Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba tarafından 24 ve 25 Nisan 2018 tarihlerinde imzalanan kararnamelerle ile devletin üst düzeyinde bazı görev değişiklikleri yapıldı.

Başbakan Beslan Bartsıts’ın yerine Abhazya Ticaret Odası Başkanı Gennady Gagulia atandı. Bartsıts ise Cumhurbaşkanlığı idaresi başkanlığına getirildi. Cumhurbaşkanlığı Basın Servisi’nden yapılan açıklamaya göre, bu görevi yürütmekte olan Daur Arşba ise Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı olarak görevlendirildi.

Kararnamelere göre, Beslan Bartsıts, 24 Nisan 2018'de Abhazya Başbakanı görevinden ayrıldı. Üçüncü kez bu göreve Gennady Gagulia atandı. Abhazya Ticaret Odası Başkanı olarak görev yapan Gagulia böylece bugün itibarıyla üçüncü kez Abhazya Cumhuriyeti Başbakanı olarak görev yapmış olacak. Gennady Gagulia daha önce de 1995-97 ve 2002-2003 yılları arasında da Başbakanlık görevinde bulunmuştu.

Cumhurbaşkanı Hacimba ayrıca aynı gün imzaladığı diğer bir kararnameyle Daur Arşba'yı Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı idaresi başkanlığı görevinden aldı ve yerine başbakanlık görevinden alınan Beslan Bartsıts'ı atadı. 2012 yılında Abhazya Parlamentosu'na seçilen Bartsıts, 2014 yılında Gagra valisi olarak görev yapmıştı. 16 Mayıs 2016'da Abhazya Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkanı olarak atanan Beslan Bartsıts, Ağustos 2016'dan bugüne kadar Abhazya Cumhuriyeti Başbakanı olarak görev yaptı.

Bunlara ek olarak, 25 Nisan’da imzalanan kararname ile de Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı idaresi başkanlığı görevinden alınan Daur Arşba Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcılığı görevine getirildi. Savaş gazisi olan Daur Arşba 10 Ekim 2016 tarihinden itibaren Abhazya Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkanı olarak, 2014 yılından beri de Abhazya Parlamentosu Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyordu.

Kaynak: Cumhurbaşkanlığı Basın Servisi, Apsnypress

 

  

Yeni görevlendirme yapılan ve görevi değiştirilen devlet adamları; Gennady Leonidoviç Gagulia (solda), Daur Cumkoviç Arşba (sağda) ve Beslan Konstantinoviç Bartsıts (altta)

 

Kategori Haberler

Her yıl 25 Nisan günü Adıgey Cumhuriyeti, Kabardey Balkar Cumhuriyeti ve Karaçay Çerkes'de kutlanan "Adige Bayrağı Günü" veya "Çerkes Bayrağı Günü", Abhazya'da da geleneksel hale geliyor.

Bu yıl 25 Nisan Çarşamba günü Abhazya'nın başkenti Sohum'da yapılacak kutlamalar için kapsamlı bir program hazırlandığı bildirildi. Kutlama programı şöyle:

10:00 - Şehitlik parkı ve anıtını ziyaret (Tüm savaş gazileri ile birlikte)

11:00 - Abhazya Geri Dönüş Devlet Komitesi konferans salonunda yapılacak tören ve film gösterimi (Çerkesya)

12:30 - Sahilde, Abhaz Dram tiyatrosu önünde yapılacak kutlama etkinlikleri

17:00 - Günün anlam ve önemi üzerine konuşmalar

17:30 - Enstrümental müzik dinletisi (Sohum Sanat Okulu'ndan, Abhaz-Adige enstrümantal müzik grubu Kuartet)

17:50 - Adige kültürü ve Adige Cegu’n önemi üzerine bir sunum

18:10 - Adige - Abaza halk danslarından örnekler, Adige cegu ve çeşitli geleneksel oyunlar, yarışmalar

20:30 - Wudj ve Avraşa dansları ile kapanış...

 

 

 

Kategori Haberler

ARSMİRA: Politik Liderlerin Değil Fikirlerin Etrafında Birleşmek İstiyoruz

Son günlerde yolsuzlukla mücadele konusunun sık sık gündeme geldiği Abhazya’da, bu konudaki faaliyetleriyle bilinen sivil inisiyatif grubu ARSMİRA üyeleri bir basın toplantısı düzenleyerek gazetecilerin sorularını yanıtladılar.

Abhazya Basın Emekçileri Sendikası Basın Merkezi’nde yapılan toplantıda grup üyeleri, Birleşmiş Milletler Yolsuzlukla Mücadele Sözleşmesi’nin 20. maddesinin Abhazya tarafından imzalanmasını istediklerini söylediler.

