Abhazya’da her yıl geleneksel olarak yapılan Cumhurbaşkanlığı Binicilik Kupası bu yıl, Rusya’nın Abhazya’nın bağımsızlığını tanımasının 8. yıldönümünde “Abhazya Tanınma Günü”ne rastlatılarak gerçekleştirildi.

Gagra’nın Bzıp Köyü hipodromunda yapılan yarışmaya Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacımba, Başbakan Beslan Bartsıts, İçişleri Bakanı Aslan Kobakhia, Rusya’nın Abhazya Büyükelçisi Semyon Grigoryev, Milli Eğitim ve Kültür Bakanları ve resmi personel katıldılar.

Raul Hacimba’nın açılış konuşmasının ardından, 1992-1993 vatanseverlik savaşında ölen süvariler için dikilen anıta çelenk konuldu. Ayrıca bu savaşta can veren altı bisikletçinin isim plakaları da törenle anıta çakıldı.

Devlet Fizik Kültür Komitesi Başkanı Bagrat Hutaba’nın Abhaz halkını kutladığı kısa konuşmasının ardından yarışmalara start verildi.

Geleneksel Abhaz atlı sporu olan cirit oyunuyla başlayan müsabakalar kıyasıya bir mücadeleye sahne oldu. Cirit oyununda ezeli rakipler Oçamçıra ve Gudauta takımlarından galip gelen Gudauta oldu.

Abhazya, Kuzey Kafkasya, Krasnodar Bölgesi ve Rostov Bölgesi'nden 40’ın üzerinde safkan at ve binicilerinin katıldığı Cumhurbaşkanlığı Kupası yarışlarında ise yedi ayrı koşuda kupa ve nakit ödüller sahiplerini buldu.

Cumhurbaşkanı Hacimba, uluslararası alanda yapılan bu binicilik Kupası’nın temel amacının ulusal sporun gelişimi ve tanıtımını teşvik etmek olduğunu söyledi.

Kaynak: Sputnik Apsny

Kategori Haberler

Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Vyaçeslav Çirikba, Abhazya'nın Rusya tarafından resmen tanınmasının sekizinci yıldönümünde Abhaz ve Rus uzmanlar, siyaset bilimciler ve tarihçilerin katıldığı bir yuvarlak masa toplantısı düzenledi.

Abhazya'nın bağımsızlığının Rusya tarafından tanınmasının Abhaz halkı için çok önemli olduğunu belirten Çirikba, bu olayın aynı zamanda Kafkasya'da istikrarın güçlendirilmesine de önemli katkısı olduğunu söyleyerek, 

"Abhazya Cumhuriyeti ve Güney Osetya Cumhuriyeti'nin Rusya Federasyonu tarafından diplomatik tanınması tarihindeki toplumsal duygusal durumu hatırlıyorum, bir rüya gerçek olmuş gibiydi. Bütün bu zor ve dramatik sürecin en önemli siyasi sonuçları şunlardı:

Dünya haritasında iki yeni devletin ortaya çıkması; bunlar, güvenilir müttefikleri ve Rusya Federasyonu ortaklığı olan Abhazya ve Güney Osetya Cumhuriyeti.

Bölgesel güvenlik olark çok önemli olan, Batı Kafkasya ve bir bütün olarak Kafkasya'da kalıcı barışın sağlanması. Böylece aını zamanda NATO'nun nufuzuna karşı da sağlam bir bariyer oluşturulmuş oldu" dedi.

Karadeniz-Hazar bölgesi Vladimir Novikov Sosyal ve Politik Çalışmalar Enstitüsü Kıdemli Araştırmacı, iki ülke ve verimli bir gelişim arasındaki ilişkileri devam gereğini belirtti.

"Sekiz yıl boyunca, çok. Yapılan vakıf inşa edilen ve bildiğimiz gibi vakıf, binanın en zor kısmı. Ama şimdi neler yapıldığını yağma gerek yok. O bodrum duvarları için gerekli olan olmuştur, Rus-Abhaz işbirliği duvarları, bir yol inşa etmek için ev almak için, hangi bu süreci "rahatça her iki taraf, - analist inanıyor. Abhazya'nın bağımsızlığını Rusya'nın tanıma sekizinci yıldönümü vesilesiyle yuvarlak masa Abhaz ve Rus uzmanlar, siyaset bilimciler ve tarihçiler katıldı.

