Moskova’da Kremlin Sarayı’nda gerçekleştirilen ve genç ve üstün yetenekli müzisyenlerin katıldığı “Melodik Nesiller” IV. Uluslararası Çocuk Müzik Festivali’ne davet edilen Abhazyalı Baras Kudzhba, performansıyla göz doldurdu.

Uluslararası alanda en prestijli müzik organizasyonlarından biri olarak kabul edilen festival, Moskova'da Büyük Kremlin Sarayı St. George Salonu'nda, Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanlığı Orkestrası eşliğinde gerçekleştirildi. Festivalin direktörü Rusya Cumhurbaşkanlığı Orkestrası Yöneticisi Vera Krylova. "Melodik nesiller" festivaline Rusya, Abhazya, Belarus, Ermenistan, Türkmenistan, Çin, Sırbistan ve Vietnam’dan genç ve üstün yetenekli müzisyenler davet edildi. Festivale katılan sanatçıların her biri, klasik eserlerden oluşan performansları ile sahne aldılar.

Rusya’nın ulusal öneme sahip bu müzik organizasyonuna katılma başarısını gösteren Baras henüz 14 yaşında, Gagra Koleji’nde 8. sınıfta ve Sohum Müzik Lisesi'nde okuyor. Müzik Okulu'nda öğretmeni Ninel Bjania'dan ders alan Kudzhba, yıllar önce ailesiyle birlikte Türkiye’den Abhazya’ya dönüş yaptı ve Pitsunda’da yaşamaya başladı.  Ailesinin destekleri ve kendi çabalarıyla şimdiden Abhazya’nın gelecek vadeden başarılı müzisyenlerinden biri  olmayı başardı.

Küçük yaşlardan itibaren müzik dersleri alan ve piyanoyla birçok konser ve dinletilerde boy gösteren Baras Kudzhba, son dört yıldır Abhazya’da yapılan müzik yarışmalarında birinci olarak kariyerini geliştirdi. En son 29 Mayıs günü Moskova’da yapılan “Melodik Nesiller” IV. Uluslararası Çocuk Müzik Festivali’ne davet edildi ve annesiyle birlikte gittiği festivalde, Rusya Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde piyanosuyla sunduğu performansı beğeniyle izlendi.

Kategori Haberler

Bu yıl Abhazya'da gerçekleştirilen Bağımsız Futbol Federasyonları Konfederasyonu (CONIFA) 2016 Dünya Futbol Şampiyonası'nın açılış töreni hayranlıkla izlendi.

12 takımın katıldığı şampiyona maçlar 4 grup halinde oynanacak. Gruplar şöyle:

A Grubu B Grubu C Grubu D Grubu
Abhazya Kürdistan Kuzey Kıbrıs Pencap
Chagos Adaları, Sekely Land Padania Lapland
Batı Ermenistan Japonya Koresi Raetya Somaliland

 

Bugün yapılan müsabakalarında takımlar kendi gruplarındaki rakipleriyle kıyasıya mücadele ettiler. Özellikle Sohum Dinamo Stadı'nda rakibi Chagos'u 9-0 yenmeyi başaran Abhazya takımı, kendi evinde taraftarını sevindirdi ve diğer maçları için de umut verdi. İlk gün oynanan maçların sonuçları şöyle: 

GRUP TAKIMLAR SKOR
A Abhazya - Chagos Adaları 9 - 0
B Kürdistan -  Sekely Land 3 - 0
C Kuzey Kıbrıs - Padania 2 - 1
D Lapland - Somaliland 4 - 0

 

Yarınki maç programı şöyle: 

Saat 15:00 Sekely Land - Japonya Koresi (B grubu) Sohum
Saat 20:00 Chagos Adaları - Batı Ermenistan (A grubu) Sohum
Saat 11:00 Padania - Raetya (C grubu) Gagra
Saat 15:00 Pencap - Lapland (D grubu) Gagra

Fotoğraflar: Sputnik Apsny

Kategori Haberler

1864 yılında sona eren Kafkas-Rus savaşının bir sonucu olarak ülkesini terketmek zorunda bırakılan ve bugün dünyanın 50 ayrı ülkesinde yaşayan Abhaz ve Adigelerin, her yıl vatanlarından ayrıldıkları sembolik tarih olan 21 Mayıs'ta yaşadıkları ülkelerde ve ana vatanlarında yaptıkları anmalardan biri de Abhazya'nın başkenti Sohum'daydı.

