Abhazya'da güneşli bir günün ardından 28 Ocak gecesi başlayan ve 29 Ocak günü (bugün) de gün boyu kesintili olarak devam eden kar yağışı, sevinç ve şaşkınlıkla karşılandı. Gün içinde yükselen hava sıcaklığı ve güneşli hava da insanların sokakları doldurmasına neden oldu.

Meteoroloji tahminlerine göre birkaç gün sürecek kar yağışı nedeniyle  bugün herhangi bir kaza ve olumsuz durum bildirilmediğini belirten Sohum şehir yönetimi yetkilisi Dmitry Ahuba, ülkede kar yağışı ile bağlantılı olarak tüm kamu hizmetlerinin yüksek uyarı modunda olduğunu söyledi.

Kar temizleme görevlileri ve ekipmanlarının özellikle şehir merkezi, yoğun olarak kullanılan ulaşım yolları ve sokaklarda görev yapmak üzere hazır beklediğini de sözlerine ekleyen Ahuba, “Bugün gün boyu herhangi bir ihtiyaç olmadı ancak ilerleyen saatlerde ve yarın sabahtan itibaren kırılan ağaçları ve buzlanma olan yerleri temizlemeye başlayacağız. Fazla kar olmamasına rağmen Psou sınır kapısından başlayarak Gagra, Pitsunda, Gudauta’da hazır bekleyen ekip, bu bölgelerden Sohum’a gelen ana yolda şimdiden temizleme çalışmalarına başlıyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: Sputnik Apsny

 

Kategori Haberler

Abhazya Cumhuriyeti Merkez Bankası,  Amerika Birleşik Devletleri'nin New York şehrinde düzenlenen 45. Geleneksel Uluslararası Nümismatik Konferansı ve Sergisin'e katıldı.

11-14 Ocak tarihleri arasında yapılan organizasyona büyük müzayede evleri, bazı kredi kurumları, özel koleksiyoncular ve para basım firmaları katıldılar. Abhazya Merkez bankasının bu etkinliğe katılımı, uluslararası nümismatik piyasasında hatıra paralarımızın emisyonunu konumlandırmak ve en eski nümizmatik kataloglardan olan Krause katalogunda yer alabilmek olarak açıklandı.

Konferansa katılan Abhazya Merkez Bankası çalışanları, konferans delegeleri ve profesyonel nümismatik topluluğu üyelerine, Abhazya hakkında ve ülkemizdeki bankacılık sistemi ile Abhazya Cumhuriyeti Merkez Bankası emisyon faaliyetleri konusunda detaylı bir sunum yaptılar. 

Konferans katılımcıları tarafından büyük ilgi gören Merkez Bankası standında Abhazya Cumhuriyeti devlet sembolleri, hatıra paraları, Abhazya Cumhuriyeti’nin İngilizce hazırlanmış sistematik ilk hatıra yatırım sikkelerinin katalogu ile reklam ve tanıtım materyalleri yer aldı. Sergide 30 çeşit Abhaz hatıra parasının tanıtıldığı bildirildi.

Konferansın küratörü Kevin Foley, Abhazya Merkez Bankası Başkanı Beslan Baratelia adına yazdığı teşekkür mektubunda, Abhazya Merkez Bankası'nı bir sonraki konferansa katılmak üzere davet etti.

Kaynak: Abhazya Merkez Bankası - Sputnik Apsny

Kategori Haberler

Abhazya Futbol Federasyonu başkanlığı seçiminde, Abhazya Milli Futbol takımı antrenörü Cuma Kvaratskhelya başkan olarak seçildi.

Eski başkan Ruslan Acincal'ın kendi isteğiyle görevini bırakması üzerine yapılan seçimlerde oybirliğiyle Futbol Federasyonu Başkanı seçilen Kvaratskhelya, kendisine oy verenlere teşekkür etti ve "2017 yılında en önemli çalışmamız CONIFA Avrupa Futbol Şampiyonası'na hazırlanmak olacak. Bunun dışında Genç takımı ve çocuk takımının da önemli eksikleri var, bunları birlikte çözmeye çalışacağız..." dedi.

