Sohum Havaalanı'nın uluslararası uçuşlara açılacağı haberlerinin yayınlanmasının ardından, Gürcistan Dışişleri Bakanlığı bir açıklamayla tepki gösterdi ve bu uçuşların Gürcistan'ın ve Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü(ICAO)'nün mevzuatına aykırı olduğunu söyledi. Ardından Abhazya Dışişleri Bakanı Daur Kove de bir açıklama yaparak bunun beklenen bir gelişme olduğunu, Abhazya'nın yoluna devam edeceğini söyledi.

RIA Novosti Ajansı'nın haberine göre, Abhazya Bakanlar Kurulu'nun 26 Temmuz'da yaptığı toplantı sonunda Sohum havaalanının uluslararası uçuşlara açılması için restorasyonuna başlanacağını kararlaştırmasının açıklanması üzerine Gürcistan Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaptı ve Gürcistan yasalarına göre "işgal altındaki bölge" kabul edilen Abhazya'da ve Abhazya hava sahasında süregelen olağanüstü hal durumunun, normal şartlarda geçerli olan uluslararası hukukun uygulanmasına engel olduğunu belirtti. Açıklamada, “Bu kabul edilemez. Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) de doğal olarak Gürcistan'ın toprak bütünlüğünü, egemenliğini ve birliğini desteklemektedir. ICAO kurallarına göre, bu havaalanı ve ilgili hava sahası 1993 yılında kapatılmıştır..." deniliyor.

Abhazya Dışişleri Bakanı Daur Kove de internet kanalıyla yaptığı açıklamada Gürcistan'ın tepkisini, "Abhazya’yı tüm dünyadan tamamen izole etmek için zaten tanıdık ve şaşırtıcı olmayan bir girişim" olarak nitelendirdi ve "Bu işe yaramayacak. Köpek havlar, karavan gider" dedi. Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, bağımsız bir devlet olarak Abhazya'nın, kötü niyetli kişilerin yıkıcı adımlarına bakmaksızın dünya toplumu ile temas kurmaya aktif olarak devam etmek niyetinde olduğu belirtilirken, "Gürcü tarafının eylemleri doğrudan İnsan Hakları Bildirgesi'nde yer alan hareket özgürlüğü hakkını doğrudan ihlal ediyor" denildi ve Gürcistan'a, Abhazya Cumhuriyeti'ne yönelik izolasyon politikaları uygulamaya son vermesi çağrısında bulunuldu. 

 

Kaynak: Apsnypress - Sputnik Apsny

Kategori Haberler

Abhazya'nın en büyük ekonomik ortağı Rusya olmaya devam ederken, Türkiye ikinci sırada. Cumhuriyetin toplam cirosunun sırasıyla% 56'sını ve% 12'sini oluşturuyorlar.

Abhazya’nın dış ticaret cirosu 2019’un ilk yarısında 11 milyar 689 milyon rubleye ulaştı. Bu rakam 2018 yılının aynı dönemine göre % 11 daha fazla.

Abhazya Bakanlar Kurulu basın servisinden yapılan açıklamaya göre bu rakamın 3 milyar 189 milyon rublesi ihracat, 8 milyar 500 milyon rublesi ise ithalat rakamı olarak kaydedildi.

Ekonomik verilere göre Abhazya'nın en büyük dış ticaret ortağı, cirosunun % 56'sını gerçekleştirdiği Rusya, ikincisi % 12 ile Türkiye. Bu iki ülkeyi %3 ile Moldova, %2.2 ile İtalya ve %27 ile diğer ülkeler izliyor.

Turizmle ilgili dış ticaret ve turizm hizmetlerine ilişkin verilerin bu rakamların dışında olduğu belirtiliyor.

 

 

 

Kategori Haberler
Pazartesi, 29 Temmuz 2019 16:59

Tarihi Abhazya Oteli Restore Ediliyor

Başkent Sohum’un simgelerinden biri olan, en popüler yürüyüş ve gezi alanlarından sahil yolunda bulunan Abhazya Oteli restore ediliyor.

