Abhazya Güvenlik Konseyi Sekreteri Muhamed Kilba, Abhazya Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin güvenliğinin üst düzeyde sağlandığını bildirdi.

Seçim güvenliğinin Abhazya'nın dört önemli kurumu olan İçişleri Bakanlığı, Devlet Güvenlik Servisi, Emniyet Müdürlüğü ve Acil Durumlar Bakanlığı tarafından sağlanacağını belirten Kilba, güvenlik görevinde 800'den fazla kişinin görev yapacağını söyledi ve "24 Ağustos akşamından itibaren tüm bölge seçim komisyonları koruma altına alınacak. Cumhurbaşkanlığı adaylarının oy kullanacağı çok sayıda merkez özel kontrol altına alınacak. Ayrıca, on günden fazla bir süredir kapsamlı bilgi ve operasyonel çalışmalar yürütüyoruz. Oyların sayımı sırasında bazı hoşnutsuzlular olabileceğini varsayıyoruz ve gerekli önlemlerimizi aldık. Güvenlik güçlerimiz, parlamento seçimleri de dahil olmak üzere önceki seçimlerde güvenliği sağlama konusunda olumlu deneyimlere sahiptir. Bildiğiniz gibi parlamento seçimleri sırasında güvenlik işi daha karmaşıktı ve birimlerimiz görevini layıkıyla yerine getirdi, hatta sözlü çatışmaların olmasına bile izin verilmedi" şeklinde konuştu.

Kaynak: Sputnik Apsny

Kategori Haberler

Abhazya'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerine yaklaşık 60 gözlemci geleceği bildirildi.

Abhazya Merkez Seçim Komisyonu sözcüsü Elena Labakhua'nın verdiği bilgiye göre Abhazya'daki seçimler için Federal Almanya ve Çin ilk defa gözlemci gönderiyor.

Bunlara ek olarak her zamanki gibi Donetsk, Lugansk, Karabağ, Kuzey Osetya, Transdinyester temsilcileri de Abhazya'ya gözlemci olarak gelecekler. 

Labakhua, gözlemcilerin çoğunluğunun Rusya'dan geleceğini söyledi.

Kaynak: Sputnik Apsny

Kategori Haberler

Abhazya Cumhurbaşkanlığı seçiminde Türkiye'de kurulacak oy sandığının İstanbul'da olacağı kesinleşti.

Son günlerde Türkiye'de oy kullanılıp kullanılmayacağı konusunda yapılan spekülasyonlara Abhazya Merkez Seçim Kurulu son noktayı koydu ve kurul sözcüsü Elena Labakhua Sputnik Apsny'a verdiği röportajda, "Oy kullanma merkezi resmi olarak İstanbul'da hazır durumda, bölge komisyonunun listesi elimizde. Merkez Seçim Komisyonu seçimlerin gerçekleşmesini sağlamak için gerekli her şeyi yapmıştır" dedi.

Abhazya'nın Türkiye temsilcisi Vadim Haraziya daha önce, seçimlerde oy verme işleminin İstanbul'da yapılabileceğini söylemişti. Ancak 2 Ağustos'ta, seçim merkezinin yerini İstanbul'dan Sakarya'ya taşıma isteği ile Seçim Kurulu'na başvurdu. Bunun gerekçesi olarak da İstanbul'daki seçimleri organize etmek için zaten fiziksel olarak zaman olmadığı ve mekanın Sakarya'ya devredilmesinin de etnik Abhazların yoğun orada yaşadığı gerçeğinden kaynaklandığı belirtildi.

Labakhua konuyla ilgili olarak, "Seçim kurulu ilk olarak, Türkiye temsilciliğinden İstanbul'da bir yoklama istasyonu açmayı talep eden bir mektup aldı. Abhazya'nın dışındaki, seçim merkezlerinin seçimden 30 gün önce açılması gerekir. Mektup bu süreye uygun olduğu için Seçim Kurulu talebi kabul etti ve İstanbul'da bir yoklama istasyonu açmaya karar verdi. Daha sonra Türkiye temsilciliği 2 Ağustos'ta ikinci bir mektup gönderereksandık merkezinin adresini Sakarya'ya transfer etmesini istedi. Ancak oy verme yerlerinin belirlenmesi için son tarih geçilmiş olduğu için, bunun dışında yapılacaklar yasa dışı sayılacaktı. Doğal olarak, Merkezi Seçim Komisyonu bu yönde bir karar veremedi" şeklinde konuştu. 

