Abhazya Millî Futbol Takımı ConIFA 2019 Avrupa Şampiyonası'na katılmak üzere Dağlık Karabağ'a gidiyor.

ConIFA organizasyonuna göre Avrupa Futbol Şampiyonası'nın açılış töreni 1 Haziran, final ise 9 Haziran 2019 tarihlerinde yapılacak.

İki grup olarak yapılacak müsabakalar A Grubunda Abhazya, Chameria (Arnavutluk), Sapmi (Laponya), Artsakh (Dağlık Karabağ), B Grubunda Padanya (İtalya), Szekey bölgesi (Romanya), Batı Ermenistan, Güney Osetya arasındaki mücadelelere sahne olacak.

Abhazya Millî Futbol Takımı şu isimlerden oluşuyor: 

İnal Katsba, İlya Şerba, Lev Tarba, George Janaa, Lev Baburin, Astamur Tsişba, Timur Agrba, Şabat Logua, Taras Hagba, Giga Benidze, Victor Pimpiya, Daur Çanba, Aka Zvanba, Alan Hugaev, Daniel Çirikba, Gudisa Smır ve Roman Zikraç, Dmitry Maskaev, Ramin Bartsıts ve Danilo Ardzınba.

Kaynak: Sputnik Apsny

 

 

Kategori Haberler

Abhazya Parlamentosu bugünkü toplantısında cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ertelenmesi kararını onayladı.

Bugün, seçimin ertelenebilmesi için önerilen anayasa değişikliğini görüşmek üzere toplanan parlamento, değişikliğin yapılmasını 29 milletvekilinden 25'inin oyuyla kabul etti.

Ardından Cumhurbaşkanlığı daimi temsilcisi Dmitry Şamba'nın "Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı seçiminin ertelenmesi" önerisi görüşüldü ve seçimin 21 Temmuz 2019 tarihinden, 25 Ağustos 2019 tarihine ertelenmesi kabul edildi.

Bilindiği gibi Abhazya'da muhalefet bloğunun 21 Mayısta başlattığı protesto mitinginin ardından, 22 Mayıs'ta iktidar ve muhalefet seçim tarihinin ertelenmesi yönünde anlaşmaya varmışlardı. Cumhurbaşkanı Hacimba gerekli anayasal düzenleme için bir yasa tasarısı hazırlamış ve parlamentonun kabul etmesi için milletvekillerinden destek istemişti.

 

Kategori Haberler

19 Mayıs - 26 Mayıs 2019 tarihleri arasında Anapa şehrinde düzenlenen Rusya federasyonu Boks Şampiyonası'nda, Abhaz boksör Sair Kaçarava birinci oldu.

Toplam 455 sporcunun katıldığı şampiyonada 13-14 yaş grubunda ve 52 kilo kategorisinde mücadele eden Kaçarava'nın, yaptığı  dört müsabakada güçlü rakiplerini 

yenmeyi başardığı belirtildi.

Daha önce de Krasnodar ve Güney Federal bölgesi müsabakalarında birinci olan sporcumuz bu başarısıyla, Ağustos ayında yapılacak Avrupa Boks Şampiyonası'na katılmaya hak kazandı.

Kaynak: Sputnik Apsny

 

 

 

Kategori Haberler

Abhaz edebiyatının efsane ismi Bagrat Şinkuba'nın "Son Ubıh" isimli romanı tiyatroya uyarlandı ve Abhaz Devlet Gençlik Tiyatrosu tarafından başarıyla sahnelendi.

Oyunun prömiyeri dün akşam Abhaz Devlet Drama Tiyatrosu'nda gerçekleştirildi. Gösterinin sonunda seyirciler oyuncuları ve yönetmeni dakikalarca ayakta alkışladılar.

Tarihi ve felsefi yönüyle beğeni toplayan romanda yazar Bagrat Şinkuba, Adige-Abhaz sürgününü dramatik bir şekilde anlatırken, vatanını terketmek zorunda kalan Ubıh halkının trajik kaderine özellikle vurgu yapılıyor.

