Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba, büyük Kafkas sürgünününün 154. yıldönümü için bir mesaj yayınladı:

"Çok değerli soydaşlarım! Kardeşlerim kızkardeşlerim!

Kafkas dağlı halklarının bu en büyük matem gününde birliğimizin, gücümüzün, kuvvetimizin ve iletişimimizin daha sağlam temeller üzerinde yükselmesi umuduyla sizlere sesleniyorum!

XIX.yüzyılda halkımızın yaşadığı sürgün trajedisi, tarihimizde sürekli kanayan onulmaz bir yara olarak asla unutulmayacaktır. Her ne sebeple olursa olsun, son derece ağır şartlarda anavatanlarından ayrı düşürüldüğü halde halkımız, dilini, ulusal bilincini, kültürünü, örf ve adetlerini hiç kaybetmedi. Allah’ın da yardımıyla bütün bu özelliklerini kuşaklar boyunca yaşatarak günümüze kadar getirmeyi başardı.

Abhazya’nın geleceği tehdit altına girdiği dönemlerde ise soydaşlarımız bir an bile tereddüt göstermeden vatan savunmasına koştular. 1992-1993 yılındaki gürcü işgal güçleri ve onların destekçilerine karşı da diyasporamızın temsilcileri her türlü engeli aşarak ilk günden itibaren vatan savunucularının yanıbaşında yerlerini aldılar ve canlarını Abhazya’nın özgürlük ve bağımsızlığı uğruna feda ettiler.

Onların kahramanlıkları bu gün artık tarihimizin yeni sayfalarında altın harflerle yer almaktadır!

Günümüzde sizlerle olan ilişkilerimiz de giderek güçleniyor ve genişliyor. Abhazya Devleti bu ilişkilerin daha da gelişimi ve sizlerin dede ocaklarınıza geri dönebilmeniz için üzerine düşeni yapmaya her zaman devam edecektir. Sizlerle bizler bir tek vatana sahibiz, bu yüzden bu gün sağlam temeller üzerinde yükseltmeye çalıştığımız devletimizi ekonomik, sosyal, kültürel ve ideolojik anlamda daha da güçlendirmek hepimizin ortak sorumluluğudur. 

Bu yolda daha fazla birlik, beraberlik ve işbirliği içerisinde olacağımıza inanıyorum! Zaman her dem bizim istediğimiz gibi akmayabilir, bizimle birlikte olmayabilir. Bu yüzden de sahip olduğumuz imkanları bilgece kullanmalı, vatanımızı da her türlü çıkarın üzerinde tutabilmeliyiz!

Bu gün Türkiye, Suriye ve Ürdün başta olmak üzere dünya’nın bir çok ülkesinde yaşayan soydaşlarımız; Abhaz-Abaza, Adige ve diğer Kafkasya’lı kardeşlerimiz, bulundukları ülkelerin onurlu ve saygın vatandaşlarıdır ve yaşadıkları her yerde omuz omuza birlikte mücadele vererek bayrağımızı her zaman yükseklerde dalgalandırmaktalar!

Geleceğimiz aydınlık olsun değerli soydaşlarım! Anavatanınıza açılan yolunuz her zaman ve sonuna kadar açık olsun! Şehitlerimizin kanlarıyla sulanan vatan topraklarımız umutla gelişsin, üzerinde özgürlük bayrağının dalgalandığı Abhazya Cumhuriyeti’nin şan ve şerefi daim olsun!

Raul Hacimba
Abhazya Devlet Başkanı"

Kaynak: Apsnypress, Geri Dönüş Devlet Bakanlığı

 

Kategori Haberler

Büyük Kafkas Sürgünü’nü anma günü olarak sembolize edilen 21 Mayıs’ta her yıl olduğu gibi Abhazya’nın başkenti Sohum’da bir anma töreni düzenlendi.

Abhazya Geri Dönüş Bakanlığı tarafından organize edilen anma törenine Cumhurbaşkanı ve resmi erkanın yanı sıra diasporalardan vatanına dönenler ve yerli halktan kalabalık gruplar katıldılar.

