Abhazya'nın Oçamçıra ilçesine bağlı Çlov Köyü’ndeki Bagrat Şinkubailköğretim okulunun bir sınıfı yenilenerek "Tsıba Efkan Sınıfı" adı verildi.

1992 -93 Abhazya Yurtseverlik Savaşı'na Türkiye'den katılan ve şehit olan gönüllü savaşçılardan Tsıba Efkan'ın adı verilen sınıf, Türkiye'den vatanlarına geri dönüş yapan bir grup Abhazyalının katıldığı sade bir törenle açıldı. Savaş sırasında,şehit olan arkadaşlarıyla birlikte bir kaç gün bu okulda kalan savaş gazisiarkadaşları da törende hazır bulundu. 

1 Eylül tarihinde başlayacak yeni ders yılına yetişen yenileme çalışmasına, yazar Sinem Özkan Oğuz’un organizasyonuyla Türkiye diasporasından ve Abhazya’dan bazı hayırseverlerin katkıda bulunduğu öğrenildi. Sinem Özkan Oğuz Abhazya savaşı şehit ve gazilerinin anılarının derlendiği “Özgür Ruhların Efsanesi” adlı kitabının tüm gelirini bu sınıfın yenilenmesine adamıştı. Oğuz, kitabın satışından elde edilen gelirle bir kreşin tadilatına katkıda bulunmuş, artan miktarın üzerine bağışçılar tarafından eklenen para ve malzeme desteğiyle de Çlov okulunun bir sınıfının tadilatına başlanmıştı.

Açılış töreninde okul yönetiminden bir grup eğitimci de katıldı ve bu girişim için tüm emeği geçenlere ve teşekkür ederek, Sinem Özkan Oğuz’a Bağrat Şinkuba’nın kitaplarını armağan ettiler. Savaş sırasında Tsıba Efkan sınıfında birkaç gün geçiren gazilerden Roin Agırba, o günlerde yaşadıkları bir anısını anlatırken, öğretmenlerin de burada kalan savaşçı gençleri hatırladıklarını, onlara minnettar olduklarını gözyaşlarıyla ifade etmeleri duygulu anlar yaşanmasına neden oldu. Yazar Oğuz da bağış kampanyasında hep yanında olan ayhabı Şirin Maan başta olmak üzere, katkıda bulunan herkese ve okul yönetimine teşekkür etti. Ardından eğitimciler tören öncesindeki uyarıları dikkate almayarak hazırladıkları ikramlarla, geleneksel misafirperverliklerini gösterdiler.

Aynı okulda geçtiğimiz yıllarda yine benzer bir yenileme çalışması, vatanına dönüş yapan Abhazya savaşı gazisi Kımza Özlem’in organizasyonuyla ve hayırseverlerin desteğiyle, Türkiye’li gönüllü savaşçılardan şehit Abağba Bahadır ve Akuadzba Vedat adına yapılmıştı.

Şehit Tsıba Efkan sınıfı, diğer şehitlerimiz Abağba Bahadır ve Akuadzba Vedat sınıflarının yanında yer alıyor.

Kategori Haberler

Abhazya'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin kesin sonuçları merkez seçim kurulu başkanı Tamaz Gogia tarafından açıklandı. 

25 Ağustos 2019 Pazar günü yapılan seçimlerin ardından açıklanan sonuçlara dair rakamlarda bazı tutarsızlıkların olduğunu kabul eden Gogia, teknik bir arıza nedeniyle yaşanan bu aksaklığın daha çok seçmen sayısıyla ilgili olduğunu, adayların sıralamasını değiştirmediğini, oy oranlarında küçük değişiklikler olduğunu bildirdi. Buna göre kesin veriler şöyle:

126.950 kayıtlı seçmenden 82.752'si oy kullandı. Böylece seçimlere katılım % 65.18 olarak gerçekleşti.

Geçersiz oy sayısı 4.693,

"Tüm adaylara karşıyım" oyu verenler 1.666

Adayların kesin oyları:

Raul Hacimba 20,551 oy (% 24.83)

Alhas Kutsniya 18,955 oy (% 22,91)

Oleg Arşba 18,668 oy (% 22.56)

Astamur Tarba 5,703 oy (% 6.89)

Leonid Dzapşba 4,938 oy (% 5.97)

Şamil Adzınba 3,579 oy (% 4,32)

Almas Capua 1,755 oy (% 2.12)

Arthur Ankvab 1,403 oy (% 1.7)

Astamur Kakaliya 841 oy (% 1,02)

İlk turda yüzde 50+1'lik oy çokluğu sağlanamadığı için, ilk iki sırayı paylaşan iki aday Raul Hacimba ve Alhas Kutsniya ikinci tura kaldılar.

İkinci tur oylamanın 8 Eylül 2019 pazar günü yapılacağı bildirildi.