Birçok dile çevrilerek yayınlanan "Son Ubıh" romanı ilk olarak 1974'te "Alashara" dergisinde yayınlanmıştı. Romanın Türkçeye çevirisi ise halen Abhazya'da yaşamakta olan yazar Kutarba Hayri Ersoy tarafından 1990 yılında yapılmıştı.

Fotoğraf: Sputnik Apsny

 

Kategori Haberler
Cuma, 24 Mayıs 2019 17:24

Abhazya Okullarında Son Zil Çaldı

Abhazya'da okullar yaz tatiline girdi. 2018-2019 eğitim öğretim yılında Abhazya'daki 155 ilköğretim ve liseden toplam 1886 öğrencinin mezun olduğu öğrenildi.

Okulun son günü yapılan törenlerde okul yönetileri ve öğretmenlerin veda konuşmaları, iyi dileklerinin yanı sıra, öğrencilerin okuduğu şiirler, şarkılar, danslar, tiyatral oyunlar güne damgasını vurdu.

Öğrenciler Eylül ayında tekrar buluşmak üzere ayrılırken, gözyaşları içinde öğretmenlerine ve arkadaşlarına veda eden mezunlar ise duygusal anlar yaşadılar.

Foto: Apsnypress

 

Kategori Haberler
Çarşamba, 22 Mayıs 2019 06:46

Abhazya'da Neler Oluyor?

Abhazya'da son günlerde yaşanan politik gerilimi, daha iyi anlaşılması için başlıklar altında özetleyerek derledik:

 

  

Abhazya parlamentosu beş yılda bir yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin bu yıl 21 Temmuz 2019 tarihinde yapılmasını kararlaştırdı.


Muhalefet bloğu eş başkanı ve milletvekili Aslan Bjania, aniden rahatsızlanarak 18 Nisan 2019 tarihinde Moskova'daki bir hastaneye kaldırıldı.

Ardından, yanındaki iki koruması Kisou Darsalia ve Levan Bjania da aynı belirtilerle hastanede tedavi altına alındılar.

Abhazya Devleti Bjania'nın tedavisi ve Moskova'daki ailesinin desteklenmesi için Rus meslekdaşlarıyla işbirliği başlattı.


2 Mayıs 2019'da muhalefet bloğu, sağlık durumuna rağmen Aslan Bjania'yı başkan adayı olarak aday göstereceklerini açıkladı.

16 Mayıs 2019'da muhalefet, yapılan tahliller sonunda Aslan Bjania'nın kanında yüksek miktarda toksik madde ve civa bulunduğunu belirterek zehirlendiği ihtimalini öne sürdü ve sağlık durumu nedeniyle Abhazya Cumhurbaşkanı seçiminin sonbahara ertelenmesi gerektiğini söyledi.


17 Mayıs 2019 tarihinde Abhazya Güvenlik Konseyi Aslan Bjania'nın sağlık durumunu inceleyecek bir araştırma komisyonu oluşturdu.

Rusya Başsavcılığı ile ortak çalışacak olan komisyon 20 Mayıs 2019 tarihinde Moskova'ya giderek çalışmalarına başladı.


Muhalefeti bloğu 20 Mayıs 2019 günü parlamento önünde toplanarak seçimlerin ertelenmesini talep etti.

Parlamento özel gündemle toplandı ve yapılan oylama sonunda seçimlerin ertelenmesi talebini reddetti.


Kararın bildirilmesinin ardından muhalefet temsilcileri, istekleri kabul edilinceye kadar mitingin devam edeceğini söyleyerek, süresiz sivil itaatsizlik ve ülkede olağanüstü hal çağrısında bulundular.


21 Mayıs 2019 günü muhalefet destekçileri Bzıb ve Tamış bölgesindeki otoyolu bir süre trafiğe kapattılar. Başkent Sohum'da toplu taşım araçları çalışmadı, insanlar mağdur oldu.