Bilindiği gibi 26 Ağustos 2008 tarihinde Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Abhazya ve Güney Osetya Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını tanıyan kararı imzalamış, açıklamasında ise, "Oset ve Abhaz halklarının özgürce ifade iradesini göz önüne alındığında, BM Antlaşması hükümleri, 1975 AGİK Helsinki Nihai Senedi ve diğer temel uluslararası belgeler rehberliğinde, 1970 Uluslararası Hukuk İlkeleri Bildirgesi'nin Devletler arasında dostça ilişkiler konusundaki maddesi gereğince, ben Güney Osetya ve Abhazya'nın bağımsızlığının Rusya Federasyonu tarafından resmen tanınmasına ilişkin kararları imzaladım." demişti.

Kaynak: Sputnik Apsny

Kategori Haberler

Abhazya'nın bağımsızlığının, 26 Ağustos 2008 tarihinde Rusya Federasyonu'nun Abhazya'yı tanımasıyla resmileşmesinin 8. yıldönümü bu yıl da başkent Sohum'da çeşitli etkinliklerle kutlanacak.

“Abhazya Tanınma Günü” Sohum’da düzenlenecek Spor Festivali'yle kutlanacak. Spor kulüplerinden çok sayıda gencin katılımıyla gerçekleştirilecek festivalde çeşitli spor etkinlikleri, yarışmalar, satranç, domino, dama ve masa tenisi müsabakaları, dans gruplarının performansları, ünlü break dans grubu Apsnı'nın gösterileri ve çocuklar için yaratıcı interaktif eğlenceler yer alacak.

Sohum Gençlik İşleri İdaresi Komitesi Başkanı Esma Kvitsinya'nın bildirdiğine göre, festival 26 Ağustos 2016 akşamı (yarın) Sohum sahilindeki tarihi Dioskuria'da saat 17:00'de başlayacak. Bu yıl ikincisi düzenlenen festivalin “Abhazya Tanınma Günü”ne rastlatılarak yapıldığını ve geleneksel hale geldiğini belirten Kvitsinya,

"Festivalimizi Abhazya'nın bağımsızlığının tanındığı güne adıyoruz. Ülkemizdeki spor kulüplerinin öğrencilerinin katıldığı festival programına göre etkinlikler dans grubu performanslarıyla başlayacak, boks, kickboks ve diğer spor gösterileri ve müsabakalarının ardından ve tüm etkinlikler paralel gerçekleşecek," dedi.

Kaynak: Sputnik Apsny

Kategori Haberler

Cumhurbaşkanı Raul Hacimba bir kararname imzalayarak, Beslan Bartsıts’ı Abhazya Başbakanı olarak atadığını bildirdi.

Kabinede de değişiklikler olabileceğini belirten Hacimba, “Yeni Başbakanımız çalışmalarını tamamladığında bakanlıkları ve kabinenin yeni yapısını bize sunacaktır” dedi ve tüm devlet organlarının oluşacak yeni kabine ile aktif olarak çalışmaları gerektiğini söyledi.

Başbakan Beslan Bartsıts ise gösterdiği güven ve görevlendirme için Cumhurbaşkanı’na teşekkür etti, kendisini ve Bakanlar Kurulu üyelerini zor bir görevin beklediğinin bilincinde olduğunu belirterek, hükümetin sorumlu ve dinamik çalışmalarla zorluların üstesinden gelebileceğini söyledi.

22 Temmuz 1978’de Gagra’da doğan Beslan Bartsıts, Abhazya Devlet Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. 2007-2009 yılları arasında Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı asistanı olarak göre yapan Bartsıts,  2012 yılında Abhazya Parlamentosu'na seçildi. 2014 yılında Gagra Belediye Başkanı olarak atanan Bartsıts evli ve iki erkek çocuk babası.

Kaynak: Abhazya Cumhurbaşkanlığı

Bilindiği gibi hakkındaki yolsuzluk iddiaları yargıya taşınan ve mahkeme süreci devam eden Başbakan Arthur Mikvabiya geçtiğimiz günlerde istifa etmiş, hakkındaki iddiaları ise reddetmişti. Yeni Başbakan'ın atanmasına kadar geçen sürede başbakanlık görevini vekaleten Başbakan Birinci Yardımcısı Şamil Adzınba yürütmüştü.