Federasyon Başkan Yardımcısı Rafael Ampar ise yeni başkanın tüm yaşamını futbolla iç içe geçirmiş bir kişi olduğunu belirterek, "O, bir futbolcuydu, antrenör oldu, milli takımı çalıştırdı ve şimdi de federasyon başkanı oldu. Bu yüzden sorunları çok iyi biliyor ve bunlarla başa çıkabilecektir" şeklinde konuştu.

1969 yılında Gudauta'da doğan  Cuma Kvaratskhelya Sovyetler döneminde "Sohum Dynamo" takımında oynadı. Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra, Rusya ve Kazakistan'daki şampiyonalarda oynadı. 2005 yılında Gudauta'da Ritsa takımının, 2014 yılında Afon takımının antrenörlüğünü yaptı. 2012 yılından bu yana da aynı zamanda geçtiğimiz yıl CONIFA Dünya Futbol Şampiyonası'nı kazanan Abhazya Milli Futbol takımının teknik direktörlüğünü yaptı.

Kaynak: Apsnypress -  Sputnik Apsny

 

 

Kategori Haberler

Anzor Agumaa tarafından hazırlanan "Eski Sohum" kitabının tanıtımı Rus Devlet Drama Tiyatrosu fuayesinde yapılacak. Kültür Bakanlığı'ndan verilen bilgiye göre beklenen kitap XIX. ve XX. yüzyıllarda Abhazyanın başkenti Sohum şehrinin mimarisiyle ilgili arşiv bilgi ve fotoğraflar içeriyor. 

Kitap Kültür Bakanlığı ve Tarihi Koruma ve Abhazya Kültür Varlıkları tarafından yayınlanan kitap, hayırsever GSM şirketi Auafon tarafından destekleniyor.

Kitabın tanıtımı 1 Şubat 2017 günü saat 15:00'de gerçekleşecek.

Kaynak: Apsnypress

 

Kategori Haberler

Abhazya pasaportlarının yenileriyle değiştirilmesi işlemi bir süre önce başladı. Bununla birlikte eski pasaport, yeni pasaport, iç ve dış pasaport, zagran pasaport gibi söylemler bazılarımızın kafasını karıştırdığı gibi, hangi pasaportun nerede kullanılacağı da sıkça sorulan sorular arasında.

Tüm bunlara bir açıklık getirmek için Abhazya pasaportları hakkında bilgilenelim:

Abhazya Cumhuriyeti’nin şu anda kullanımda olan iki çeşit  pasaportu var aslında. Karışıklık biraz da bunların farklı isimlerle anılmasından kaynaklanıyor.

1. Abhazya iç pasaportu

Abhazya vatandaşı olmaya hak kazanmış kişilere verilen, bildiğimiz tek renk, yeşil pasaporttur. İçinde Abhaz harfleriyle kimlik bilgileriniz, soyadı yerinde ise geleneksel Abaza sülale adınız yazılıdır.

Bu pasaport Abhazya’ya giriş yaparken sınır kapısında Abhaz görevlilere göstermeniz gereken pasaporttur. Aynı zamanda ülke içinde de kimlik belgesi (nüfus cüzdanı) olarak kullanılmaktadır. Bu pasaporta sahipseniz, Türkiye’den Abhazya’ya gelirken Abhazya vizesi almanıza gerek yoktur.

Şu anda bu pasaportlar yeni pasaportlarla değiştirilmektedir. Yeni pasaportların yeşil zemin üzerine sarı yaldızlı yazıları vardır. Son bilgilere göre, kullanım süresine bakılmaksızın tüm iç pasaportlar 2017 Nisan ayı sonuna kadar, bu yeni pasaportlarla değiştirilmelidir.

2. Abhazya dış pasaportu (Zagran pasaport)

Abhazya dış pasaportu Abhazya vatandaşlarına, özellikle Rusya’ya çıkarken kullanmaları için verilmiş mavi renkli pasaporttur. İçinde Rusça ve latin harfleriyle kimlik bilgileriniz yazılıdır. Ancak soyadı kısmında genellikle Türkiye kimliğinizde yazılı olan soyadınız yazılıdır.

