Geçtiğimiz ay gerçekleştirilen NATO liderler zirvesinin ardından, Genel Sekreter Jens Stoltenberg'in yaptığı "Gürcistan NATO üyesi olacak" açıklaması, bölgede gerginliği tırmandırıyor.

11 Temmuz 2018 Çarşamba günü Brüksel'de yapılan zirvede Stoltenberg, Gürcistan Devlet Başkanı Giorgi Margvelashvili ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında "Gürcistan'ın Avro-Atlantik ilgisine tam destek veriyoruz. Gürcistan NATO üyesi olacak. Müttefikler bunu dün teyit ettiler" şeklinde açıklama yapmış, tüm NATO üyelerinin Gürcistan’ı üyeliğe hazırlamak için çalışmaya devam edeceğini bildirmişti. Paktın, Rusya'nın 2008'deki savaşta girdiği Güney Osetya ile Abhazya da dahil, Gürcistan'ın toprak bütünlüğünü desteklediğini duyuran Genel Sekreter ayrıca, Doğu Ukrayna'da durumun ciddiyetini koruduğuna da dikkati çekerek, "Rusya'nın Kırım'ı yasa dışı ilhakını şiddetle kınıyoruz." diye konuşmuştu.

Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev ise bugün katıldığı bir radyo programında konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Gürcistan’ın NATO’ya girmesinin korkutucu bir çatışma çıkartabileceğini ve yıkıcı sonuçlara yol açabileceğini söyledi.

Medvedev açıklamasında, Osetya’da 2008’de yaşanan savaşın önceden engellenebileceğini de savundu. Söz konusu savaşın "kaçınılmaz" bir sonuç olmamasına rağmen yaşandığını ileri süren Medvedev, "Gürcistan’ın NATO’ya girmesi de korkutucu bir çatışma çıkartabilir ve bu da yıkıcı sonuçlara neden olabilir. Bunun neden gerektiğini anlamıyoruz." dedi.

Öte yandan NATO üyesi Letonya, Litvanya ve Polonya’nın dışişleri bakanları bugün temaslarda bulunmak üzere Gürcistan’ın başkenti Tiflis’i ziyaret edecek.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de yaptığı açıklamada, NATO’nun Gürcistan ve Ukrayna’yı kapsayarak genişlemesini “son derece olumsuz” şekilde değerlendireceklerini söyledi.

 

Kategori Haberler