Kategori Haberler

Sohum sahilinde eski kale kalıntılarının bulunduğu Dioskuria’da kurulan açık hava sahnesinde gerçekleştirilen, “Hibla Gerzmaa Davet Ediyor” müzik festivali sona erdi. İlk gün Hibla Gerzmaa'nın oynadığı, Abhaz mitolojisindeki Argonoutlar Destanı karakterlerinden Medea'nın konu edildiği "Medea" adlı opera festivale damgasını vurdu.

Medea'nın orijinal sahnesi için 28 Temmuz’da Rusya’dan on iki kamyon dolusu teknik ekipman getirildi ve 30 kişi tarafından yapılan yaklaşık bin kişi kapasiteli bir amfitiyatro ve sahne kurulumu gerçekleştirildi.

Dünyaca ünlü Abhazyalı soprano Hibla Gerzmaa’nın 3-4 Ağustos günlerinde gerçekleştirdiği muhteşem performanslara sahne olan festivalde Abhazyalılar tam anlamıyla bir müzik şöleni yaşadılar. Gösteri başlamadan önce birkaç gün önce kaybettiğimiz dünyaca ünlü Abhazyalı yazar Fazıl İskender için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Festivalin biletlerinin nereden nasıl temin edilebileceği günlerce Abhazya kamuoyunu meşgul ederken, biletlerin sosyal medya üzerinden yapılan küçük yarışmaları kazananlara verileceği öğrenildi. Sadece bir gün ve kısıtlı sayıda satışı yapılan biletlere ulaşmak o kadar zordu ki, konser öncesi Gerzmaa’yı makamında kabul eden Cumhurbaşkanı Hacimba da, bir şekilde özel telefonunu öğrenip kendisine ulaşan bir vatandaşın yalvararak bir konser bileti istediğini anlattı. Hacimba ayrıca Abhazya’nın dünya çapında tanınmasına aracı olan sanatçılardan olan Gerzmaa ile gurur duyduklarını söyleyerek kendisine teşekkür etti.

3 Ağustos gecesi, sadece dünya çapında yetenekli sopranoların canlandırmaya cesaret ettiği “Medea” operasındaki Medea karakterini başarıyla canlandıran Gerzmaa ve ekibi, ilk perdenin sonundaki şiddetli yağış sonrasında açık hava sahnesindeki oyuna ara vererek, oyuna Abhaz Tiyatrosu’nda devam ettiler. Sanatçıyı izleyen Cumhurbaşkanı Raul Hacimba, Kültür Bakanı Elvira Arseliya ve diğer devlet erkanının çabalarıyla tiyatroya taşınan oyun 3,5 saat süren bir performansın ardından sanatseverlerce ayakta alkışlandı. 

Abhaz mitolojisinin karakterlerinden biri olan Medea, özellikle Yunan mitolojisinde de yer alıyor ve dünya  edebiyatında da bir çok esere ilham vermiştir. Hibla Gerzmaa da “Evimde Medea’yı  kendi  doğduğu tarihi topraklarına getirmekten gurur duyuyorum” diyerek, konserin Abhazya’da olmasına katkıda bulunan herkese teşekkür etti.

4 Ağustos gecesi ise Hibla Gerzmaa opera caz ve bluesdan oluşan karma bir performans sergiledi. Bu sunumda Germaa’ya Daniel Kramer ve triosu eşlik etti.

Uluslararası "Hibla Gerzmava Dvet Ediyor Festivali” ilk defa 2001 yılında yapılmıştı. Her yıl Abhazya’da yapılan ancak 2014 yılında sınırlarını aşarak Moskova’da Çaykovski Konservatuarı’nda, 2015 yılında ise Viyana'da ünlü Altın Salon opera binasında gerçekleştirilen festival, 15. yılında jübilesini Abhazya’da yaptı.

Kaynak: Apsnypress-Sputnik Apsny

Kategori Haberler

Bir aylık yağışı bir gecede gören Abhazya’nın başkenti Sohum’da son 20 yılın en büyük doğa felaketi gerçekleşti.

Sohum şehir idaresinden verilen bilgilere göre, 3 Ağustos saat 21:40’da başlayarak dakikalar içinde bir aylık yağışın yarısı şehre boşaldı, 4 Ağustos sabahına kadar devam eden fırtına ve şiddetli yağışlar ciddi hasarlara yol açtı. Şehirde henüz kesin hasar tespiti yapılamadı ancak Sohum İl Meclisi Başkanı, şehir idaresi ve bölüm başkanları Acil Durumlar Bakanlığı’nın da aktif desteğiyle hemen toplanarak, gece yarısı çalışmalara başladılar.