Gazetecilerin, Abhazya Parlamentosu milletvekillerinin bu isteğe nasıl tepki verdiklerini sormaları üzerine, grup üyelerinden Astamur Kakalia şunları söyledi:

“Abhazya parlamenterleri tarafından kabul edilen Yolsuzlukla Mücadele Yasası’nın uygulamaya konması için beş yıldan fazla sğredir mücadele ediyoruz. Bu yasa devlet görevlilerinin gelirlerinin kayıt altına alınması ve yasa dışı zenginleşmelerin cezalandırılmasını içeriyor.

Milletvekilleriyle bir toplantı yaptık ve bu yasayla ilgili çalışmaların hızlandırılması yönündeki kararlılığımızı bildirdik. Toplantıda yasada özellikle, Birleşmiş Milletler Yolsuzlukla Mücadele Sözleşmesi'nin 20. maddesinde yer alan ‘yasa dışı zenginleşme’ kavramının yer almasını talep ettik.

Milletvekilleri bize yakın bir zamanda bu değişikliğin olabileceğini söylediler. Tüm milletvekillerimizin bu girişimimizi destekleyeceğinden şüphe etmiyoruz, ancak bazı kişilerin bu değişikliğin onaylamasını engellemeye çalışacaklarını düşünüyoruz..

Bu gözlemlerimizi paylaşmak ve sorunun çözümünü hızlandırmak amacıyla, herkesi mevcut sorun hakkında bilgilendirmek istiyoruz.

İnsanları politik liderlerin etrafında değil, fikirlerin etrafında birleştirmek istiyoruz.

Yolsuzlukla mücadele konulu BM sözleşmesi, gezegenin en parlak hukuki akılları tarafından oluşturuldu. icat edildi, dolayısıyla yeniden yorumlanmasına gerek yok. Abhazya'nın yasal organlarının yeni bir şey yaratması gerekmiyor…”

Basın toplantısında Birleşmiş Milletler Yolsuzlukla Mücadele Sözleşmesi'nin 20. maddesinin özü açıklandı. Buna göre; bir devlet yetkilisinin mevcut varlığını ve yasal gelirini aşan bir kazancı varsa, bu mahkemede cevap vermesi gereken “yasa dışı zenginleşme” kapsamına girer. Mahkemede kaynağı ve yasallığı açıklanamazsa cezai yaptırım gerektirir.

İnisiyatif grubu üyesi Rismag Acincal ise milletvekilleriyle yaptıkları görüşmeye gazetecilerin çağırılmamasını endişeyle karşıladıklarını belirterek; “İnsanların bu inisiyatif grubunun görüşmelerine şüpheyle bakmasını istemediğimiz için, bundan sonra yaptığımız toplantıların açık bir şekilde yapılmasında ısrarcı olacağız” dedi.

Acincal, bazı milletvekillerinin Avrupa Birliği ülkelerinin hepsinin 20. Maddeyi onaylamadığını öne sürdüğünü de söyledi ve “buna karşılık ben de kendilerine bu ülkelerin yasal mevzuatlarında, yolsuzluğu engelleyen bir dizi koruyucu mekanizma olduğunu hatırlattım” dedi.

Arsmira’nın diğer bir üyesi Adgur Lagvilava'ya göre ise Abhazya’da 2015 yılından beri “Yolsuzlukla Mücadele Yasası” var, ancak uygulanmıyor. Güvenlik Konseyi ve Başsavcılık gibi yolsuzlukla mücadele faaliyetlerinde bulunması gereken kuruluşların bu yönde bir herhangi bir çalışmaları yok, herhangi bir ceza davası yok, kanunla belirlenen “Yolsuzlukla Mücadele Uzmanı” kadrosu ise henüz oluşturulmadı bile. Ayrıca kanunda  “yasadışı zenginleştirme” kavramı yer almıyor ve net olmayan, tamamlanmamış kavramlar var. Sonuç olarak bu kanun değiştirilmeli veya yeni bir kanun yapılmalıdır.

Toplantının sonunda Rismag Acincal, önümüzdeki altı ay içinde yolsuzlukla mücadele kanununda “yasadışı zenginleşme” ibaresi yer almazsa, buna engel olan isimleri medya yoluyla yayınlayacaklarını bildirirken, Astamur Kakalia da gelişme sağlanamazsa referandum çalışmaları başlatacaklarını duyurdu.

Kaynak: Apsnypress

Birleşmiş Milletler Yolsuzlukla Mücadele Sözleşmesi’nin 20. Maddesi şöyle:
 
"Haksız Zenginleşme
 
Her Taraf Devlet, anayasasına ve iç hukukunun temel ilkelerine bağlı olarak, kasten işlenmesi halinde, bir kamu görevlisinin mal varlığında meydana gelen ve yasal geliri ile mantıklı bir açıklama getiremediği önemli bir artış olan haksız zenginleşmeyi suç olarak düzenleyen yasal ve diğer gerekli önlemleri almayı değerlendirecektir."