Bu pasaportla Türk pasaportunuzu kullanmadan Rusya topraklarına giriş çıkş yapabilirsiniz. Bu pasaporta sahipseniz, Türkiye’den Abhazya’ya gelirken Rusya vizesi almanıza gerek yoktur.

Eğer her iki pasaportunuz da yoksa Abhazya’ya girerken Türkiye pasaportunuzla giriş yapmanız, Abhazya vizesi ve Rusya vizesi almayı ihmal etmemeniz gerekmektedir.

 

 

Kategori Haberler

Abhazya'da savaşın ardından başlanan genel imar ve iyileştirme çalışmaları hızla devam ederken, son zamanlarda Sohum'daki uluslararası havaalanının tekrar hava trafiğine açılması da sık sık gündeme gelmeye başladı.

Konuyla ilgili olarak geçtiğimiz günlerde Rusya'nın Vologda Havayolu Başkanı Mlhail Zuev kendisiyle yapılan röportajda, hava yoluyla Abhazya'ya gelmek konusunda büyük bir istek olduğunu belirterek, "Abhazya ile hava bağlantılarının yeniden başlaması ihtimalini biz de düşünüyoruz. Bunun için Abhazya tarafıyla birlikte cevaplamamız gereken bir dizi sorumuz var. İlk olarak, bizim sahip olduğumuz uçak türlerinin Sohum havaalanına inebilmesi mümkün mü? İkinci olarak, biz de gümrük kontrolünden geçecek miyiz, geçeceksek bu işlemler nerede yapılacak? Rus vatandaşlarının özellikle kaplıca tedavileri için ve diğer sebeplerle Abhazya'ya gelmek konusunda çok istekliler. Rusya Federal Hava Ulaşım Ajansı da bu sorunu özellikle 2017 yılının ilkbahar-yaz sezonu boyunca çözmeyi düşünüyor..." şeklinde konuştu.

Zuev ayrıca gerekirse Sohum havaalanına uçak ve yolcu yaşam desteği konusunda yardımcı olunabileceğini, gereken tek şeyin pistin havacılık güvenliğine uygun şekilde yapılması olduğunu söyledi.

Diğer yandan Sohum Uluslararası Havaalanı Genel Müdürü Vyaçeslav Eşba ise yakın gelecekte uluslararası hava trafiğinin başlamasını beklemenin gerçek dışı olacağını söyledi. Tarifeli hava yolu hizmeti sunabilmek için yapılması gereken çok şey olduğunu belirten Eşba, başlangıçta ancak gündüz saatlerinde bir defalık uçuşları karşılamanın mümkün olabileceği ihtimalinden söz etti.

 
Kaynak: Sputnik Apsny
 
Kategori Haberler
Abhazya Cumhuriyeti Heyeti resmi bir ziyaret için Nikaragua'ya gitti.
Nikaragua Başkanı Daniel Ortega'nın yemin törenine katılmak üzere bu ülkeye giden heyetin, ayrıca bazı bakanlar ve yetkililerle de bir dizi toplantı yapacakları bildirildi.
Abhazya Dışişleri Bakanı Daur Kove başkanlığındaki heyet şu isimlerden oluşuyor: 
Dışişleri Bakan Yardımcısı Oleg Arşba, Abhazya Dışişleri Bakanlığı çalışanları Madina Zuhba, Tengiz Tarba ve Saria Jopua.
Bilindiği gibi Abhazya'yı tanıyan ülkelerden olan Nikaragua, 3 Eylül 2008'de Abhazya'nın bağımsızlığını tanıdığını bildirmişti.
Kaynak: Abhazya Dışişleri Bakanlığı
 
Kategori Haberler
2017 yılında Abhazya'nın tarihinde iz bırakmış önemli kişi ve kurumlardan bazılarının doğum yıldönümleri. Bunlardan sosyal ve kültürel hayata damga vurmuş bazılarını sizler için derledik:

1- Abhazya'nın İlk Pilotu Mary Avidzba'nın 100. Doğum Yılı (24 Ocak 1917)

Mary Avidzba 1917 yılında doğdu. İkinci Dünya Savaşı sırasında 1941 yılında Perm Savaş Pilotu Okulu'na gönderildi ve 1945 yılına kadar Leningrad savunmasında yer aldı. Kendi inisiyatifiyle saldırı grubunda yer aldı. Aralık 1942'de Kuzey Kafkasya cephelerine rütbeli navigator olarak atandı.

