Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba, Abhazya Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu'nda yapılan yeni atamalarla ilgili bir kararname imzaladı.

Cumhurbaşkanlığı basın servisinden yapılan açıklamaya göre, daha önce imzalanan atama kararnameleriyle birlikte Abhazya bakanlıklarındaki görevlendirmeler, şu ana kadar şöyle gerçekleşti:

- Abhazya Cumhuriyeti Başbakanı: Valery Bganba,

- Başbakan Birinci Yardımcısı: Daur Arşba,

- Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı: Cansuh Nanba,

- Dışişleri Bakanı: Daur Kove,

- İçişleri Bakanı: Harry Arşba,

- Savunma Bakanı: Mirab Kişmariya,

-  Kültür Bakanı: Elvira Arsaliya,

-  Demografya ve Geri Dönüş Bakanı: Beslan Dbar, 

- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı: Tamaz Tsakhnakiya,

-  Acil Durum Bakanı: Lev Kvitsiniya, 

-  Vergi ve Harçlar Bakanı: Daur Kurmaziya.

Bakanlıklar haricinde bazı devlet komitelerine de atamalar yapıldı. Buna göre,

- Abhazya Turizm ve Tatil Devlet Komitesi Başkanlığı'na Avtandil Gartskiya,

- Abhazya Tarım Devlet Komitesi Başkanlığı'na Amiran Kakalia,

-  Devlet Gümrük Komitesi Başkanlığı'na Guram İnapshba atandı.

Ayrıca Sohum şehir idaresi başkanı (belediye başkanı) olarak da Abhazya eski milletvekili Kan Kvarçiya'nın atandığı bildirildi.

 

Kategori Haberler

Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba, Valery Bganba'yı Başbakan olarak atadı.

Cumhurbaşkanlığı basın servisinden yapılan açıklamaya göre, cumhurbaşkanı Hacimba'nın ilgili kararnameyi imzalamasının ardından Valery Bganba ikinci kez Abhazya Cumhuriyeti Başbakanı olarak görevlendirilmiş oldu.

Bilindiği gibi, Başbakan Gennady Gagulia'nın 18 Eylül 2018'de geçirdiği trafik kazasında ölümünün ardından cumhurbaşkanı Hacimba, Valery Bganba'yı başbakan olarak atamıştı. Bganba geçtiğimiz günlerde hükümetin istifası sürecine kadar başbakanlık görevini yürütmüştü.

Valery Bganba, 26 Ağustos 1953'te Gagra'nın Bzıp bölgesinde doğdu. 1971-1976 yılları arasında Kuban Ziraat Enstitüsü'nden mezun oldu.

1978 yılına kadar Çeçen-İnguş Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nde bir devlet çiftliğinde tarım uzmanı olarak çalıştı.

1979'da Gagra Şehri Tarım Dairesi'nde ziraat mühendisi oldu ve Komsomol'un Gagra şehir komitesi ikinci sekreteri seçildi. 1982'de Gagra şehir komitesi tarım bölümünün başına geçti. 1989'da Zandrippa Tütün Fermentasyon Tesisi'nin yöneticisi oldu, aynı yıl Gagra bölgesinin tarım departmanı başkanlığına atandı. 1991'den 1997'ye kadar Yüksek Kurul üyesi ve Abhazya Cumhuriyeti Parlamentosu milletvekili olarak görev yaptı. 1992-1993 yıllarında Gagra şehrinin ve Bzıp destekli bölgenin savunma karargahında görevliydi.

1998 yılında Gagra Bölge Meclisi başkanlığına atandı ve 2001'de aynı göreve tekrar seçildi, 2006 yılına kadar bu göreve devam etti.

2006-2007 yılları arasında "Amra-International" sanatoryumunun yöneticiliğini yaptı. 2007-2012 yılları arasında milletvekili olarak görev yaptı. 3 Nisan 2012 Valery Bganba Abhazya Cumhuriyeti Parlamentosu başkanlığına seçildi.