Abhazya Geri Dönüş Devlet Komitesi ve eski Abhazya parlamento binası önünde toplanan yaklaşık bin kişi sabah saatlerinde, Özgürlük Meydanı'ndan başlayarak, Abhazca ağıtlar eşliğinde, ellerinde bayrak ve çiçeklerle, sahildeki muhacerat anıtına kadar yürüdüler ve anıta çiçek bıraktılar. Sahilde, eski zamanlarda afetler sırasında insanları toplanmaya çağıran halk enstrümanı "Abık (абыкь)"ın ezgileri duyuluyordu.

Törene katılan devlet adamlarından Cumhurbaşkanı Danışmanı Vladimir Zantarya bir konuşma yaparak, bugün sadece Abhazya'da değil, Abhaz ve Adige halklarının yaşadığı bir çok ülkede anma törenleri yapıldığını belirterek, "Çünkü muhacerat, sadece bizim ülkemizi ve benim atalarımı değil, en yoğun diasporamızın yaşadığı Türkiye başta olmak üzere, Ürdün, Suriye, Dağıstan, Kuzey ve Güney Osetya, Almanya ve Büyük Britanya gibi ülkeleri ve orada yaşayanları da etkiledi... Türkiye'de yaşayan çok sayıda Abhaz var. Geçenlerde Sohum ile kardeş şehir olan Adapazarı'na gittiğimde gördüm ve çok memnun oldum, orada doğan ve büyüyen genç çocuklarımız Abhaz dilini, geleneksel danslarını ve kültürümüzü öğreniyorlar. Ulusal kimliğimizi ve bilincimizi yaşatmak için bu çok önemlidir" dedi.

Konuşmasında devletin geri dönüş programının önemine de dikkat çeken Zantarya, tarihi ana vatanları dönmeye karar veren Abhazlara eğitim, iş ve konut konusunda problemlerinin olmaması için yardım etmeleri gerektiğini söyledi.

Konuşmasında 1877 yılında Türkiye'ye göçmek zorunda kalan dedeleriyle ilgili anılarını anlatan askeri tarihçi Valiko Paçulya da, "Onlar dört yıl, III. Aleksander zamanında geri dönmeyi başardılar. Ancak bundan memnun olamadılar, çünkü kendi köylerine yerleşmelerine izin verilmedi, onlara verimsiz kötü bir toprak verildi. Köylerine dönebilmeleri ancak Sovyet iktidarının kurulmasından sonra, 1918 yılında mümkün olabildi. Muhacerat hepimiz için öncelikle aile trajedileri demektir" şeklinde özetledi sözlerini.

Konuşmaların ardından Ruşbiy Smır'ın, konusu Türkiye'de geçen yaşanmış bir olaydan etkilenerek yazdığı "Sımra (Semra)" adlı tiyatro oyunu, resim sergisi, müzik ve şiir dinletisi gibi etkinlikler gün boyu devam etti. Havanın kararmasıyla muhacerat anıtı önündeki sahilde yakılan meşale ve mumlarla anma seremonisi sona erdi.