Parlamento ve Cumhurbaşkanlığı binasında yoğun güvenlik önlemleri alındı.


Her yıl Abhazya'nın başkenti Sohum'daki anıt önünde yapılan sürgün anma etkinlikleri önce kısmen, daha sonra ise tamamen iptal edildi. Miting alanı içinde kalan sürgün anıtı önünde güvenlik gerekçesiyle tören yapılamayacağı bildirildi.


Abhazya Turizm Bakanı Avtandil Garstkiya ve Turizm Birliği Başkanı Anna Kalyagina, turizm sezonu başında meydana gelen olaylar nedeniyle turistik yerlerde ve otellerde rezervasyon iptallerinin başladığını bildirdiler.


Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba halka seslenerek asıl amacın hükümetin istifası olduğu anlaşılan eylemlerin ülkenin istikrarına, ekonomisine zarar verdiğini söyledi ve halkın anayasal kurumlara güvenerek sabırlı davranmalarını istedi.


Abhazya İçişleri Bakanlığı ve Cumhuriyet Savcılığı bildiri yayınlayarak halkı hukuka uygun davranmaya, tahriklere kapılmamaya çağırdı ve provokasyona katılanların tek tek tespit edilerek haklarında işlem başlatılacağını söyledi.


21 Mayıs 2019'da uzman doktorların da katıldığı parlamento toplantısında milletvekili Aslan Bjania'nın hastalığıyla ilgili bulgular değerlendirildi. 

Cumhuriyet Başsavcısı Zurab Aşba, Moskova'da çok sayıda kişinin sorgulandığını ve devam edildiğini, doktorların resmi tanısına göre hastalığın akut polinöropati olduğunu söylerken, Abhazya Cumhuriyet Hastanesi nöroşirürji anabilimdalı nöroterapisti Nara İvanba ise bulgulara göre hastalığın otoimmün olduğunu söyledi. Bazı milletvekillerinin sonuçlara itiraz ettikleri görüldü.


21 Mayıs 2019 günü geç saatlerde muhalefetin üç temsilcisi ile Cumhurbaşkanı Raul Hacimba tekrar biraraya geldiler. Görüşme sonunda uzlaşmaya varıldı ve seçimlerin 1 ay 4 gün ertelenmesine karar verildi.

Abhazya Cumhurbaşkanlığı seçimi 21 Temmuz 209 yerine, 25 Ağustos 2019 tarihinde yapılacak.

Kararı miting alanında duyuran muhalefet temsilcilerinden Teymuraz Kişba, uzlaşma kararı için Cumhurbaşkanı Hacimba'ya, arabuluculuk görevi için Savunma Bakanı Mirab Kişmariya'ya, sabırları için kolluk kuvvetlerine teşekkür etti.

Bugün itibarıyla ülkede durum normale döndü. Ulaşım araçları çalışıyor, parlamento önündeki kalabalık dağıldı, iptal edilen turist rezervasyonları için ikna çabalarına başlandı...

Kaynak: Apsnypress, Sputnik Apasny ve yerel kaynaklar

 

Kategori Haberler

Abhazya'da iki gündür süren gergin ortam anlaşma ile sonuçlandı. Yapılan görüşmeler sonucu dün geç saatlerde alınan kararla iktidar ve muhalefet tarafları anlaşmaya vardı ve 21 Temmuz'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri 25 Ağustos'a ertelendi.

Cumhuriyet'teki iki günlük protesto eylemlerinden sonra, muhalefet ve Abhazya'daki yetkililer cumhurbaşkanlığı seçimlerini 25 Ağustos'a erteleme konusunda anlaştılar.

Kararın açıklanmasından sonra Cumhurbaşkanı Raul Hacimba, parlamento önündeki miting sırasındaki başarılı koruma görevleri nedeniyle kolluk kuvvetlerine bizzat teşekkür etti ve “Göreviniz sırasındaki profesyonel tutumunuz ve sabrınız için hepinize teşekkür ediyorum.  Abhazya'nın kolluk kuvvetleriyle gurur duyuyoruz" dedi.