2011'de Valery Bganba, Abhaz devletinin kurulmasına, güçlendirilmesine ve ülke mevzuatının iyileştirilmesine olan büyük katkısı nedeniyle Akhdz-Apsha II madalyasına layık görüldü.

31 Mayıs 2014'te Abhazya'daki siyasi kriz sırasında Bganba, başkan yardımcısı görevini sürdürüyordu

2018 yılında Cumhurbaşkanı Hacimba tarafından Başbakan olarak atandı..

Kategori Haberler

26 kasım 1994 tarihinde Abhazya Yüksek Sovyeti tarafından kabul edilen Abhazya Anayasası’nın halk oyuna sunulduğu ve 3 ekim 1999 tarihinde yapılan referandum sonucu % 97,7 çoğunlukla kabul edildikten sonra 12 ekim 1999 tarihinde de Abhazya parlamentosunun özel oturumunda cumhurbaşkanı Ardzınba ve tüm milletvekilleri tarafından imza altına alınan “Abhazya Devleti Bağımsızlık Bildirgesi”...

“Abhazya Cumhuriyeti'nin Bağımsızlığı” yasası 20 yıl önce bugün, 12 Ekim 1999 tarihinde Cumhuriyet Parlamentosu tarafından kabul edildi.

Abhazya Ulusal Meclisi tarafından 26 Kasım 1994'te kabul edilen Abhazya Anayasası taslağı, 3 Ekim 1999'da yapılan referandum sonunda Abhazya halkının % 97'si tarafından onaylandı. Abhazya'nın bağımsız bir cumhuriyet olduğunun yasal dayanağı olan ve Abhazya Cumhuriyeti'nin ana hatlarını çizen “Abhazya Cumhuriyeti'nin Bağımsızlığı” başlıklı belge ise 12 Ekim 1999 tarihinde Cumhurbaşkanı Vladislav Ardzınba, Ulusal Meclis Başkanı Sokrat Cincal ve parlamento milletvekilleri tarafından onaylanarak yasalaştı.

"Halkın iradesine dayanarak, Abhazya Cumhuriyeti Devletinin Bağımsızlığını yeniden onaylıyor ve ilan ediyoruz" ibaresine yer verilen belgede Abhazya'nın diğer ülkelerle olan ilişkilerini "eşitlik, barış, iyi komşuluk, toprak bütünlüğü ve egemenliğe saygı, iç ilişkilere müdahale etmeme ve devletler arasında genel olarak kabul gören diğer siyasi, ekonomik, kültürel işbirliği ilkeleri" temelinde geliştirmek istediği belirtiliyor ve "Buna dayanarak, BM'i, AGİT’i ve dünyadaki bütün devletleri, ulusların kendi kaderini tayin hakkı temelinde, Abhazya halkının kendi çabalarıyla oluşturduğu bağımsızlığını tanımaya çağırıyoruz" deniliyor. 

Kaynak: Sputnik Apsny

Kategori Haberler

9 Ekim 2019 tarihinde yemin ederek resmen göreve başlayan Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba, hükümetin istifasını kabul etti.

Abhazya yasaları gereği göreve başladığının ikinci günü Bakanlar Kurulu toplantısı düzenleyen Hacimba, Abhazya Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu’nun istifasıyla ilgili kararnameyi imzaladığını bildirerek, bugüne kadar yaptıkları çalışmalar için hükümet üyelerine teşekkür etti.

Hacimba, “Yapılan eleştirilere rağmen Bakanlar Kurulu, birlikte çalıştığımız beş yıl boyunca önemli çalışmalara imza atmıştır. Hepsine şükranlarımı sunuyorum. Çalışmalarımız sırasında eksiklerimiz oldu, bunları gizlemedik, her zaman yapılacak en zor işlerin ileride bizi beklediğini söyledik. Bunları gerçekleştirmek için fırsat yaratmalı, ciddi bir şekilde çalışmalıyız. Yeterli kaynağımız var, esas mesele doğru işin doğru şekilde inşa edilmesi ve bunun sonuçlarının bütçemize yansımasıdır. Kuracağımız yeni hükümetin öncelikli görevi, planladığımız tüm görevleri aktif olarak yerine getirmek olacaktır..." şeklinde konuştu.