Almanlara karşı 46. Muhafız Alayı'nın kadınlardan oluşan ve "Gece Cadıları" denilen gece uçuşu bombardıman ekibinde yer aldı. Kafkasya savunmasına katılarak, Alman Nazi askerlerinin yenilgisi ile Kırım, Beyaz Rusya ve Polonya'nın kurtuluşunda görev yaptı. Vatan korumasında gösterdiği kahramanlıklardan dolayı 1. ve 2. derece "Kafkasya Savunması" ve "Almanya Zaferi" madalyasına layık görüldü. Savaştan sonra kendisini gençliğin yurtsever eğitim çalışmalarına adadı. Sovyet Sosyalist Özerk Abhazya Cumhuriyeti Yüksek Konseyi milletvekili seçildi.

 

2- Abhazya Ulusal Yazarı Aleks Gogua'nın 85. Doğum Yılı (15 Mart 1932)

Ünlü Abhaz yazar Aleks Gogua'nın adı son yıllarda ulusal edebiyatın önemli başarılarıyla birlikte anılıyor. Yazarın beş romanı, çok sayıda hikayeleri ve değişik konularda birkaç okuma kitabı bulunuyor. 15 Mart 1932 tarihinde Oçamçıra'nın Gup (Acampazra) köyünde doğan Abhazya halk yazarı Aleks Gogua Noçeviç, Dirmit Gulia Devlet ödülü, Abhazya Kültür Emekçisi ödülü sahibi ve Adıgey Uluslararası Akademisi Onursal Akademisyeni unvanına sahip.

 

3- Abhazya Kahramanı Sultan Sosnaliev'in 75. Doğum Yılı (23 Nisan 1942)

Abhazya kahramanı Sultan Sosnaliev 23 Nisan 1942 yılında Nalçik'te doğdu. Kabardey asıllı Sultan Aslambekovich Sosnaliev, Abhazya ordusu komutanı, Abhazya kahramanı, Korgeneral, 1. derece "Akhdz-Apsha (Abhazya Kahramanı)" madalyası sahibi bir komutandı. Kafkasya'nın sosyal ve politik yaşamda aktif rol aldı. Kafkasya Dağlı Halklar Konfederasyonu askeri departmanının başkanlığını yaptı.

Gürcistan'la savaş başladığında, Kuzey Kafkasya'dan gelen ilk gönüllülerden biriydi. Gudauta'daki işgal kordonunu kırarak otobüsle Gagra'ya ulaştı ve ülke savunmasına katıldı. Halk milis karargahının başında oldu, Devlet Savunma Komitesi'nce Genelkurmay Başkanı  olarak atandı. Hemen askeri birlikleri oluşturma, geliştirme, yerleştirme ve personel eğitimi çalışmalarına yöneldi. Abhazya Savunma Bakanlığı oluşturulması ile Savunma bakan yardımcısı ve daha sonra Savunma Bakanlığı görevlerine getirildi. Gagra, Oçamçira, Koçara ve 1. Şroma Ocak, Mart ve Eylül saldırılarının düzenlenmesi ve geliştirilmesinde aktif rol oynadı. Lata saldırısını başarıyla yönetti. 

Savaştan sonra, Moskova'da hayatını kaybettiği 22 Kasım 2008 tarihine kadar Abhazya Cumhuriyeti Savunma Bakanı olarak hizmet vermeye devam etti. 