Akşam saat 20.00’de, yağışlı havaya rağmen Bagapş Meydanı’nda toplanan kalabalığın, ellerinde meşaleler, çiçekler ve bayraklarla sürgün anıtına kadar yürümeleriyle başlayan tören, Türkiye’de Kefken sahilinde yapılan anma törenine yapılan canlı bağlantı ile devam etti.

Sürgün anıtı alanında Geri Dönüş Devlet Bakan Yardımcısı Gugutsa kısa bir konuşma yaparak, bugün tüm diasporalarımızda anma törenleri düzenlendiğine dikkat çekti ve sürgün olgusunun, bu trajediyi yaşayan Adige ve Abazaların torunlarının kalplerinde sonsuza kadar kalacağını vurguladı.

Ardından kurbanlar anısına bir dakikalık saygı duruşu yapıldı ve sürgünün sembol melodisi haline gelen, Abhaz şair Bagrat Şinkuba’nın “Şiş Naniy” ağıtı dinlendi.

Daha sonra Sohum sahilinden Karadeniz’in sularına çiçekler, gökyüzüne dilek balonları bırakıldı. Geri Dönüş Bakanı Beslan Dbar ve gençler ellerindeki meşalelerle sürgün ateşini yaktılar. Ağıtlar ve şiir dinletilerinin ardından meşaleler deniz suyuna batırılarak söndürüldü ve ardından tören alanı başladığında olduğu gibi yavaş yavaş boşaltıldı.

19. yüzyılda Rus-Kafkas Savaşları sona erdiğinde, başta Adığeler ve Abhazlar olmak üzere sayıları bir milyonun üzerinde Kuzey Kafkasya halkları,  Osmanlı topraklarına, özellikle 1864 yılında yoğunlaşmak üzere sürgün edildiler. Sürgün yolunda yol şartları, salgın hastalıklar, açlık gibi nedenlerden dolayı yüzbinlerce insanımız hayatını kaybetti, kalanlar ise dünyanın farklı ülkelerinde dil ve kültürel asimilasyon tehlikesiyle hayatlarını sürdürmeye devam ediyorlar.

Fotoğraflar: Betül Marşan

 

 

Kategori Haberler

Abhazya, dünyanın önde geleniş adamı, politikacı ve bilim insanlarının katıldığı Astana Ekonomi 2018 Forumu’na katılıyor.

Bu yıl “Küresel Zorluklar” temasıyla düzenlendiği vurgulanan ve 17-19 Mayıs 2018 tarihleri ​​arasında Kazakistan'ın başkenti Astana’da gerçekleştirilmekte olan fuara Abhazya’nın ilk defa katıldığı bildirildi.

Ekonomi Bakanlığı'na bağlı Yatırım Ajansı’nın Müdür Yardımcısı Simon Agrba, Abhazya’nın forum organizatörleri ve yatırım Ajansı’nın çabaları sayesinde foruma katılımının sağlandığını bildirerek, amaçlarının foruma katılan ülke temsilcileriyle tanışmak ve çalışmalarını anlatmak olduğunu söyledi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından açılışı yapılan Astana Ekonomi Forumu’nda toplam 76 oturumun düzenleneceği bildirildi. Foruma bu yıl aralarında Birleşmiş Milletler eski Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, Fransa eski Cumhurbaşkanı François Holland, Apple’ın kurucularından Steve Wozniak, Asya Altyapı Yatırım Bankası Müdürü Jin Liqun, Bilim adamı Michio Kaku, Ekonomist Andrew McAfee  ile birlikte dünyanın önde gelen ekonomi uzmanlarının katılım gösterdiği belirtildi.

Kaynak: Kazakistan.kz, Sputnik Apsny

 

Kategori Haberler

Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Abhazya Bağımsızlık Savaşı zaferinin ardından kuruluşunun 25. yıldönümü nedeniyle geniş katılımlı bir toplantı düzenledi.

Dışişleri Bakanlığı konferans salonunda gerçekleştirilen toplantı, Dışişleri Bakanı Daur Kove’nin hoşgeldiniz konuşmasıyla açıldı. Kove konuşmasında ayrıca Abhazya Cumhuriyeti’nin dış politikası konusunda kısa bir bilgilendirme yaptı.