Mevcut Bakanlar Kurulu, yeni hükümet kuruluncaya kadar görevine devam edecek.

Kaynak: Apsnypres

Kategori Haberler

Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba'nın dün yapılan yemin törenine Türkiye diasporasını temsilen Kafkas Dernekleri Federasyonu ve Abhaz Federasyonu da heyetler halinde katıldılar. Kafkas İşadamları Derneği (Kafiad) başkan yardımcısı da törende hazır bulundu.

Abhazya Cumhuriyeti'nin resmi davetlisi olarak törene katılan Kafkas Dernekleri Federasyonu delegasyonu ve Kafiad, Adigey Cumhuriyeti başkenti Maykop'ta yaptıkları resmi temasların hemen ardından 8 Ekim Salı günü akşamı Abhazya'ya  geldiler, 9 Ekim Çarşamba günü yapılan yemin töreni ve protokol yemeğinin ardından, yine programlı iş gezilerine devam etmek üzere Kabardey Balkar başkenti Nalçik'e hareket ettiler.

Yoğun programlarına rağmen, başkent Sohum'da faaliyet gösteren Aidglara Atsha - Dayanışma Köprüsü- Vakfı'nı ve Mümtaz Şamba Kültürevi'ni de ziyaret eden heyet, burada Türkiye diasporasından Abhazya'ya yerleşenler ile yerli halkın ortaklaşa yaptıkları kültürel faaliyetler ile önümüzdeki dönemdeki projeleri hakkında konuştular, birlikte yapılabilecek çalışmalar üzerinde görüş alışverişinde bulundular.

Genel Başkan Yıldız Şekerci, yönetim kurulu üyeleri Adnan Arslan, Bilge Eken ve Serpil Yılmaz Dizdarlar'dan oluşan Kaffed heyeti ve Kafiad Başkan Yardımcısı iş adamı Cengiz Atalar'dan oluşan delegasyon, yemin töreni öncesinde Abhazya Geri Dönüş Bakanı Beslan Dbar'ı ziyaret ettiler. Ziyaret sırasında Genel Başkan Şekerci, Geri Dönüş Bakanlığı aracılığı ve destekleriyle Abhazya'da yapılabilecek çalışmalardan bahsetti ve her alanda işbirliği içinde olmanın öneminden bahsetti. Bakan Dbar da işbirliği içinde olmaktan memnuniyet duyacaklarını belirtti.

Saat 12.00'de yapılan yemin törenine katılan ve Cumhurbaşkanı Raul Hacimba'yı göreve başlamasından dolayı bizzat tebrik eden delegasyon, resmi protokol yemeğine kadar kalan süre içerisinde kısa bir şehir turu yaptılar, bir sanat atölyesini gezdiler ve Şehitlik Parkı'nı ziyaret ederek çiçek bıraktılar, saygı duruşunda bulundular. 

Akşam saat 19.00'da düzenlenen resmi protokol yemeğine katılan, burada diğer ülke temsilcileri devlet başkanları ve temsilcileriyle biraraya gelen Kaffed delegasyonu, yemek sırasında Cumhurbaşkanı Raul Hacimba'nın da özel ilgisiyle, kendisiyle bir süre başbaşa görüştü. Görüşme sırasında Kaffed Genel Başkanı Yıldız Şekerci, kısa bir süre içinde bir heyet halinde Abhazya'ya tekrar gelip, yeni dönemde yapılabilecek ortak çalışmalar hakkında daha kapsamlı bir görüşme gerçekleştirmek istediklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Hacimba da bundan memnun olacaklarını ve kendilerini beklediklerini belirtti.

Yemekten erken ayrılan delegasyon, aynı saatlerde Nalçik'e doğru yola çıktı...

