyelim" müzikal projesinin üçüncü sezon galası Rus Drama Tiyatrosu'nda yapıldı.

Projeyi hazırlayan sanatçı Hibla Mukba, müzikal konserlerin amacının Abhaz dilinde söylenen şarkıları sevdirmek, Abhaz müziğinin geleneksel ve modern formatını birlikte seslendirmek olduğunu söyleyerek, "Projenin yönetmeni Madina Argun ile yeni fikirlerimizi uyguladık. Madina projeye Abazaca "Ашәа еицаҳҳәап" adını verdi. Müzikal projesi üçüncü sezonunda değişime uğradı ve kendi karakteristik özelliğini kazandı. Öncelikle, bu sezon rekabetçi olmamasıyla diğerlerinden farklı. Daha önceden rekabet halinde söylenen düet yerine, tanınmış şarkıcılar ile küçük sanatçılar şahnede birlikte şarkı söyleyecekler. Her biri değişik konularda altı konser vereceğiz" dedi.

Bu boyuttaki bir proje için büyük bir başlangıç ​​yatırımı gerektiğini belirten Mukba, ancak sponsorlar sayesinde fikirlerini gerçekleştirebildiklerini sözlerine ekledi.

Tanınmış sanatçılarla sahneye çıkan küçükler, heyecanları, kostümleri ve canlı performans becerileriyle göz doldururken, izleyenler geleceğin şarkıcısı yeni yetenekleri ayakta alkışladılar.

Kaynak: Apsnypress - Sputnik Apsny

Kategori Haberler

Abhazya'da son günlerde iktidar ile muhalefet arasında yaşanan gerginlikler üzerine, ülkenin etkili sivil toplum kuruluşlarından "Barış ve Sosyal Adalet için Abhazya Anneleri" bir bildiri yayınladı. Bildiride özetle şu ifadelere yer verildi:

"Barış ve Sosyal Adalet için Abhazya Anneleri olarak devletin korunması ve istikrarı için ciddi bir tehdit haline gelen, ülkedeki gergin sosyo-politik durumun endişe verici olduğunu görüyoruz. Biz anneler halkımıza dönüyoruz ve şunu soruyoruz:

Düşmanlarını yenerek özgürlüğe, bağımsızlığa ve tanınmaya ulaşan, evlatlarının telafisi mümkün olmayan kayıplarını yaşayan, bu kadar çileye birlikte göğüs geren insanlar olarak şimdi karşı karşıya gelmeye hakkımız var mı?..

Bu gerginliği tırmandırmak devletimizin egemenliğini tehlikeye atabilir!

Biz tüm sorunların sadece ve sadece müzakere masasında çözülmesini istiyoruz ve  ülkemizin tüm siyasi güçlerini acil olarak göreve çağırıyoruz.

Barış ve Sosyal Adalet için Abhazya Anneleri, her zaman Abhazya devletini ve devletin güvenlik garantörü olarak seçilmiş yasal yetkilileri desteklemiştir.

Oğullarımız ulusumuz, onun kazanımları ve geleceği için hayatlarını verdiler, bizim için en önemli şey budur..."

Kaynak: Apsnypress

 
Kategori Haberler
Sayfa 1 / 2