Toplantıda hazır bulunan Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba’nın ardından konuk temsilciler Güney Osetya Dışişleri Bakanı Dmitry Medoev, Transdinyester Moldova Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Vitaliy İgnatiev, Rusya Dışişleri Bakanlığı direktörlerinden Alexei Pavlovski kutlama mesajlarını ilettiler. Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un kutlama mesajının okunmasının ardından günün hatırası olarak Dışişleri Bakanı Daur Kove ve Transdinyester Moldova Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Vitaliy İgnatiev, iki ülke arasında hazırlanan dostluk ve işbirliği anlaşmasını imzaladılar.

Etkinliğin sonunda konuklara Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ile ilgili bir belgesel gösterimi yapıldı.

Türkiye Kafkas Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Yaşar Aslankaya da, Abhazya Dışişleri Bakanı Daur Kove'ye gönderdiği mesajda "Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Abhazya’nın bağımsızlık mücadelesinde kurulmuş, Bağımsızlık Savaşı’ndan sonra da Abhazya’nın tüm dünyada tanınması için çok önemli çalışmalar yapmıştır. Abhazya’nın bağımsız, özgür ve müreffeh bir ülke olarak gelişmesini sürdüreceği inancımız tamdır. Ortak paylaştığımız hedeflerimizin gerçekleşmesi için disporanın anayurt ile yakından çalışmaya hazır olduğunu tekrar vurgulamak isterim" dedi ve 25. kuruluş yıl dönümünde tüm Dışişleri Bakanlığı çalışanlarını kutladı.

Hacimba Konuk Ülke Heyetlerini Makamında Kabul Etti

Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Raul Hacimba, Abhazya Dışişleri Bakanlığı’nın 25. kuruluş yıldönümü için gelen dış heyetleri makamında kabul ederek bir süre görüştü.

Görüşmede Cumhurbaşkanı Hacimba, "Halklarımız arasındaki barış ve dostluk ilişkilerini geliştirmeye ve güçlendirmeye devam edeceğiz" derken, Dışişleri bakanı Kove de ziyaret için konuklara teşekkür etti.

Konuk delegasyonlar da ülkeler arasındaki yakın dostluk ilişkilerinin ve diplomasinin gelişerek devam edeceği mesajını vererek, Dışişleri Bakanlığı’nın çeyrek asırlık yaşını kutladıklarını bildirdiler.  

Abhazya Dışişleri Bakanlığı, Abhazya-Gürcistan Savaşı devam ederken, 17 Mayıs 1993 yılında kurulmuştu. İlk Dışişleri Bakanı Said Tarkil’in ardından Sokrat Cincolia, Leonid Lakerbaya, Konstantin Ozgan, İgor Ahba, Sergey Şamba, Maksim Gvinciya ve Vyaçeslav Çirikba bakanlık görevinde bulundular.

Kaynak: Cumhurbaşkanlığı-Dışişleri Bakanlığı Basın Servisi, Kaffed

 

Kategori Haberler

Abhazya’nın Gudauta şehrine bağlı Açandara Köyü’nde 31 Ocak 2018 tarihinde bir köylü tarafından yapılan bahçe kazısı sırasında bulunan “Açandara Hazinesi”, Abhazya Devlet Müzesi’ne teslim edildi.

Açandara Köyü’nde kendi arazisini kazarken antik bir mezara rastlayan çiftçi Rüstem Rustam Çhebelia hemen yetkililere haber vermiş ve bölgede yapılan kazı sonunda önemli arkeolojik değere sahip çok sayıda eşya çıkarılmıştı.

Üzerinde incelemeler yapılarak kayıt altına alınan ev eşyası, kadın süs eşyaları, el aletleri, insan kalıntıları, bronz bir kask, mızrak uçları gibi parçalardan oluşan buluntular, İçişleri Bakanlığı ve Kültür Bakanlığı uzmanları tarafından, hazırlanan ayrıntılı envanter belgeleri eşliğinde Abhazya Devlet Müzesi Müdürü Arkady Copua’ya teslim edildi.

Anıt mezarın bulunduğu yerin, Abhazya’nın tanınmış arkeologları Mihail Gumba, Alik Gabelia, Alexander Skakov ve Arkady Jopua tarafından arkeolojik kazılar yapılan ünlü Tsouhua mezar alanı içinde yer aldığına dikkat çekildi.

