Abhazya Devlet Başkanı Raul Hacimba, Rusya'daki seçimleri kazanarak, cumhurbaşkanlığı görevine devam edecek olan Vladimir Putin'i zaferinden ötürü kutladı.

Kutlama mesajında Hacimba, seçim sonuçlarının Putin'in yönetiminden memnun olduğunu gösterdiğini belirterek, Vladimir Putin'in görevi döneminde ekonomi, sosyal, güvenlik ve savu nma alanlarında önemli gelişmeler kaydedildiğini söyledi ve "Abhazya halkı yıllardır ülkemize verdiğiniz desteği takdir ediyor. Kardeş ülke olarak ilişkilerimizin dinamik olarak gelişmeye devam edeceğine inanıyorum" dedi.

Diğer yandan Rusya Federasyonu Abhazya Büyükelçisi Semyon Grigoriev, seçimlerde Abhazya'da kullanılan oylarla ilgili şu bilgileri verdi:

Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanlığı seçimleri için Abhazya'da kurulan 20 sandıkta toplam 41.146 kişi oy kullandı. Vladimir Putin bu oyların yüzde 94.21'ini alırken, en yakın rakibi Pavel Grudinin'in oy oranı yüzde 2,46, Vladimir Jirinovski ise yüzde 1,56 olarak gerçekleşti. Diğer adayların oy oranları ise yüzde 1'in altında gerçekleşti.

Abhazya'da oy verme işlemleri olaysız tamamlandı.

Kaynak: Apsnypress 

Kategori Haberler

Önceki gün Abhazya Geri Dönüş Devlet Komitesi Başkanı Beslan Dbar ile biraraya gelen Cumhurbaşkanı Raul Hacimba, bir geri dönüş programının oluşturulmasının önemini dile getirdi.

Geri Dönüş Komitesi'nin kuruluşunun 25. yıldönümü nedeniyle Komite Başkanı Dbar'ı makamında kabul eden Hacimba konuyla ilgili olarak,

"İnsanlarımızın vatanlarına dönebilmeleri için en önemli şey, bir geri dönüş programının oluşturulması. Yıllardır bir geri dönüş programına duyduğumuz ihtiyacı söylüyoruz ama hala elimizde durumu takip edebileceğimiz herhangi bir belge yok. En kısa zamanda bu çalışmayı yapmamız gerekiyor. Bu program Abhazya'ya yerleşen geri dönüşçünün artık bir geri dönüşçü değil bu ülkenin vatandaşı olduğunu vurgulamalıdır. Ana vatanlarına geri dönen vatandaşlarımızın hayatlarını burada sürdürebilmeleri için eğitim, sağlık, istihdam, konut konularında mümkün olan yardımı yapmalıyız..." şeklinde konuştu.

Görüşmede Cumhurbaşkanı Hacimba, Komite'nin 25. kuruluş yıldönümü etkinlikleri için gereken desteği vereceklerini belirtirken, Beslan Dbar ise görevi döneminde yaptıkları çalışmalar ve bazı geri dönüş projeleri ile ilgili bilgiler verdi. Buna göre; 2017 yılında 382 geri dönüşçüye Abhazya vatandaşlığı verildi. Ürdün'den 86 kişi Abhazya'da ev inşa etmek için arazi almak üzere başvurdu, Türkiye'den ise 26 aile tarihi ana vatanlarına dönmeye hazır. 

Dbar ayrıca, halen 565 geri dönüşçünün konut alabilmek için beklediğini belirterek, bu şekilde konut verilen ancak 2-3 yıldır Abhazya'da yaşamayan vatandaşların konutlarının geri alınacağını söyledi.

Kaynak: Apsnypress - Sputnik Apsny
Kategori Haberler

Ürdün Meclis üyelerinden oluşan bir heyetin Abhazya'yı ziyareti ve Abhazya Meclis üyeleriyle görüşmeleri üzerine, Gürcistan'ın Ürdün'e bir protesto notası gönderdiği bildirildi.

Abhazya'da çeşitli yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre, 7 Mart 2018 Çarşamba günü başkent Sohum'daki parlamento binasında gerçekleşen toplantıda, Ürdün heyeti Başkanı Mansur Cjaj, Abhazya ve Ürdün arasındaki görüşme trafiğini engellemeye çalışan Gürcistan tarafının yaptıklarını anlatarak, daha önce Abhazya'dan Ürdün'e yapılan bir ziyarette de Gürcistan büyükelçisinin Ürdün Meclis Başkanı'na gelerek şiddetle bu ziyarete karşı olduklarını ilettiğini söyledi. Cjaj, şimdi de Ürdün heyetinin Abhazya'ya yaptığı ziyaret üzerine Gürcistan'ın Ürdün Dışişleri Bakanlığı'na bir protesto notası gönderdiğini bildirdi.

Bu gelişmenin dışında her iki ülke heyetlerinin yaptığı toplantının verimli geçtiği bildirildi. Abhazya Meclis Başkanı Valery Kvarchiya her şeye rağmen bu görüşmelerim ve ilişkinin devamın konusunda umutlu olduklarını belirtirken, Mansur Cjaj Ürdün'de Kafkas diasporasının askeri, siyasi ve sosyal alanlarda çok güçlü olduğunu belirterek, Abhazyalı iş adamlarıyla ortak girişimler yapmak istediklerini, gelecekte iki ülkenin işbirliği konusunda umutlu olduklarını anlattı.

Toplantı sonunda Ürdün tarafı özetle, su ve tarımın olmadığı Ürdün'de özellikle bu alanlarda işbirliği yapabileceklerini, Ürdün'den Abhazya'ya kolay ulaşım içim hava alanını ihtiyacının giderilmesi gereğini, böylece turist akışının mümkün olacağını, ayrıca parlamentolararası bir işbirliği programı oluşturulması gerektiğini dile getirdiler. Abhazya tarafı ise Ürdün'ün Abhazya'nın bağımsizlığını tanımasını beklediklerini belirterek, Abhazya'daki içme suyu ve tıbbi sular konusunda işbirliği yapılabileceğini söylediler.

 

 

 

Kategori Haberler

Türkiye'deki örgütlerimizden Kafkas Dernekleri Federasyonu (Kaffed), Abhazya’nın bağımsızlığını tanıyan ülkelerin temsilcilikleriyle ilişki içinde olmak amacıyla planladığı bir dizi ziyaretin ilkini Venezuela büyükelçiliğine yaptı.

Başkent Ankara'daki Venezuela Büyükelçiliği'nde gerçekleşen ziyarette Kaffed Başkanı Yaşar Aslankaya, bazı yönetim kurulu üyeleri ve Abhazya çalışma Grubu üyelerinden oluşan heyet, Venezuela Büyükelçisi Jose Bracho Reyes ile biraraya geldiler.

Görüşmenin sıcak ve samimi bir ortamda geçtiği bildirilirken, tanışma faslından sonra Abhazya’nın siyasi ve ekonomik yapısı hakkında genel bilgilendirme yapıldığı belirtildi. Verilen bilgileri ilgi ile dinleyen Büyükelçi Reyes'in Abhazya hakkında çok sayıda soru sorduğu ve ardından ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Kaffed'in etkinliklerinde bulunmaktan memnun olacaklarını bildirdiği gelen bilgiler arasında.

Yaklaşık bir saat süren görüşme sonunda ilişkilerin devam ettirilmesi konusunda fikir birliğine varıldığı bildirildi.

Kaynak: Kaffed

Kategori Haberler