Kaynak: Sputnik Apsny

 

 

 

 

Kategori Haberler

21 Mayıs, uzun yıllar süren Kafkas-Rus savaşlarının 1864 yılında sona erdiği ve atalarımızın ana vatanlarını terk etmek zorunda kaldıkları sembolik tarihtir. Her yıl 21 Mayıs’da dünyanın değişik ülkelerindeki diasporalarımızda ve ana vatanlarımızda yapılan Büyük Sürgün anma seremonilerinden 152. yıl Abhazya programı, yarın yine sabah saatlerinden itibaren başkent Sohum’da gerçekleştirilecek.

Abhazya Geri Dönüş Devlet Komitesi tarafından açıklanan anma programı şöyle:

09.00- Geri Dönüş Devlet Komitesi önünde toplanma

10.00- 11.00- Eski Parlamento binası önünden Muhacerat anıtına yürüyüş ve anıta çiçek bırakma

11.30- Ludmilla Gumıpha dinletisi

12.00- Günün anlam ve önemi üzerine konuşmalar

14.30- “Muhacerat” konulu kitap sergisi (Sohum limanı)

15.00- Resim sergisi (Muhacerat anıtı)

16.00- “Sımra” adlı tiyatro oyununun sahnelenmesi (Çanba Tiyatrosu)

19.00- Ahıştrah Dans Grubu’nun gösterisi

19.30- Şiir dinletisi

20.30- Sahilden denize  çiçek ve mumlar bırakma, kapanış.

 

Kategori Haberler

Türkiye Adige-Abhaz diasporası tarafından her yıl 21 Mayıs'ta düzenlenen büyük sürgün anma etkinliklerinin 152. si, örgütlerimizden Kafkas Dernekleri Federasyonu tarafından 14 Mayıs Cumartesi günü Kefken Karaağaç köyü sahili ve anıt mezarında yapıldı. Anma etkinliğine, Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Raul Hacimba da bir video mesaj ile katıldı (izlemek için lütfen tıklayınız)

Cumhurbaşkanı Hacimba'nın mesajının içeriği şöyle:

"Değerli soydaşlarımız, can kardeşlerimiz, kız kardeşlerimiz;

19. yüzyıldaki büyük Kafkas savaşları sonucunda Abhaz, Adıge ve diğer Kafkas toplumlarından çok sayıda insanımız vatanlarından ayrılmak zorunda bırakıldı.

O dönemde yaşanan trajediler, birçok Abhaz köyünün, kasabasının ve bölgesinin tamamen boşalmasına neden oldu. Ulusumuz ikiye bölündü. Sürgün yollarında ise halkımızı açlık, yokluk ve benzeri görülmemiş zorluklar beklemekteydi.

Ancak her şeye rağmen Abhaz kimliğimizi, binlerce yıllık bir sürecin içerisinden geçirerek getirdiğimiz örfümüzü, dilimizi ve kültürümüzü günümüze dek korumayı başarabildik.

Bugün Türkiye, Suriye ve Ürdün’de yaşayan soydaşlarımız bulundukları ülkelerin onurlu birer vatandaşı olup, oradaki sosyal yaşamın da ayrılmaz bir parçası konumundalar.

Diasporalarımız oluşturdukları kurumlar sayesinde Abhaz geleneklerini günümüzde de yaşatmaktalar. Ayrıca her şeyden önemlisi, bağımsız Abhazya Devleti’ni gündemlerinde tutma, onunla dayanışma içerisinde olma ve anavatanlarına geri dönüş konularında da ellerinden geleni esirgememeleridir.

Abhazya yönetimi olarak bizler de bu alanda üzerimize düşen her türlü sorumluluğu yerine getirme gayreti içerisindeyiz. Bu çabamız önümüzdeki dönemde de artarak devam edecektir. Kanımca bugün çeşitli uluslararası sorunlardan kaynaklanan bazı sıkıntıları da zamanla aşmayı başarabileceğiz.

Bu yıl, manevi değerleri bizce son derece büyük olan Ömer Beyguaa ve Orhan Aşamba ile ilgili Abhazya ve Türkiye’de düzenlenen etkinlikler de bizleri gelecek adına oldukça umutlandırıyor.