Tüm otelin aşamalı olarak restore edileceği belirtilirken, şu anda zemin katta kafe olarak düzenlenecek bir alanda çalışmalar sürdürülüyor. “Abhazya” adı verilecek kafenin kısa sürede açılacağı bildirildi.

Abhazya Oteli, 1930'lu yıllarda ünlü Sovyet mimar Vladimir Shuko tarafından, Abhazya Devleti’ne ait bir işletme olarak yaptırılmıştı. Otuz bin metrekarelik bir alanı kapsayan otel kompleksinde odaların yer aldığı ana yapının yanı sıra yüzme havuzu, kahve dükkanı, fırın, seyahat şirketi gibi ünitelerin bulunduğu farklı yapılar bulunuyordu. 1985 yılında çıkan bir yangında tamamen yanan otel binasının özelleştirilmesi için Abhazya Parlamentosu, 25 Aralık 2007'de kanun çıkardı. Tesis özelleştirme ücreti ve devlet harçları dahil 73 milyon ruble karşılığında Continental Şirketi tarafından özelleştirildi.

1973 yılında Abhazya Oteli...                                                        Kaynak: Sputnik Apsny

 

 

Kategori Haberler

Abhazya'da 25 Ağustos 2019’da yapılacak olan seçim için, Abhazya Cumhurbaşkanlığı seçim tarihinde ilk kez 10 aday yarışacak.

Cumhurbaşkanlığı adaylarının başvurusu 26 Haziran'da başladı ve 16 Temmuz'da sona erdi. Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Tamaz Gogia'nın verdiği bilgiye göre, 26 Temmuz’da cumhurbaşkanlığı adaylarının başvuruları komisyonu tarafındanı incelendi ve onaylandı. Adayların isimleri şöyle:

Raul Hacimba, Leonid Dzaşba, Alhas Kvitsiniya, Şamil Adzınba, Oleg Arşba, Almas Capua, Astamur Tarba, Astamur Kakaliya, Astamur Otırba ve Arthur Ankvab.

Oy verme işlemi Abhazya'da kurulan 152 sandıkta, 25 Ağustos 2019 Pazar günü saat 08:00 ile 20:00 arasında gerçekleşecek.

 

Kategori Haberler

Sohum havalanının uluslararası uçuşlara açılması için gerekli düzenlemelerin yapılması kararlaştırıldı. Havaalanının uluslararası uçuşlar için hazır olacağı tarih ise henüz belli değil.

Konuyla ilgili tasarı Abhazya Bakanlar Kurulu’nun dün yapılan toplantısında oy birliğiyle kabul edildi ve ilgili kararname Cumhurbaşkanı Raul Hacimba tarafından imzalandı.

Yerel kaynaklardan aldığımız bilgilere göre, konuyla ilgili proje üzerinde  yaklaşık bir yıldır çalışmalar yapılıyor. Abhazya Hava Kanunu'nun 47. ve 48. maddelerine ve Abhazya-Rusya arasında 17 Şubat 2010 tarihinde imzalanan hava taşımacılığı alanındaki işbirliğine dair anlaşmaya göre, uluslararası Sohum havaalanına ve cumhuriyetin hava sahasına dört harfli bir kod atandı: URAS.

Toplantıda bu kodun ne anlama geldiği ile ilgili bir açıklama yapan Abhazya Devlet Ulaştırma İdaresi Devlet Sivil Havacılık Düzenleme Dairesi Başkanı Zaur Eshba’nın verdiği bilgilere göre “U” harfi, Sovyetler döneminde kurulan Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü'nün kodu ve bugün coğrafi olarak tüm Sovyet sonrası bölgelerce kullanılıyor. “R”, Abhazya’nın kontrol ve trafik merkezini kullanacağı Rostov hava bölgesini simgeliyor. “A” Abhazya’yı, “S” harfi ise Sohum’u anlatmak için kullanılıyor.