 

4- Abhazya Devlet Radyosu 85 Yaşında (30 Nisan 1932)

16 Ağustos 1931 tarihinde SSCB Halk Komiserliği, tüm ülke çapında özerk cumhuriyetlerin kendi radyo istasyonlarını kurmalarına imkan sağlayan "Radyo şebekeleri alıcı-vericilerinin geliştirilmesi" konulu bir kararnameyi imzaladı. 30 Nisan 1932 tarihinde Abhazyalıların radyodan duydukları ilk söz, spiker Sandro Sangulia'nın söylediği "Itsәazhәoit Aҟәa - Sohum konuşuyor" sözleri oldu. Radyo şebekesi daha sonra Abhazya lideri Nestor Lakoba’nın girişimleriyle genişletildi, artık ülkenin en uzak dağlık bölgelerinde dahi dinlenebiliyordu. 1992-1993 Gürcü-Abhaz savaşı sırasında Abhazya radyosu, Gürcü askerleri tarafından işgal edilen kasaba ve köylerin sakinleri için tek bilgi kaynağı oldu. Bugün Abhazya radyosu dijital ekipman ile donatılmıştır ve otuz kişi çalışmaktadır.

 

5- Abhazya Halk Şairi Bagrat Şinkuba’nın 100. Doğum Yılı (17 Mayıs 1917)

Abhazya Halk şairi Bagrat Sinkuba "Песньоскале" ve "Рассеченныйкамень" gibi çok sayıda şiir ve romanın yazarıdır. En tanınmış eseri, “Son Ubıkh” adıyla Türkçeye de çevirilmiş olan “Последний из ушедших” adlı tarihi romandır. Roman, XIX. yüzyılın ikinci yarısında Abaza ve Adigelerin ülkelerinden çıkarılmalarıyla sonuçlanan büyük sürgünü anlatır. Bilindiği gibi bu dönemde Gudauta ve Oçamçira bölgelerinin bazı kısımları haricinde tüm Abhazya tamamen boşaltılmıştı.

Bagrat Şinkuba 2004 yılında, 88 yaşında hayatını kaybetti.

 

6- Abhazya Müzesi 100 Yaşında (17 Mayıs 1917)

Abhazya Devlet Müzesi Abhazya’nın başkenti Sohum’da şehir merkezinde yer almaktadır. 1960’lı yıllarda oluşturulmaya başlanan müze, 1917 yılı Mayıs ayında ziyaretçilere açıldı. Günümüze kadar çok miktarda tarihi değeri olan eser toplamayı başaran müzenin salonlarında ve deposunda 100 binden fazla seramik, metal ve kumaş eşya ile yazılı değerli belgenin bulunduğu biliniyor.

Müzede Abhaz halkının tarih ve kültürünün yanı sıra, diğer Kafkas halklarına, eski Mısır, Yunan, Roma, Bizans, İran Sasanilere ait eserler ile Ekim Devrimi'nin belgeleri ve Büyük Vatanseverlik Savaşı olarak bilinen II. Dünya Savaşı’na Abhaz halkının katılımını anlatan yazılı malzeme bulunmaktadır.

Abhazya Devlet Müzesi, kuruluşunun 100. yıldönümü nedeniyle bugüne kadar yapılan ilginç sergiler, etkinlikler ve anlatımların yer aldığı bir hatıra kitap hazırlıyor.

 

7- "Apsnı-67" Vokal ve Enstrümantal Müzik Topluluğu 50 Yaşında (30 Haziran 1967)

Apsnı-67, 1967 yılında kurulmuş bir müzik topluluğudur. Topluluğun kurucusu Abhazya Halk Sanatçısı, Ş. A. Vardania’dır.

Topluluğun popülaritesi yaptıkları müziğin profesyonel olmasına karşın basit, sade ve samimi olmasıdır. Repertuarlarında 100’den fazla şarkı vardır. Bunlara 30 şarkıdan oluşan “Altın Koleksiyon Apsnı-67” isimli ilk albümleri de dahildir. Topluluk bugün şu isimlerden oluşuyor: Nodar Sagaria, Rafael Gagulia, Genadi Bebia ve Lyudmila Gumba.