 

 

 

Kategori Haberler

Abhazya Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Raul Hacimba, bugün yapılan törenle yemin ederek, ard arda ikinci kez yürüteceği cumhurbaşkanlığı görevine resmen başladı.

Başkent Sohum'da yapılan yemin töreni öncesinde Hacimba, Abhazya'nın ilk cumhurbaşkanı Vladislav Ardzınba'nın Eşera Köyü'nde bulunan anıt mezarını ziyaret ederek çiçek bıraktı.

Bakanlar Kurulu konferans salonunda gerçekleştirilen törene, Abhazya devletinin davetlisi olan yabancı ülke delegasyonları dahil, yaklaşık sekiz yüz davetli katıldı.

Üst düzeyde güvenlik önlemleri altında yapılan yemin töreninin açılışını Abhazya Meclis Başkanı Valery Kvarçiya yaptı ve Raul Hacimba'yı salona davet etti. Raul Hacimba alkışlar arasında salona giriş yaptı, sağ elini Abhazya Anayasa kitabının üzerine koyarak yemin etti. Abhazya milli marşı çalınması ve saygı duruşunda bulunulmasının ardından, cumhurbaşkanlığı makamının gücünü ve yetkilerini temsil eden kılıç, mühür, alabaşa ve Abhazya sancağı, çalınan marş eşliğinde geleneksel kıyafetleriyle salona giren şeref kıtası askerleri tarafından getirilerek Meclis Başkanı Kvarçiya'ya teslim edildi. Meclis Başkanı sırasıyla önce Abhazya sancağını, ardından cumhurbaşkanlığı mühürünü, kılıç ve alabaşayı alkışlar içinde cumhurbaşkanı Hacimba'ya verdi. Bu seremoninin ardından Meclis Başkanı, Abhazya'nın cumhurbaşkanı olarak Raul Hacimba'nın bu andan itibaren görevine başladığını ilan etti ve kendisini kürsüye davet etti.

Cumhurbaşkanı Hacimba ilk konuşmasında, "Geçtiğimiz dönemde bir çok alanda önemli gelişmelere imza attık, bir çok zorlukla mücadele ettik, yine devam edeceğiz" dedi. "Abhazya'nın en çok ihtiyacı olan şey siyasi istikrardır. Anlaşmazlıklarımız her zaman olacaktır, buna rağmen önümüzdeki beş yıl boyunca çalışmalarımı, tüm Abhazya vatandaşlarının başkanı olduğumun bilinciyle ve bunun sorumluluğuyla gerçekleştireceğim" şeklinde konuştu. 

Konuşmasında diğer ülkelerle ilişkilere de değinen Hacimba, "Abhazya, Kafkasya'da istikrar ve güvenliği güçlendirme sürecinde önemli bir oyuncu olmaya devam ediyor. Müttefikimiz Rusya ile halklarımızın yararına olan çalışmalarımızı geliştirmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız" dedi.

Törene katılan yabancı ülke devlet delegasyonlarından Rusya, Güney Osetya, Donetsk, Lugansk, Transdinyester, Moldovya, Dağlık Karabağ ve Nikaragua temsilcileri tek tek kürsüye gelerek kutlama konuşmaları yaptılar. Türkiye'den sivil toplum örgütleri düzeyinde Kafkas Dernekleri Federasyonu ve Abhaz Federasyonu törene katılım gösterdiler. Abhaz Federasyonu Başkanı Atanur Aksoy da törende bir kutlama konuşması yaptı.

Yemin töreninin ardından Cumhurbaşkanlığı'nda yabancı devlet erkanı için bir resepsiyon düzenlendi. Gün son etkinliği ise akşam saatlerinde verilen protokol yemeği idi.

Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Yasası'na göre, yeni seçilen cumhurbaşkanının yemin töreni, Merkez Seçim Kurulu'nun seçim sonuçlarını resmen açklamasını izleyen 30. günde gerçekleştiriliyor.