Bilindiği gibi 20 Mayıs'ta, muhalefet bloğu eş başkanı Bjania'nın sağlık durumunu öne sürerek cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ertelenmesini talep eden muhalefet temsilcileri parlamento önünde aralıksız iki gün süren bir miting başlatmış, özel gündemle toplanan parlamentonun seçimleri erteleme talebini reddetmesi üzerine sivil itaatsizlik çağrısı yapmışlardı. 21 Mayıs günü bir süre başkent Sohum girişindeki otoyol trafiğe kapatılmış, ayrıca şehir içinde toplu taşım hizmetleri durdurulmuştu.

 

Kategori Haberler

Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Raul Hacimba, muhalefet bloğunun ülkede gerçekleştirdiği protesto gösterileri ile ilgili olarak Abhazya halkına hitaben bir açıklama yaptı. Cumhurbaşkanlığı basın servisince duyurulan açıklama şöyle:

"Sevgili Abhazya Cumhuriyeti vatandaşları!

Bugünlerde hepimiz, Aslan Bjania'nın sağlık durumunu ve kendisinin yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılımını bahane eden, asıl amaçları devlet başkanının istifasını sağlamak olan muhalif güçlerin, yıkıcı eylemlerine şahit olduk.

Daha önce söylediğim gibi, milletvekilinin ve danışmanlarının sağlık problemleriyle yakından ilgileniyoruz. Güvenlik birimlerimiz Rus meslektaşlarımızla birlikte, konu hakkında detaylı bir soruşturma yürütüyorlar.

Bildiğiniz gibi muhalefet mensupları hedeflerini gerçekleştirmek için Abhazya Parlamentosu önünde bir miting gerçekleştirerek, süresi belirsiz bir dizi yasadışı eylem çağrısı yaptı:

Bzıb ve Tamiş bölgelerindeki devlet otoyolunu tıkamaları, Sohum'da otobüs troleybüs garajları ve diğer toplu taşım aracı park yerlerine yapılan baskılar, ülkedeki durumu istikrarsızlaştırıyor. Ve tüm bunlar tatil sezonunun başında gerçekleşiyor. Bu kadar gerginlik, ülkemize gelmesini çok önemsediğimiz birçok tatilciyi korkutabilir.

Abhazya Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü zaman dilimi içinde, seçimlerin sorunsuz bir şekilde yapılmasının önemi hakkında daha önce konuşmuştum. Bununla birlikte muhalefetin eylemleri mevcut sosyo-politik durumu daha kötüleştiriyor. Son günlerde yüz yüze bulunduğumuz gerçekler, muhalif liderlerin yapılanları daha fazla demokrasi özlemleriyle açıklamaya çalışmalarına rağmen, iktidarı ele geçirme girişimlerine tanıklık ediyor.

Abhazya makamları, ülkemizin anayasal temellerini sarsabilecek kışkırtıcı eylemleri önlemek için ülkedeki istikrarı ve sakinliği korumak için gerekli tüm önlemleri alıyor. Güvenlik Konseyimiz mevcut sorunları en iyi şekilde çözmenin makul yollarını tartışmak için, bu günlerde birkaç kez toplanmıştır.

Provokasyonlara boyun eğmemenizi, sabırlı olmanızı ve dikkatli olmanızı istiyorum! Ülkemizde barışı ve huzuru sağlayabileceğimize eminim!"

Kategori Haberler

Abhazya'da tam gün planlanan 21 Mayıs Sürgün anma programı etkinliklerinin, muhalefet bloğunun devam eden mitingi ve eylemleri nedeniyle iptal edildiği bildirildi.