Kategori Haberler

Cumhurbaşkanı Raul Hacimba, Türk iş dünyasının önemli temsilcileri ile Abhazya'nın başkenti Sohum'da biraraya geldi.

Cumhurbaşkanlığı basın servisinden verilen bilgilere göre, Cumhurbaşkanlığı makamında gerçekleştirilen toplantıda mevcut işbirliği konuları, ticari ve ekonomik ilişkiler ile dostluk ilişkilerinin güçlendirilmesi, ortak projelerin hayata geçirilmesi olasılığı tartışıldı. 

Konukları memnuniyetle karşılayan Raul Hacimba, Türkiye'nin Abhazya'nın ekonomik işbirliği istediği ülkelerden biri olduğunu ve Abhazya'nın bunun için, lojistik açısından elverişli bir coğrafi konum ve halihazırdaki devletler arası işbirliği deneyimi gibi önemli ön koşullara sahip olduğunu belirtti.

Abhazya'nın tahrip edilmiş ekonomisinin şu anda aktif bir oluşum aşamasında olduğunu belirten Hacimba konuşmasına şöyle devam etti:

"Abhazya ile diğer ülkeler arasındaki ekonomik ilişkilerin yönü sürekli genişlemelidir. Türkiye Cumhuriyeti ülkemizin ekonomik işbirliği istediği ülkeler arasında yer almaktadır ve bunun için gerekli tüm ön koşullara sahibiz.

Her şeyden önce konforlu iklim koşulları ve lojistik açısından elverişli bir coğrafi konumdayız. İkincisi, ülkelerimizin girişimcileri arasında mevcut bir birlikte çalışma tecrübesi geliştirdik, savaştan bu yana geçen 25 yıl boyunca güçlü ortaklıklar kuruldu. Üçüncüsü, devletimiz ve iş dünyamızın temsilcileri, ülkemize bu kadar ilgi gösteren insanlarla ve yapılarla karşılıklı işbirliğine isteklidir.

Abhazya, savaş sonrasında Bağımsız Devletler Topluluğu üyesi ülkeler tarafından ilan edilen abluka dönemindeki siyasi izolasyona, yakıt, inşaat malzemeleri, gıda ve temel malların bize deniz yoluyla Türkiye'den gelmesi sayesinde dayanabildi. Bu zamanları çok iyi hatırlıyoruz. Kereste ve hurda demir metalleri ihraç ettik. Şimdi aynı ilişkiyi, burada konuştuğumuz avantajları kullanarak, daha yüksek nitelikteki yeni bir ticaret ve ekonomik ilişkiler seviyesine ulaşarak sürdürebiliriz.

Örnek olarak, 2018'de Türkiye ile olan dış ticaret cirosunun 1,3 milyar rublenin üzerinde olduğunu söyleyebilirim. Ülkemizin toplam dış ticaret cirosunun % 7'si, 2017'ye göre % 26'lık bir büyüme oranı ile gerçekleşmiştir. Rakamlar ölçek olarak çok yüksek değil, ama 1994'ten bu yana ithalat ve ihracat artışında istikrarlı bir artış eğilimi olduğunu göstermesi açısından önemli.

Girişimcilerin kendileri siyasetten uzaktır ve birçok durumda siyasetin kendisi, girişimlerin gelişmesinde ciddi bir engeldir. Buna karşılık biz bir devlet olarak bu girişimleri kuvvetle destekleyeceğiz ve teşvik edeceğiz. Abhazya'da bunun için gerekli yasal çerçeve zaten oluşturulmuştur, vergi, yatırım, toprak ve mülk ilişkilerini düzenlemek için bankacılık çalışmaları yapılmaktadır, kamu hizmetleri ve enerji arzı alanında liberal bir tarife politikası uygulanmaktadır. Vatandaşlarımızın refah ve sosyal güvenliğindeki artışla doğrudan ilişkili olarak ülkemizin istikrarlı büyümesine ve sürekli gelişmesine, yeni işlerin yaratılması ve istihdamın artmasına katkıda bulunan ülke ekonomisinin tüm alanlarına yapılacak yabancı yatırıma büyük ilgimiz var.

Cumhuriyetimize gelmeniz, karşılıklı çıkarlar temelinde ikili ilişkilerin gelişmesine güçlü bir ivme kazandırabilir, fikirlerin ve planların başlangıcı, ortak projelerin gerçek uygulamasının başlangıcı olabilir.