Cumhurbaşkanı yemin töreni ilk defa 25 yıl önce gerçekleştirilmişti. Abhazya Parlamentosu 26 Kasım 1994'te yeni Abhazya Anayasası'nı kabul etmiş, daha sonra halk temsilcilerinin kararı ile Vladislav Ardzınba cumhurbaşkanı olarak seçilmişti.

Kaynak: Apsnypress - Sputnik Apsny

Kategori Haberler

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Muk Köyü şenlikleri bu yıl Abhazya Bağımsızlık Savaşı zaferinin 26. yıldönümüne adandı.

Muk Köyü'nün Muk'aşta meydanında yapılan şenlikler yine Abhazya'nın her yerinden gelen misafirlerle dolup taştı. Güneşli sıcak havanın da etkisiyle, geniş köy meydanının farklı köşelerinde eş zamanlı olarak, tamamı açık havada yapılan sportif yarışmalar, gösteriler, geleneksel Abhaz oyunları, müzik ve danslar büyük bir keyifle izlendi. Etkinliklere bu yıl farklı olarak okçuluk müsabakaları da eklenmişti. 

Çevre köylerden ve illerden gelen çocukların şiirleri, şarkıları ve folklorik dansları hayranlıkla izlendi. Ortadaki alanda, birbirinden alımlı atların üzerinde becerikli binicilerin oynadığı geleneksel Abhaz oyunu aҵәeigәydҵa (cirit) müsabakası ve aҽilampyl (polo) maçını izlerken seyirciler heyecandan yerlerinde oturamıyordu. Oldukça çekişmeli geçen bu oyunlara gösterilen ilgi, seyircilerden önemli bir kısmının sadece bu maçları izlemek üzere orada olduğunu düşündürdü. 

Spor kıyafetiyle halkın arasına katılan ve oradan oraya giderek etkinlikleri izleyen Cumhurbaşkanı Hacimba, Meclis Başkanı V. Kvarçiya, Danışman V. Zantariya ve bazı parlamenterler, özellikle okçuluk müsabakasının yapıldığı bölüme ilgi gösterdiler. 10-20 ve 30 metre atışları sonunda en fazla isabet kaydeden Batal Capua günün kazananı oldu. Müsabakanın sonunda Capua, atışları ilgiyle izleyen çocukları etrafına toplayarak, okçuluk tekniklerini uygulamalı anlattı ve onlara kısa mesafe atışları yaptırdı. 

Son etkinlik olan aҽyrҩara (at yarışı), yerli ve özel ırk atlar tarafından 1200, 1600 ve 2400 metre olarak koşuldu. Koşular ayrı ayrı olmak üzere, bağımsızlık savaşında şehit olan kahramanların çocuklarına, Abhazya kahramanı ve I. Cumhurbaşkanı V. Ardzınba adına, II. Cumhurbaşkanı Sergey Bagapş ve şimdiki Cumhurbaşkanı R. Hacimba adına ithaf edildi. İlk defa Muk köyünden bir jokey, Oskar Kulanırhua 1200 metre yarışında birincilik kupasını alırken, V. Ardzınba kupasını Çlov köyünden Dmitry Kardia, R. Hacimba kupasını ise Gudauta bölgesinden Amiran Bagatelia aldılar.

 

Kategori Haberler

Zafer ve Bağımsızlık Günü nedeniyle Sohum'da bir gösteri ve konser etkinliği düzenlendi.

Filarmoni salonunda yapılan ve Cumhurbaşkanı Raul Hacimba'nın da izlediği gösteride, Nart mitolojisinden sahnelerin canlandırıldığı bir oyunun galası sergilendi.

Abhazya'nın popüler sanatçılarınının sahnelediği oyunun koreografı Yana Zweiba, oyunda mitoloji kahramanı Nart Sosruko'nun doğumu ve büyümesiyle ilgili sahnelere yer verdiklerini belirterek, oyun prodüksiyonunun Abhazya Devlet Halk Şarkıları ve Dans Topluluğu tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

Kaynak: Apsnypress

 

 

 

Kategori Haberler