Abhazya Geri Dönüş Bakan Yardımcısı Jambul İncgiya'nın daha önce verdiği bilgiye göre programda yer alan, saat 11.00'de Gumısta Köprüsü - Abhaz Dram Tiyatrosu güzergehında yapılacak olan maraton koşusu, Abhaz Dram Tiyatrosu önündeki meydanda saat 13.00'de yapılacak sürgün konulu çocuk resimleri yarışması, tiyatro fuayesinde saat 14:00’de açılacak Abhaz sanatçılarının sürgün konulu resim sergisi etkinlikleri iptal edilmişti.

Akşam saatlerinde, geleneksel hale gelen "Ölümsüz Alay" yürüyüşü ve sürgün anıtında yapılacak anma töreni gerçekleştirilecekti.

Ancak saat 17.00 sıralarında gelen son dakika duyurusunda, halen devam etmekte olan miting alanı bölgesinde yer aldığı için güvenlik gerekçesiyle sürgün anıtında yapılacak törenlerin de iptal edildiği, böylelikle sürgün anma programının tamamının iptal edildiği bildirildi.

 

Kategori Haberler

Abhazya'da muhalefet bloğu, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ertelenmesi taleplerinin reddedilmesi üzerine Cumhurbaşkanı Hacimba'nın istifasını isteyerek, süresiz sivil itaatsizlik eylemleri ve ülkede olağanüstü hal kararı aldıklarını bildirdi.

Alınan karar kapsamında başkent Sohum'un ana yollarının trafiğe kapatılacağı ve ulaşım araçlarının çalışmasına izin verilmeyeceği bildirilirken, dün parlamento önünde başlayan ve gece dahil halen devam eden muhalefet mitingiyle birlikte, günün ilk saatlerinden başlayarak toplu taşım araçlarının ve taksilerin çalışmadığı, Tamış ve Bzıp bölgesinde ana otoyolun kapatıldığı, insanların duraklarda mahsur kaldığı gözlendi. Günün ilerleyen saatlerinde bariyerlerin kaldırılarak otoyolun açıldığı bilgisi geldi. Ancak saat 16.00 itibarıyla halen toplu taşım araçlarının çalışmadığı görülüyor.

Muhalefet mitinginin bugün ve yarın da devam edeceği bildirilirken, kolluk kuvvetlerinin Cumhurbaşkanlığı ve parlamento önünde yoğun güvenlik önlemleri aldığı öğrenildi.

Diğer yandan protesto eylemlerini devlete karşı siyasi bir şantaj olarak niteleyen Abhazya İçişleri Bakanlığı yayınladığı bildiride ülke vatandaşlarına çağrı yaparak, devlet kurumlarının çalışmalarına, Abhazya vatandaşlarının ve Abhazya'nın misafirleri olan turistlerin hayatına, resmi web sitelerine müdahale edebilecek eylemlerde bulunmamaları, provokasyonlara boyun eğmemeleri, gelen bilgileri mümkün olduğunca analiz etmeleri, yasa ve düzene uygun hareket etmeleri konusunda uyarıda bulundu. Bildiride ayrıca "Kamuoyunun manipülasyonuna, vatandaşların ruh hallerini bozmaya, politik şantaj  amacıyla eksik ve yanlış bilgilermelere yönelik eylemler cumhuriyetimiz için olumsuz durumlara neden olabilir" denilerek herkesin hukukun üstünlüğüne saygı duyması uyarısı yapıldı.

Abhazya Cumhuriyet Başsavcılığı basın servisinden yapılan açıklamada ise sivil itaatsizlik çağrıları ve sosyal ağlarda dağıtılan diğer yasa dışı eylem bildirileri ile ilgili olarak, ülke vatandaşlarının hukuk ve anayasa hükümlerine uymaları gerektiği, aksi halde takibine başlandığı gibi, bu çağrıları yapanların Abhazya Cumhuriyeti yasalarına göre cezalandırılacağı bildirildi.

Kaynak: Sputnik Apsny

 

 

 

 

Kategori Haberler
Sayfa 1 / 2