Bugünün diyaloğunun ve görüş alışverişinin başlatacağı anlamlı işbirliğine hazır olduğumu ifade ediyorum ve bununla bağlantılı olarak işbirliğimizin yapıcı ve üretken olacağından eminim. ”

Hacimba'nın konuşmasının ardından girişimciler heyeti üyeleri de Abhazya ile Türkiye arasında ticari ilişkilerin geliştirilmesini destekleyen konuşmalar yaptılar ve Abhazya Cumhuriyeti'nde özellikle turizm sektörüyle tanışmaya ilgi duyduklarını belirttiler. 

Rusya Federasyonu'nun Abhazya Büyükelçisi Aleksey Dvinyanin, Türkiye'den gelen girişimci heyetin ziyaretinin faydalar ve somut sonuçlar getireceğine duyduğu güveni dile getirdi ve “Bildiğiniz gibi, ekonomi ve para dünyayı yönetiyor. Ama Abhazya'da bu kuralın para değil, bilgelik ve vatanseverlik olduğunu vurgulamak istiyorum” dedi. 

Türkiyeli iş adamlarından Hüseyin Tugay Şen, toplantılarının iki ülke arasındaki tarihi bağların güçlendirilmesine yardımcı olduğunu belirterek, “Abhazya'nın yakın zamanda Türkiye ile güçlü bağlar kuracağını ve Türkiye’nin de Abhazya’nın bağımsızlığını tanıyacağını umuyoruz. İşadamlarımızın da cumhuriyetinizde avantajlı konumlar alacağını düşünüyoruz” dedi.

 

 

 

 

Kategori Haberler

Abhazya Cumhuriyeti Merkez Seçim Komisyonu, Cumhurbaşkanı adayı Astamur Otırba'nın adaylığını iptal etme kararı aldı.

Merkez Seçim Komisyonu basın sözcüsü Elena Labahua’nın bildirdiğine göre, Abhazya Cumhuriyeti anayasasının 1, 8 ve 10. maddelerinin ihlali söz konusu. Buna göre cumhurbaşkanlığına aday olan kişi, cumhurbaşkanı yardımcısı ile birlikte aday kaydı yaptırır ve seçim sonuna kadar kampanyalarını birlikte yürütür.

Otırba'nın aday olurken yardımcısı olarak ismini bildirdiği David Dasania'nın 12 Ağustos tarihinde adaylıktan çekilmesinin ardından, yasal olarak beş gün içinde merkez seçim kuruluna yeni isim bildirmesi gerekirken bu yapılmadı. Yasal sürenin tamamlanmasının ardından merkez seçim kurulu toplanarak Astamur Otırba'nın adaylığının iptaline karar verdi. 

Labakhua, Astamur Otırba'nın, adaylığının iptaline bir gün içinde itiraz etme hakkının olduğunu da bildirdi.

 

 

 

 

Kategori Haberler

Abhazya Cumhurbaşkanlığı seçimine sayılı günler kaldı. Tarihinde en fazla adayla seçime hazırlanan Abhazya'da adayların propaganda faaliyetleri de hız kazandı.

Vatana dönüş yapanlarla görüşme talep eden adaylardan ilkinin toplantısı bugün Sohum Atrium Viktoria Oteli toplantı salonunda gerçekleştirildi. Blok muhalefetin adayı, Amtsakhara partisi başkanı Alhas Kutsniya (Kvitsiniya) toplantıda hazır bulunan seçmen grubuna kendisi ve parti programları hakkında bilgiler verdi, soruları cevaplandırdı.

Konuşmasında kendisinin, asıl adayları Aslan Bjaniya'nın sağlık durumundan dolayı bu göreve talip olduğunu, sağlık durumu düzeldikten sonra yönetimde Bjania'nın da etkili olacağını belirten Kutsniya , Abhazya'da bilinen mevcut sorunlara dikkat çekerek bunları düzeltmek için çalışacaklarını söyledi. 

Abhazya sularında petrol aranması ve yabancılara gayrimenkul satışı konularında soruları, bu konularda her şeyi bilmediklerini, halkın ve devletin çıkarlarına uygun olarak gerekenleri yapacaklarını söyleyerek cevaplandıran Kutsniya'nın konuşması sırasında, siyasal sistem olarak Abhazya'da demokratik sistemin ve kuvvetler ayrılığının daha uygun olduğunu söylemesi dikkat çekti.