 

8- Abhazya Bilim Akademisi 20 Yaşında (30 Ekim 1997)

26 Mart Abhazya V. Ardzınba Cumhuriyeti 1997 Cumhurbaşkanı "Abhazya Cumhuriyeti Bilimler Akademisi oluşumu üzerinde" bir kararname yayınladı. Bir organizasyon komitesi kuruldu ve çalışmalara başladı. 30 Ekim 1997’de Rusya Federasyonu Bilim Akademilerinin üyeleri ile birlikte kurucu meclis ortak konseyi gerçekleştirildi ve gizli oylamayla Abhazya Bilimler Akademisi’nin üyesi ilk bilim insanları seçildi: Givi Aiba, Vladislav Ardzınba, Şota Aristava, Hut Bgajba, Bacgur Sagar ve Abhazya, Kabardey Balkar ve Adigey halk yazarı Bagrat Şinkuba. Akademinin başkanlığına ise Şota Aristava seçildi.

 

9- “Gunda” Vokal ve Enstrümantal Müzik Topluluğu 40 Yaşında (30 Ekim 1977)

Abhaz halk enstrümanlarıyla müzik yapan "Gunda" müzik topluluğu 1977 yılında Abhazya Devlet Filarmonisi bünyesinde oluşturuldu. Bugüne kadar pgösterdikleri performansla, Abhazya’da ve ülke dışında birçok izleyiciyi büyülediler. Rusya’nın değişik şehirlerlerine olduğu gibi, Ukrayna, Orta Asya ve Türkiye’ye de sayısız turne gerçekleştirdiler.

Abhaz halk çalgılarını çalan ve halk şarkıları söyleyen 13 kadın müzisyenden oluşan topluluğun geleneksel çalgıları şunlar: Aphyartsa, ayumaa, ahımaa, açamgur bas aphyartsa, adaul, akyap-kyap.

Repertuarları çeşitlidir. Orijinal Abaza şarkılarının yanı sıra Kuzey Kafkasya halklarının ve Rusya’nın halk şarkılarını da seslendirirler. Gunda müzik topluluğunun sanat yönetmeni Abhazya Halk Sanatçısı Roza Çamagua’dır.

 

10- İlk Profesyonel Abhaz Sanatçısı Aleksander Şervaşidze’nin 150. Doğum Yılı (24 Aralık 1867)

Abhazya Prensliği’nin hükümdarı Keleşbey Çaçba’nın torununun torunu olan Prens Aleksander Şervaşidze 24 Aralık 1867’de doğdu. Abhazya’nın ilk profesyonel sanatçısı olan prens Şervaşidze grafik sanatçısı, ressam, set tasarımcısı, sanat tarihçisi ve sanat eleştirmeniydi.

Kaynak: Sputnik Apsny

 

 

Kategori Haberler

"Off-Road" tutkunu sürücüler yeni yılı Abhazya'da karşılamanın coşkusunu yaşadılar. Rusya ve Abhazya'dan off-road tutkunu macerasever sürücülerin katıldığı, 3-5 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilen organizasyonda sürücüler arazi jipleriyle Abhazya'nın doğal güzelliklerini keşfe çıktılar. Etkinliği "Soçi Dzhippery"  otomobil kulübü ve "Abhazya-Road" kulübü organize ettiler.

"Off-road Abhazya" Otomobil Kulübü Başkanı Sergey Nikitchenko'nun verdiği bilgilere göre, ilk gün Sohum'un Kaman köyündeki orman kampında toplanan grup burada piknik ve çevre gezisi yaptılar. İkinci gün Kodor bölgesindeki şelalelere sürüş yapan katılımcılar, daha sonra Oçamçıra'daki Kındıg açık hava kaplıcasına giderek sıcak su altında ısındılar, farklı derecelerdeki şifalı sularla dolu havuzlarda yüzdüler. 

Üçüncü gün, Tkuarçal şehrine kadar bir sürüş yapan maceraseverler, 1992'deki vatanseverlik savaşında cephelerin yer aldığı bağlantılı yolları kapsayan ve "Yaşam Yolu" denilen güzergahı takip ederek ve köylere de uğrayarak Tkuarçal'a gittiler.