Abhazya Özelleştirme Devlet Komitesi Başkanı Vahtang Pipia ise yaptığı açıklamada proje çalışmalarının 2018'de başladığını belirtti. Pipia, tesisle ilgili projeyi yürütmeye talip olan bir Rus yatırımcıyla çalışacaklarını, gelecek ayın sonunda, yapılacak çalışmayla ilgili proje taslağının tamamlanacağını, bu süre içinde kendilerinin de havaalanıyla ilgili tüm bilgileri hazırlamaları gerektiğini söyledi. Vahtang Pipia ayrıca projedeki hesaplamaların sadece yolcu trafiğiyle değil, kargo hizmetleriyle de ilgili olduğunu bildirerek, öngörülen karlılığın 1988 rakamlarının % 30'u ile karşılanabileceğini belirtti. Bu rakamın günde üç ila beş bin yolcu olduğu bildirildi.

Toplantıda Sohum havaalanının 1992-93 yılındaki yurtseverlik savaşıyla birlikte kapandığı ve 27 yıldır çalışmadığı belirtilerek, bu sürede ülkedeki çok sayıda değerli havacı ve uzmanın kaybedildiği, yerlerini doldurmanın zor olacağı belirtildi.

Buna karşılık Abhazya Hava Kuvvetleri Komutanı Adgur Gunba tüm teknik sorunların hızlı ve kolay bir şekilde çözülebileceğini söyledi. Uzmanlar ise halihazırda Abhazya Savunma Bakanlığı'na bağlı dört genç memurun Rusya'da eğitim almakta olduklarını bildirerek, “Eğitimleri yaklaşık bir buçuk ay sürecek. Sivil ve askeri havacılık alanında eğitim görmek üzere, havacılık teknik personeli de gönderdik" dediler.

1960'larda inşa edilen Sohum Havaalanı başkente 18 kilometre uzaklıktaki Babuşera köyündedir. 1990'ların başına kadar SSCB'nin birçok şehrine buradan uçuşlar gerçekleştirildi ve havaalanı Abhazya'nın çeşitli yerlerine helikopter hatları ile bağlandı. Bu dönemlerde yaz aylarında yolcu trafiği günde yaklaşık beş bin, kışın bin olarak gerçekleşiyordu. Sohum havaalanı 3 bin 600 metrelik iniş kalkış pisti sayesinde, hemen hemen her türden sivil uçakları kabul edebiliyordu.

Abhazya halkının yurtseverlik savaşında hem terminal binası, hem de havaalanı oteli hasar gördü ve pistler mayınlandı. 1993 yılında havaalanı kapatıldı. 2000 yılında, uçuş şeridi tamamen temizlendi ve eski terminal binası onarıldı. Havaalanı, Pskhu köyüne yapılan iç hat uçuşlarında, BM ile Rusya'ya ait özel uçuşlarda kullanıldı.

Ağustos 2008’de Güney Osetya’ya yapılan saldırı sırasında, Rusya’ya ait bir askeri nakliye uçağı paraşütçü ve askeri teçhizat sağlamak üzere havaalanına indi, böylece 15 yıl sonra ilk kez havaalanı kullanılmış oldu. 14 Eylül 2008'de ise savaştan sonra ilk kez sivil bir uçuş gerçekleşti ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov'u taşıyan uçak Sohum havaalanına iniş yaptı.

Abhazya cumhurbaşkanları bu süre içinde defalarca Sohum havaalanını restore etmeyi ve uçuşlara açmayı istediler. Sukhum havaalanının restore edilebileceği 2011 ve 2014 yıllarında duyurulmuş, 2015 yılında Cumhurbaşkanı Raul Hacimba ise bu imkanların henüz oluşmadığını söylemişti.

Fotoğraflar: Sputnik Apsny

 

Kategori Haberler

Geçtiğimiz günlerde, diaspora çocukları için Abhazya Cumhuriyeti Geri Dönüş Bakanlığı tarafından organize edilen 9 günlük kültür ve gezi kampının yankıları sürüyor. Türkiye ve Ürdün diasporasından gelen 12-17 yaşlar arasındaki yaklaşık 70 çocuk, ülkelerine döndüklerinde gezilerini hayranlıkla anlatırken, Türkiye'deki örgütlerimiz de bu başarılı organizasyon için Abhazya Cumhuriyeti'ne ve Geri Dönüş Bakanlığı'na birer teşekkür mektubu gönderdiler.