Hepinize bundan sonrası için sağlık, mutluluk ve başarı dolu bir gelecek diliyorum. Kafkas Savaşları’nın yol açtığı trajedilerde yaşamlarını yitiren ve o kötü kaderi yaşamak zorunda kalan soydaşlarımızın anıları sonsuza dek unutulmasın!

Yüce Tanrım bundan böyle benzeri felaketleri yaşamaktan hepimizi korusun!

Yaşasın Abhazyamız!

Yaşasın aynı kanı taşıyan Abhaz-Adige halkının birliği ve kardeşliği…

Raul Hacimba
Abhazya Cumhuriyei Devlet Başkanı"

 

Kafkas Dernekleri Federasyonu, etkinliği;

"Oradaydık...

İstanbul'dan, İzmir'den, Mersin'den, Kahramanmaraş'tan, Turhal'dan, Samsun'dan, Türkiye'nin her yanından gelen...

Çocuğu, genci, yaşlısı, kadını, erkeği, binlerce yürek...

152 yıl önce yaşanan acıları unutmayan, unutturmayan, halkının acılarını tüm benliğinde hisseden Çerkesler ve Çerkes dostları...

14 Mayıs'ta hep beraber bir kez daha gösterdik ki
Nart Ateşi Asla Sönmeyecek!"

sözleriyle özetlerken, anma törenine Türkiye'deki değişik basın organlarında da yer verildi. Bunlardan Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan haber şöyle:

"Kafkas Derneklei FederasyonuKafkas Dernekleri Federasyonu tarafından 1864 yılında yaşanan Rus-Kafkas savaşı sonrası sürgün edilen 1 milyon Çerkes için Kocaeli’de anma programı düzenlendi.

Kafkasya bölgesinden 1864 yılında yaşanan Rus-Kafkas savaşı sonrasında sürgün edilen 1 milyon Çerkes için, Kafkas Dernekleri Federasyonu tarafından Kocaeli’nin Kandıra ilçesine bağlı Babalı köyünde anma programı düzenlendi. Kefken Karaağaç köyünde bulunan Sürgün Anıtı önünde ataları için dua eden Çerkesler, daha sonra Babalı Merkez Camii önünde toplanarak sahile yürüdü. Sürgün sonrasında atalarının Babalı sahilinde karaya çıkması dolayısıyla her yıl ataları için Babalı sahilinde anma töreni düzenleyen Çerkes halkları, büyük sürgünün 152. yıldönümünde Kafkasya’dan sürgün edilen 1 milyon Çerkes için toplandı.

MEZAR TAŞI NÖBETİ TUTTULAR
Programda Babalı Merkez Camii’nden başlayarak Babalı sahiline kadar süren yürüyüşün ardından, üzerinde 21 Mayıs 1864 yazan çelenk denize bırakıldı ve karanfiller atıldı. Daha sonra sahilde Nart Ateşi’ni yakan Çerkesler, ateşin çevresinde ataları için mezar taşı nöbeti tuttu. Program Sürgün Andı’nın okunması ile sona erdi.

“MAĞARALARDA 6 AY YAŞAMIŞLAR”
Anma programı esnasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Kafkas Dernekleri Federasyonu Başkanı Yaşar Aslankaya, “O dönemde Türkiye, Avrupa ve Kafkasya’dan gelen Çerkesler Kandıra’da toplanmışlar. Bizler de Çerkesler olarak geçmişimizi unutmamak ve tarihimizi gelecek kuşaklara aktarmak adına her yıl burada anma programı düzenliyoruz. Bugün yaptığımız anma programımıza yaklaşık 20 bin kişi katıldı. Çerkes Sürgünü’nün tarihinde Kandıra’nın önemli bir yeri var. Atalarımız buradaki mağaralarda yaklaşık 6 ay yaşayıp daha sonra normal yaşama dönmüşler. Burası bizim için Çanakkale Şehitliği kadar kutsal ve önemsediğimiz bir mekandır. Gelip burada geçmişte kaybettiklerimizi anıyoruz. Dualar ediyoruz. Her yıl katılım artıyor” dedi.