Sohum dışındaki yerlerde normal yağışın gerçekleştiğini bildiren ve şehirdeki onarım çalışmaların hala devam ettiğini bildiren Şehir İdaresi Başkan Yardımcısı Leon Kvarçiya,

"Fırtına nedeniyle elektrik direklerinin üzerine devrilen ağaçlar uzun süren kesintilere neden oldu. Şehrin doğu kesimindeki su pompa istasyonunda zaten bir süredir onarım çalışmaları devam ediyorken, dağlardan gelen taş, toprak ve kum dolu sel nedeniyle su sistemlerinin çoğunluğu kırıldı veya zarar gördü. Tüm ekiplerimizle onarım çalışmalarına devam ediyoruz. Turizmin yoğun olduğu göz önüne alınarak, pansiyonların yoğun olduğu Sinop bölgesinde temizleme ve onarım çalışmaları tamamlandı, kentin orta kesimlerindeki kesintiler giderildi, 2-3 trafo haricinde elektrik ağı beslemesine başlandı, şehrin merkezi noktalarında temizlik çalışmaları bitmek üzere. Şehir sakinlerine de çağrıda bulunmak istiyorum; evlerinin çevresinde toprakla bitişik olan bölümleri temizlemeye çalışsınlar ve ekiplerimize yardımcı olsunlar. Bu ölçüde felaketin izlerini ortadan kaldırmak için maalesef ekiplerimizin çabaları yetersiz kalıyor. Bu yapılanlar çalışmalarımızın sadece 1. aşamasıdır.

2. aşamada ise hasar gören karayollarımızı tamir edeceğiz. Bu da oldukça zor ve maddi kaynak gerektiren bir çalışma olacak…”

Doğal afet sırasında can kaybı olmadığını da bildiren Kvarçiya, ambulans ve hastanelerin ise acil durum modunda çalıştığını söyledi.

Fırtına hakkında bilgi veren Abhazya Hidrometeoroloji  Başkanı Levard Barsıts ise, bu yağış türünün Subtropikal iklim özelliği olduğunu ancak bir gecede bu kadar yoğun olmasının sıradan olmadığını belirterek, Abhazya’da so günlerde normalin altında olan nem oranının bu yağışa neden olduğunu söyledi. Barsıts, önümüzdeki günlerde bu şiddette bir yağışın beklenmediğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: Apsnypress-Sputnik Apsny

 

 

Kategori Haberler

Abhazya Devlet Üniversitesi'nde giriş sınavları devam ediyor.

Abhazya Devlet Üniversitesi'nde 27 uzmanlık dalının bağlı olduğu 8 fakülteye girebilmek için yaklaşık 600 öğrencinin dilekçe verdiği öğrenildi. Giriş sınavında öğrencilere başvurdukları bölümle ilgili derslerden sorular soruluyor.

Bu yıl yüksek öğrenimini Rusya’da yapmaya karar verenlerin sayısının hayli fazla olduğuna dikkat çekilirken, Abhazya Devlet Üniversitesinde en çok talep gören fakültelerin filoloji, ekonomi ve hukuk fakülteleri olduğu belirtildi. Kimya ve ormancılık ve orman ürünleri bölümü ise talep olmadığı için kapatıldı.

Kaynak: Abhazya Tv

 

 

 

Kategori Haberler

Dün sabah kaybettiğimiz dünyaca tanınmış Abhazyalı yazar Fazıl İskender için, Cumhurbaşkanı Raul Hacimba'nın imzaladığı bir kararname ile Abhazya'da bugün bir günlük ulusal yas ilan edildi.
Cumhurbaşkanlığı basın servisinden alınan bilgiye göre, bugün (1 Ağustos 2016) tüm ülkede bayraklar yarıya indirildi, eğlence programları ve bu içerikteki etkinlikler ertelendi. 
Cumhurbaşkanı Hacimba ve hükümet yetkililerinden bir grup bugün Fazıl İskender'in doğduğu eve giderek ailesine taziyelerini ilettiler, odasında bulunan portresinin önüne çiçek bıraktılar ve saygı duruşunda bulundular.

Kaynak: Sputnik Apsny

 

Kategori Haberler