Diaspora toplantılarının yarın Geri Dönüş Bakanlığı salonunda gerçekleştirilecek bölümünde, adaylardan Şamil Adzınba saat 11.00'de, Astamur Otırba ise saat 19.00'da seçmenlerle biraraya gelecekler.

Kategori Haberler

Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin Rusya’nın Soçi şehrinde biraraya geldiler ve bir süre görüştüler.

Cumhurbaşkanlığı basın servisinin verdiği bilgilere göre iki ülke liderleri, Rusya'nın Abhazya'nın bağımsızlığını tanımasının 11. yıl dönümü arifesinde gerçekleştirilen toplantıda, Abhazya-Rusya ilişkilerinin daha da geliştirilmesi ve sosyo-ekonomik işbirliği konularında görüştüler.

Toplantıyla ilgili olarak Rusya Devlet Başkanı Putin, “Bildiğiniz gibi toplantımız Abhazya'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin arifesinde gerçekleştiriliyor. Umarım bu seçimler demokratik ilkelere tam olarak uyulmasına, Abhazya’nın daha fazla istikrara kavuşmasına, ekonominin gelişmesine ve demokratik istikrarın sağlanmasına katkıda bulunacaktır" şeklinde konuştu. Vladimir Putin sözlerinin devamında, “Sayın Raul Hacimba’yı burada görmekten mutluyum. Önceden planladığımız bu toplantıda, ortak işbirliği alanlarımızda ve sosyal projelerde çalışmaların nasıl yürüdüğünü, bundan sonra nasıl yürüyeceğini görüşeceğiz” dedi.

Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba da toplantıda yatırım programı kapsamında yürütülen çalışmalar da dahil olmak üzere devletlerarası ilişkilerin önemli konularını görüşüp tartışacaklarını belirterek, görüşme için Rus mevkidaşına teşekkür etti ve, “Yapımı devam eden okullar ve okul öncesi kurumlar gibi sosyal açıdan önemli yapılar neredeyse tamamlanma aşamasında. Rusya tarafından tahsis edilen maddi yardımlar sayesinde enerji sistemi üzerinde de çalışmalar sürdürüyoruz, yollar inşa ediyoruz, çok önemsediğimiz savunma departmanlarımız ve kolluk kuvvetlerimizle ilgili çalışmalar yapıyoruz. Ayrıca Abhazya’nın ekonomik gelişimine katkıda bulunacak ulaşım, deniz ve hava trafiği ile ilgili konularda da çalışmalarımız olacak. Mevkidaşıma, Abhazya halkına ve Abhazya’ya gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür ederim” dedi.

Hacimba ve Putin en son 21 Kasım 2018 tarihinde, yine Soçi’de biraraya gelmişlerdi.

Abhazya'nın, en önemli ticaret ortağı Rusya ile dış ticaret hacmi, toplam dış ticaret hacminin % 74,5'ini kapsıyor. 2018 yılında Rusya’nın Abhazya ile ticareti, 192.4 milyon dolar ihracat ve 66.2 milyon dolar ithalat olmak üzere toplam 258.6 milyon dolar olarak gerçekleşmişti.

 

 

Kategori Haberler

XVI. Uluslararası Açık Satranç Festivali "Abhazya Open-2019" un açılışı Cumhurbaşkanı Raul Hacimba tarafından Sohum'da yapıldı.

Festivalin organizatörü olan Abhazya Satranç Federasyonu Başkanı Konstantin Tujba, etkinliğin açılışında şunları söyledi:

“Abhazya Uluslararası Açık Satranç Festivali'ni arka arkaya 16 yıldır düzenliyoruz. Abhazya'nın her bölgesinden ve Rusya'nın farklı bölgelerinden genç satranç oyuncuları katılıyor. Festivale katılan ülke sayısı her yıl artıyor. Bu yıl ek olarak Rusya'nın güneyinden, Kuzey Kafkasya'dan, Sibirya'dan, Uzak Doğu'dan, Baltık ülkelerinden ve Tataristan'dan da sporcular katıldı festivale. Festivali önemsiyoruz çünkü Abhazya'da satranç sporlarının popülerleşmesine ve gelişmesine katkıda bulunuyor.” 

Festival çerçevesinde üç turnuva düzenlenecek: Gudauta Açık, Sukhum Açık ve Gagra Açık turnuvaları. Festivale toplam 500'e yakın satranç oyuncusu katılıyor.

Kaynak: Apsnypress

Kategori Haberler