 

Kategori Haberler

Rusya, Abhazya'dan yapılacak tüm bitkisel ürünlerin ithalatını geçici olarak yasakladığını açıkladı.

Rusya Federasyonu Tarım Bakanlığı'na bağlı, Veterinerlik ve Bitki Sağlığı Denetimi Federal Servisi (Rosselkhoznadzor)'nin resmi sitesinde yer alan açıklamaya göre, 2 Nisan 2018 (bugün) tarihinden itibaren başlayacak yasaklama kapsamında, ahşap ambalaj malzemeleri de yer alıyor.

Rosselkhoznadzor'un açıklamasına göre 24-25 Mart tarihlerinde Rusya'dan Abhazya'ya gelen bitki uzmanları köylerde ve tarımsal üretim yapılan çevrede incelemeler yaptılar, Abhazya topraklarında bitki zararlılarının, özellikle mermer böceği de denilen zararlının yayılma halini gözlemlediler ve bitki sağlığı açısından kritik bir durum olduğunu tespit ettiler. Ardından yetkililer bir açıklama yaparak, Rusya Federasyonu topraklarında oluşabilecek bir karantina durumunu önlemek, ülkenin ihracat potansiyelini korumak amacıyla Abhazya'dan, ahşap ambalaj malzemeleri de dahil olmak üzere de tüm bitkisel ürünlerin ithalatının yasaklandığını duyurdu.

Bu açıklama üzerine Abhaz yetkililer de üst üste açıklamalar yaparak bu kararın Abhazya ekonomisine vereceği zararları anlattılar ve bu zararlıyla etkili mücadele taahhüdünde bulundular. Abhazya Tarım Bakanı Daur Tarba ise yaptığı açıklamada durumu, "Geçtiğimiz yıl bitkisel ürün ihracatımız 4.3 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bunun 7.9 tonu meyve ve narenciyeydi. 2018 yılında 10 bin ton domates ve salatalık hasadı bekliyoruz. Paketlenmeye hazır onlarca hektar marul, üretim halindeki şarap fabrikamız, diğer taraftan bekleyen yatırım projelerimiz... Bu Abhazya için çok ciddi bir sorundur. Bu konu Abhazya ve Rusya'nın en üst seviyesinde tartışılmalıdır" sözleriyle özetledi.

Diğer yandan, mermer böceği ile mücadele tedbirlerinin koordinasyonu üzerine 25 Mart'ta Sohum'da yapılan bir toplantıda, Rusya Tarım Bakan Yardımcısı Cambulat Hatuov, iki hafta içinde Abhazya topraklarında toplanacak ve kendilerine getirilecek her bir kilogram böcek için bin ruble ödemeye hazır olduklarını açıkladı. Duyuru üzerine ilkel yöntemlerle Oçamçıra'da 300 kilogram mermer böceği toplandığı bildirilirken, Gulrıpş'da da toplanan böcekler için yetkililerin çağırıldığı ve teslimat yapıldığı bildirildi. Yetkililer bu uygulamanın Rusya Tarım Bakanlığı'nca bir defaya mahsus yapıldığını, toplanan böceklerin bu zararlıyla mücadele için yapılacak bilimsel araştırmalar için kullanılacağını bildirdiler.

Bilindiği gibi, "mermer böceği" yaklaşık dört yıl önce Abhazya'nın Karadeniz sahillerinde çok sayıda görülmeye başlandı ve bugüne kadar sayıları giderek artarak Abhaz ekonomisinin can damarı olan tarım ürünlerinde önemli zararlara yol açtı. Ekolojistlere göre 2017 yılında zararları endişe verici boyutlara ulaşan bu böceklerle, çevreye ve insan sağlığına zarar vermeden mücadele etmek için, henüz bilinen bir yöntem yok. 

Avrasya Ekonomik Birliği'nin karantina listesinde de yer alan bu zararlı taze meyve, sebze ve tahılların genç yapraklarıyla besleniyor, +15-33 derecelik sıcaklıkta hızla çoğalıyor, insan sağlığı için herhangi bir zararı bilinmiyor, Güneydoğu Asya ülkelerinde, ABD'de, Avrupa ve Türkiye'de yaygın olduğu biliniyor.

Zararlı böceğin Rusya'nın Abhazya sınırında yer alan Soçi şehrinde ve Novorosisk'te görülmeye başlanması üzerine Rusya Federasyonu yetkililerince sınır kontrol noktasındaki bazı vakalar üzerine 12 Mart'ta bir uyarı yapılarak Abhazya Cumhuriyeti'nden Rusya'ya gelen yolcuların bagaj ve el bagajlarında gelişmiş kontroller uygulanacağı bildirilmişti.

Kaynak: fsvps.ru, Sputnik Apsny

 

 

Kategori Haberler