 

Kategori Haberler

Abhazya Bakanlar Kurulu, başkent Sohum'da genç aileler için konut tahsisine ilişkin bir kararnameyi kabul etti.

6 Mays 2016 Cuma günü kabul edilen kararnameye göre başlangıç olarak, Bakanlar Kurulu'ndan yazılı olarak kendilerine konut tahsisi başvurusunda bulunan 10 genç aileye Sohum Krasnomayakskaya Caddesi'ndeki birer daire tahsis edildiği bildirildi. 

Konutların, ilk defa yapılan uygulamada istisna olarak geri dönüş devlet fonundaki devlet konut stokundan karşılandığı belirtilirken, Sohum Belediyesi'nden de ailelere yasal olarak konut kullanım hakkı belgelerini vermeleri sağlandı.

Abhazya Başbakan Birinci Yardımcısı Şamil Adzınba'ya göre bu uygulama, devletin konut sorunlarının çözümünde gösterdiği kararlılığın başlangıcı ve bir emsal olması açısından önemli. Adzınba konuyla ilgili, "İlk adım atıldı, ancak ilk uygulama olduğu için bizim açımızdan zor bir adım oldu bu. Başbakanımız bizzat konuyla ilgilendi. Bundan sonra diğer seçenekler de devreye sokulacak ve konut sorunu yavaş yavaş da olsa kesinlikle çözülecek" şeklinde konuştu.

Abhazya Başbakanı Artur Mikvabiya da yakın gelecekte sadece genç ailelere değil, engelli gaziler ve diğer savaş gazilerine de sırayla konut vermeyi planladıklarını bildirdi.

Kaynak: Sputnik Apsny-Apsnypres

 

Kategori Haberler

Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba her yıl 9 Mayıs’ta kutlanan İkinci Dünya Savaşı zaferi töreni öncesinde, makamında kabul ettiği gazilerle sohbet ederek cesaret ve kahramanlıkları için teşekkür etti, sağlık ve uzun ömürler diledi, gelecek nesillerin bu başarı destanını gerektiği gibi muhafaza edeceğine inandığını söyledi.

Bu yıl 71. yıldönümü kutlanacak olan savaşa, küçük ülke Abhazya’dan 55 binden fazla kişi katılmış, bunlardan 17.430 kişi geri dönememişti.Sovyetler Birliği’nde az sayıda kahramana layık görülen büyük vatanseverlik ödüllerinden 22 tanesi Abhazyalı savaşçılara verilmişti.

Kazanılan zaferde Abhazya’nın önemli katkısı olduğunu söyleyen Hacimba, gazilere hitaben, “Sevgili gaziler, bu kutsal zafer için sizi tüm Abhaz halkı adına kutluyorum.  Büyük Vatanseverlik Savaşı’nda kazanılan zaferin önemi, tüm dünyanın ve insanlığın kurtuluşuna sebep olması açısından, anavatan savunucusu sizlerin ve şehitlerimizin kahramanlıklarını artırmaktadır. Sovyetler Birliği'nin Rus ve diğer halklarıyla birlikte omuz omuza savaşan 55 binden fazla askerimizin kazanılan zaferde önemli bir payı vardır” şeklinde konuştu.

Yaşları 90 ile 95 arasında değişen gaziler de tek tek konuşarak Hacimba’ya gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür ettiler.

Görüşme sonunda kadehini kaldırarak hepsine iyi dileklerini sunan Cumhurbaşkanı Hacimba, İkinci Dünya Savaşı gazileri le bir de hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kaynak: Sputnik Apsny

 

Kategori Haberler