Bulguların geç antik çağ ve erken orta çağ dönemlerine ait olduğunun düşünüldüğünü bildiren Abhazya Devlet Müzesi Müdürü Copua, müze uzmanlarınca bu eşsiz bulguların tarihi değerlerinin saptanması çalışmalarına başlayacaklarını söyledi.

Kaynak: Sputnik Apsny

 

 

Kategori Haberler

1992-93 bağımsızlık savaşının lideri ve Abhazya Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı Vladislav Ardzınba, doğumunun 73. yıldönümünde yakınları ve tüm sevenleri tarafından mezarının başında anıldı.

14 Mayıs 1945 doğumlu Ardzınba’nın Eşera Köyü’ndeki kabrinin başında, Abhazya halkı, okul çocukları, savaş gazileri ve resmi erkan, ailesi, akrabaları, silah arkadaşları ve yakınları günün erken saatlerinden itibaren hazır bulunarak, çiçekler bıraktılar.

Abhazya ulusal kahramanı Vladislav Grigoreviç Ardzınba, 1990 yılında Abhazya Yüksek Konseyi başkanlığına seçilmiş, bağımsızlık savaşının patlak vermesiyle bu mücadeleye önderlik etti. Abhazya’nın zaferiyle sonuçlanan savaşın ardından 26 Kasım 1994'te Abhazya Cumhurbaşkanı seçilen Vladislav Ardzınba iki dönem bu görevi yürüttü. Geçirdiği rahatsızlığın ardından 4 Mart 2010’da hayatını kaybeden Abhazya lideri, aynı zamanda tarihçi, dilbilimci ve mitoloji uzmanı olarak da tanınmaktadır. Ardzınba’nın Anadolu’daki antik halklar, Hattiler ve Hititler üzerine yaptığı araştırmalar ile ilgili Türkçeye de çevrilen bir kitabı bulunmaktadır.

Kaynak: Apsnypress

Kategori Haberler

Abhazya’nın yeni Rusya Büyükelçisi olarak atanan Aleksey Dvinyanin Cumhurbaşkanı Hacimba’ya güven mektubunu sunarak görevine başladı.

Atama kararı 30 Mart’ta Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan Dvinyanin Abhazya büyükelçisi olarak atanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “İki önemli dost ve müttefik olan halklarımızın ve devletimizin geleceği için işbirliği içinde çalışmaya devam edeceğim...” dedi.

Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba ise bu yıl Rusya’nın Abhazya’yı tanıma kararının 10. yılını kutlayacaklarını hatırlatarak, sonraki yıllarda da Rusya’nın güvenilir ve sorumluluk sahibi bir ortak olduğunu gösterdiğini söyledi ve "Abhazya, Abhaz-Rus stratejik ortaklığı konusunda duyarlı, bölgede barış ve istikrarın sağlanmasına yönelik eylemlerinde tutarlı davranışlarına devam edecektir...” dedi.

Büyükelçi Aleksey Dvinyanin bu görüşmenin ardından, Abhazya Dışişleri Bakanı Daur Kove ile de biraraya geldi. Daha sonra ise Cumhurbaşkanı Hacimba ile birlikte, Abhazya Devlet Müzesi’nde efsanevi lideri Nestor Lakoba’nın 125. doğum yıldönümü onuruna açılan fotoğraf sergisini ziyaret ettiler.

Aleksey Dvinyanin 30 Mart 2018 tarihinde V. Putin tarafından imzalanan kararname ile, Rusya’nın Abhazya’da büyükelçilik açtığı 2008 yılından bu yana görev yapan Rusya’nın Abhazya büyükelçisi olarak görev yapan Semyon Grigoriev'in yerine atandı.

Kaynak: Cumhurbaşkanlığı-Dışişleri Bakanlığı Basın Servisi

 

 

Kategori Haberler

Abhazya’nın tanınmış halk şairi Bagrat Şinkuba, doğumunun 101. yılında, kum animasyonu eşliğinde yapılan tek kişilik bir gösteriyle anıldı.