Kafkas Dernekleri Federasyonu (Kaffed), Abhazya Cumhurbaşkanlığı makamına ve Geri Dönüş Bakanlığı'na gönderdiği mektupta şunları söyledi:

"Bakanlığınız tarafından düzenlenen Abhazya Gençlik Yaz Kampı’na Yönetim Kurulu Üyemiz Ali Can ile birlikte 15 gencimiz katılmıştır. Katılımcılar gösterilen konukseverlik ve yakın ilgiden dolayı büyük bir memnuniyet içerisinde geri döndüler. Gençlerimiz bu kamp sayesinde vatan, anadili, kültür ve kimlik konularında daha bilinçli hale geldiler.

Programın düzenlenmesindeki katkılarınız için teşekkür eder, kurumlarımız arası işbirliğinin benzer çalışmalarla güçlendirilmesini dileriz."

Abhaz federasyonu (Abhazfed) ise mektubunda şunlara yer verdi:

"01-10 Temmuz 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilen “Abhazya Yaz Kampı” organizasyonu başarı ile tamamlanmıştır. Organizasyona katılan çocuklarımız sayısız anı ve yeni dostluklar ile, en önemlisi de Abhazya Cumhuriyeti Vatandaşı olarak Türkiye'ye dönmüşlerdir. Yapılan organizasyon Türkiye Diasporasında oldukça hoş duygular uyandırmış, çocuklarınızın anavatana bağlılıklarını artırmıştır. Bu tarz organizasyonların, Abhazya ve Dünya Abhaz Diasporası arasındaki köprüleri sağlamlaştırdığını bir kez daha görmüş olduk. Abhaz Dernekleri Federasyonu olarak; Gerçekleştirmiş olduğunuz “Abhazya Yaz Kampı” için şahsınızda Geri Dönüş Bakanlığınıza teşekkür ederiz."

Kaynak: Abhazya Geri Dönüş Bakanlığı

Kategori Haberler

Abhazya Cumhurbaşkanlığı seçimleri için adaylık süreci devam ederken, Abhazya muhalefet bloğu lideri Aslan Bjania'nın 25 Ağustos 2019 günü yapılacak Abhazya Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmayacağı açıklandı.

Abhazya Cumhuriyeti Devletinin Korunması Ulusal Hareketi'nin, 14 Temmuz Pazar günü düzenlediği brifingde yapılan başkan Teymuraz Kişba tarafından yapılan açıklamaya göre, hastanede tedavi görmekte olan Bjania iyileşme sürecinin uzayacağı gerekçesiyle cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmayacağını bildirdi.

Açıklamada Bjania'nın sağlık durumu düzeldikten sonra tekrar Abhazya siyasetinde yer almaya devam edeceği belirtilirken, bu seçimlerde cumhurbaşkanlığı adayı olan Amtsakhara partisinin başkanı Alhas Kvitsinya'ya destek verilmesi çağrısı yapıldı. Kişba yaptığı açıklamada ayrıca Meclis Başkanı yardımcısı Dmitry Dbar'ın Cumhurbaşkanı yardımcısı adayı olarak desteklenmesi çağrısında da bulundu.

Bilindiği gibi, muhalefet bloğu lideri Aslan Bjania 18 Nisan'da geçirdiği ciddi bir rahatsızlık sonunda Moskova'da bir hastaneye kaldırılmıştı. Bir süre yoğun bakımda tedavi gören Bjania'nın zehirlendiği söylentileri üzerine yapılan soruşturma ve tıbbi inceleme sonunda zehirlenme belirtilerine rastlanmadığı açıklanmıştı. 2 Mayıs'ta sağlık durumuna rağmen Aslan Bjania'nın cumhurbaşkanlığına aday gösterileceği açıklanmış, 5 Temmuz’da ise bunun için bir inisiyatif grubu oluşturulmuştu.

 

 

 

Kategori Haberler

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun kuruluşunun 16. yıldönümü etkinliği olarak düzenlenen “Dönüş ve Diaspora-Anavatan İlişkileri Konferansı ve Çalıştayı” 6-7 Temmuz 2019 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirildi.