Son gün yine çeşitli etkinlikler ve rehberli turlar düzenlendi. Ayrıca kış gençlik kampı için Abhazya'da bulunan, savaş bölgesi Lugansk'tan ve Rusya'nın Karelya Cumhuriyeti'nden gelen "Vatansever Gençler" grubunun da son gün "Off-Road Abhazya" sürücülerine katıldıkları ve birlikte sürüş yaptıkları belirtildi.

"Off-Road Abhazya"nın organizasyonuna daha çok ilk defa Abhazya'ya gelenlerin katıldığını belirten Nikitchenko gezinin amacını, misafirlere ülkemizde yerli halkın nasıl yaşadığını, misafirperverliğimizi, doğal güzelliklerimizi ve Abhaz yaşantısının renklerini göstermek, tarihimiz hakkında bilgi vermek olarak anlattı.

Kaynak: Sputnik Apsny

 
 
 
Kategori Haberler

Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba Abhazya halkının yeni yılını kutladı ve 2016 yılının kısa bir değerlendirmesini yaptı.

Abhazya'da yaşanan önemli olayların 2016 yılına damgasını vurduğunu söyleyen Hacimba özetle, "Ülkemizde sosyo-politik bir gerginliğin kasıtlı olarak tırmandırılmasına rağmen, halkımız çok açık bir bilgelik ve sağduyu örneği göstermiş, ülkesinin geleceği için sorumluluk aldığını bir kez daha ortaya koymuştur. Gerginliği tehlikeli bir düzeyde iken, onurlu duruşuyla bertaraf etmesini bilmiştir. Bu olay 2016 yılının en önemli başarısıdır" dedi.

Abhazya halkının yeni yılını da kutlayan Cumhurbaşkanı Hacimba, 2017 yılının ışıklarla, eğlenceli etkinliklerle dolu olmasını, halkımızın ve devletin gücünün katlanarak artmasını diledi ve şunları söyledi:

"Sevgili vatandaşlarımız!

Birkaç dakika sonra 2017 yılına giriyoruz.

Geçen yıl kolay değildi, ama tüm halkımızın ortak çabaları sayesinde olumlu sonuçlarla tamamladık. Ekonomik sorunlar ve diğer zorluklara rağmen ileride daha güçlü ve güvenli olmanın adımlarını atmayı başardık. 

Tüm sosyal yükümlülüklerimizi yerine getirmiş olmanın rahatlığı içindeyiz, yeni yılda da vatandaşlarımıza sosyal destek çalışmalarımız artarak devam edecektir.

Öncelikle müttefikimiz Rusya başta olmak üzere, Abhazya'yı tanıyan diğer ülkelerle de ilişkilerimizi geliştireceğiz.

Tüm zorluklarına rağmen hayatın birçok alanında yapmakta olduğumuz reformlara, ülkemizin her bir vatandaşının faydalanması için sonuna kadar devam edeceğiz.

2016 yılı Abhazya'ya birçok güzellikler de yaşattı. 

Bunların en çarpıcı olanı Abhazya'nın ev sahipliğini yaptığı Dünya Futbol Şampiyonası CONIFA'da kazandığı birincik zaferiydi. Bu hepimiz için gerçek bir festival haline gelmişti. Böyle anlarda millet olarak biz, kendiliğinden oluşan bilinçli bir dayanışma duygusu hissediyoruz, güçlü ve yenilmez oluyoruz. Birbirimizi hissetmek, anlamak ve birbirimize saygı yeteneğimiz, bu bizim gücümüzdür.  Bu gücü iç politikada yaşadığımız sorunlarda da uygar bir diyalog ve müzakere alanında da kullanıyoruz. Ve bu yeteneğimizin güzel bir örneğini, geçtiğimiz günlerde gösterdik.

2017 yılının nasıl geçeceği sadece bize bağlıdır. Ben bu yılın ışıltılar içinde, neşeli olaylarla dolu olacağına, halkımızın ve devletimizin gücünün, refah düzeyimizin katlanarak artacağına inanıyorum.

Sevgili vatandaşlarımın yeni yılını bu duygularla kutluyorum! "

Kaynak: Apsnypress - Sputnik Apsny

Kategori Haberler