Başkent Sohum’da Abaza Tiyatrosu’nda yapılan gösteride, Türkçe’ye de çevrilen “Son Ubıh” romanıyla tanınan uluslararası üne sahip Abaza yazar Şinkuba’nın, yüzbinlerce Adige, Abaza, Ubıh ve diğer Kafkas halklarını sürgüne göndermesini konu edinen metinleri eşliğinde, sürgün sahnelerini kum ile yaptığı görsellerle anında canlandıran animasyon sanatçısı Şeomir Guşenşoko’nun sunumu ayakta alkışlanan bir performans oldu.

Bagrat Şinkuba’nın sürgün tasvirlerini ise etkileyici sesi ve shaneye hakimiyeti ile hayranlıkla izlenen, Abhazya’ya bu gösteri için gelmiş olan Kabardey Balkar Cumhuriyeti’nin tanınmış tiyatro sanatçısı Robert Saralp seslendirdi.

Gösteriden önce bir bilgilendirme konuşması yapan Abhazya Kültür Bakanı Elvira Arselia, birkaç yıl önce Nalçik’te Bagrat Şinkuba’nın doğum günü adına Nalçik’te düzenlenen bir etkinlikte izlediği ve çok beğendiği bu solo performansı Abhazya’ya taşıma fikrinin sanatçı Robert Saralp’ten geldiğini, kendilerinin de bu projeyi desteklediklerini söyleyerek, "Kültürümüzün ve tarihimizin bir kesitinin, bu sıradışı, modern teatral performansla anlatılması özellikle gençlerin ilgisini çekecektir diye düşünüyorum” dedi.

Abhazya Cumhurbaşkanı Danışmanı Vladimir Zantaria da konuşmasında, XIX. yüzyılda yaşanan trajedi sonunda vatanlarını terk etmek zorunda kalan Adige ve Abazalarla ilgili güzel bir anlatıma sahip Bagrat Şinkuba serine atıfta bulunurken, tarihimizi en çok genç kuşakların bilmesi gerektiğini söyledi.

Anlatıma parallel olarak yapılan kum animasyonu sunumunda ise başlangıçta yüksek Kafkas dağlarında parlayan güneş altında yakışıklı bir dağlı erkek ve bir genç kadın, bahçesinde atların olduğu Kafkas evleri tasfir edilirken, ardından manzara azgın deniz dalgalarına ve perişan haldeki sürgünleri taşıyan teknelere dönüşüyor, gökteki güneş daha karanlık ve küçük, kıyıda geride kalan tek tük atlılar, kapalı gözleriyle beşiğinde yatan çocuk, başında hasta görüntüsüyle annesi, kederli bakışlarıyla yaşlılar kaplıyor sahneyi.

Böyle görüntülerle devam eden animasyonun sonunda yine Kafkas dağları çizdi sanatçı ama artık daha karanlık ve sönük bir manzaraydı bu ve kıyıda başı önüne eğik, asasına dayanmış kederli bir yaşlı görüntüsüyle sembolize edilmişti son durum.

Final selamından sonra seyirciler oyuncu Robert Saralp ve başarılı animasyon sanatçısı Şeomir Guşenşoko’yu dakikalarca ayakta alkışladılar.

12 Mayıs 1917 yılında Abhazya'nın Oçamçira şehrine bağlı Çlow köyünde doğan Abhazya halk sanatçısı, yazar, şair, folklorist, politik aktivist  Bagrat Şinkuba 2004 yılında vefat etmişti.

Edebiyatın çeşitli dallarında eserler veren, önemli bazı eserleri Abazacaya çevirerek edebiyat dünyasına kazandıran yazarın ününü yurt dışına taşıran eseri, 1974 yılında basılan “Son Ubıh” adıyla Türkçeye çevrilen “Vatanı Terkedenlerin Sonuncusu” isimli romanı oldu. İki tanınmış Rus yazar tarafından Abazacadan Rusçaya çevrilerek basılan bu eser daha sonra  Almanca, Türkçe ve diğer Avrupa dillerine de çevrilmiştir.

Gösteriden kısa bir bölüm izlemek için lütfen tıklayınız

 

 

 

Fotoğraflar: Sputnik Apsny

Kategori Haberler