Konferansa Abhazya Cumhuriyeti Geri Dönüş Bakanı Beslan Dbar ile Bakan Yardımcısı Aslan Sangulya, Adıgey Cumhuriyeti Geri Dönenler Komitesi Başkanı Shalaho Asker ve Kabardey Balkar Devlet Üniversitesi’nden Prof. Dr. Karden Musadin de konuk ve konuşmacı olarak katıldılar. 

Federasyon temsilcilerinin, uzmanların, akademisyenlerin ve anavatan cumhuriyetlerinden yetkililerin katılımları ve katkıları ile, ilk gün anavatana dönüş çalışmaları, diaspora-anavatan ilişkileri konularında sunuşlar ve tartışmalar yapıldı. İlk günün son oturumunda ve ikinci gün gerçekleştirilen çalıştayda ise, serbest kürsü formatında konular tüm yönleri ile detaylı şekilde ele alındı. 

Konferansta Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Doç. Dr. Setenay Nil Doğan, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Erol Taymaz, Ömer Atalar, Kutluay Yağan, Bilge Eken, Atilla Mutlu Alkış, Hakan Karuk sunumlarını yaptılar. Türkiye'nin farklı şehirlerinden gelen katılımcılar da toplantı boyunca katkılarını sundular.

Konferans ve çalıştay, hazırlanan sonuç bildirgesinin okunması ile sona erdi.

Kaynak: kaffed.org

 

Kategori Haberler

Geri Dönüş Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgilere göre, 1 Temmuz-9 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen "Akhıştrak 2019 Yaz Kampı"na 12-17 yaş aralığında Türkiye diasporasından 55, Ürdün diasporasından 8 çocuk ve grup rehberlerinden oluşan yaklaşık 70 kişi katıldı.

Başkent Sohum'un Mayak bölgesindeki Aqua Resort Otel'de kamp yapan çocuklar kendileri için hazırlanan günlük programlara uygun olarak faaliyetlerine başladılar.

Buna göre gruplar ilk gün havaalanında karşılandılar ve otobüslerle kamp yerine getirilerek odalarına yerleştiler. Birlikte yapılan kahvaltı sonrasında ilk ziyaretlerini Geri Dönüş Bakanı Beslan Dbar'a yapan çocuklar, bakanlık konferans salonunda Bakan Dbar ile Bakan Yardımcısı Erkan Kutarba ve Canbul İncgiya tarafından karşılandılar. Çocuklara hitaben bir hoşgeldiniz konuşması yapan Beslan Dbar, kurum olarak duydukları memnuniyeti ve yaptıkları çalışmaları anlatarak hazırladıkları program hakkında bilgiler verdi. Grup rehberleri de Bakan'a organizasyon için teşekkürlerini ve yanlarında getirdikleri armağanları sundular. Geri Dönüş Bakanlığı'nın çocuklar için hazırladıkları hediyelerin dağıtılmasının ardından, Abhazya vatandaşlığı başvurusunda bulunacak çocukların işlemleri için çalışmalara başlandı. Kurumun emektar çalışanları, çocuklar otellerine döndükten sonra da gece geç saatlere kadar mesai yaparak vatandaşlık işlemlerine devam ettiler.

Kampın ikinci gününde etkinliklerine Abhazya kahramanı ilk Cumhurbaşkanımız Vladislav Ardzınba'nın anıt mezarını ve şehir merkezindeki şehitlik parkını ziyaret eden çocuklar, ardından Savaş Müzesi'ni ve Abhazya Devlet Müzesi'ni gezdiler. Akşam saatlerinde kampa dönerek otel havuzunda serinlemeyi tercih edenler veya yakındaki plajdan denize girenler, günün yorgunluğunu eğlenceye çevirmiş oldular. 

Program dahilinde sonraki günlerde  Abhazya'nın tarihi ve turistik yerlerine yapılacak gezilerin yanı sıra, Abhazya Devlet Üniversitesi'nin ve rektörünün ziyaret edileceği, ayrıca Cumhurbaşkanı Raul Hacimba'nın çocukları kabul edeceği öğrenildi.

Kamp programına göre çocuklar yarın Afon şehrini ve görülmeye değer tarihi yerlerini gezecekler. 

 

 

Kategori Haberler