İkici tur için hazırlıklar devam ediyor:

Abhazya Merkez Seçim Kurulu ikinci tur oylama için gerekli hazırlıkların yapıldığını bildirdi. Başkan Tamaz Gogia, bu süre zarfında bazı teknik detayların ve oy pusulaları ve seçim merkezlerinin hazırlandığını söyledi ve uluslararası gözlemcilerin çağırılması konusunda ise, "Yasama ve yürütme makamlarının uluslararası gözlemci davet edip etmeyeceğini bilmiyoruz. Bu yeni bir seçim değil, ikinci oylama turu. Uluslararası gözlemcilerin görevi, seçimlerin hazırlanmasını ve yürütülmesini izlemekti, görevlerini tamamladılar. Seçimlerin organizasyonu, hazırlığı ve yürütülmesinde gerekli izlemeyi yaptılar ve raporlarını sundular. Bu nedenle, seçimleri izlemeyi kendi iç kaynaklarımızla yapabiliriz" dedi.

Gogia, ikinci oylamada Moskova ve Çerkesk'te yine oy sandığı kurulacağını, ilk turda sandık kurulmayan İstanbul'da ise sandık kurulmayacağını bildirdi.

İlk turda Moskova'da 498 seçmen, Çerkesk'te ise 340 seçmen oy kullandı.
Tamaz Gogia, bu bölgelerdeki seçmen sayısının bir bölümünü oluşturan Abhazyalı üniversite öğrencilerinin ilk turda tatil nedeniyle Abhazya'da olduklarını, ikinci turda okul bölgelerinde olacaklarının, bunun kullanılan oy sayısını artıracağını söyledi.
 
 
Kategori Haberler

Abhazya'da cumhurbaşkanlığı seçimi 25 Ağustos Pazar günü,% 66,55'lik bir katılımla gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Raul Hacimba gazetecilere verdiği ilk demeçte, cumhurbaşkanlığı seçimi süresince stres yaşamadığını belirtti. Seçimin ilk turu hakkında görüşlerini dile getiren Hacimba, ikinci tur için hazırlıklara hemen başladıklarını söyledi. "Nerede, nasıl oy kullanılacağını şimdiden belirledik ve bunun ikinci turun sonuçlarını olumlu yönde etkileyeceğinden şüphem yok. Seçim programımız değişmeyecek" diyen Cumhurbaşkanı, hedefinin ülkeyi geliştirmek olduğu konusunda güvence verdi.

Hacimba, “Oldukça karmaşık bir siyasi seçim süreci yaşadık. Her şeyin yolunda gideceğinden emindim, dün size de böyle söyledim, öyle oldu. Sonuçlardan bağımsız olarak kendimize ve tüm dünyaya seçimlerin sakin bir ortamda nasıl yapıldığını bildiğimizi kanıtladık. Oy dağılımı toplumda belirli konularda farklı görüşler bulunduğunu ve bunun normal bir süreç olduğunu göstermektedir.”

İkinci tur seçimde karşısında olacak rakibi Alhas Kutsniya ile seçimin ardından konuşup konuşmadığı sorusuna Hacimba olumsuz cevap verdi ve “Beni aramadı, ben de aramadım, görünüşe göre zamanı yoktu” dedi.

Seçimlerde ikinci sırada yer alan ve ikinci tur seçimlerde rakibi Hacimba ile karşı karşıya gelecek olan Alhas Kutsniya ise gazetecilere verdiği demeçte, “İkinci tura gidiyoruz. Her şeyin yoluna gireceğini umuyoruz. Seçimlerin sessiz ve barışçıl bir ortamda yapılmasından çok memnunuz. Partimiz Amtsakhara dışarıdan değil, kendi bünyesinden aday gösterdi. Bu sonucun partimizin başarısı olduğunu düşünüyorum" dedi.

Kutsniya, ikinci tur seçimler için parti programlarının değişmeyeceğini, yalnızca seçim bölgeleriyle ilgili çalışmalarında taktik değişiklikler olabileceğini belirtti ve “Nerelerde ihmalimizin olduğuna bakacağız. Personel çalışmamız devam ediyor” diye ekledi.

Abhazya cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda % 50'lik barajı aşamayan adaylardan ilk iki sıradaki Raul Hacimba ve Alhas Kutsniya ikinci tura gidiyorlar. Abhazya Merkez Seçim Komisyonu verilerine göre ilk turda Hacimba % 23,85, Kutsniya ise % 21,97 oranında oy aldı.

İkinci tur seçimler 8 Eylül 2019 pazar günü yapılacak.

Kaynak: Apsnypress - Sputnik Apsny

 

 

 

Kategori Haberler
Pazartesi, 26 Ağustos 2019 08:16

Abhazya Seçimlerinde Son Gelişmeler

Dün yapılan Abhazya Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy verme işlemi saat 20.00 itibarıyla sona erdi. Seçime katılım %50 barajını geçti ve % 56'nın üzerinde gerçekleşti.

Oy sayımı işlemleri sonuçları dün gece yarısı belli olmaya başladı. Cumhurbaşkanlığı yarışına katılan dokuz adaydan üç tanesi ilk sıraya yerleşti.

Kesin olmayan sonuçlara göre, mevcut cumhurbaşkanı Raul Hacimba ilk sırada, Alhas Kutsniya (Kvitsiniya) ikinci , Oleg Arşba üçüncü sırada. Ancak hiç bir aday %50'lik oy barajını geçemediği için seçimlerin ikinci turu yapılacak. Seçim kanununa göre ikinci tur seçimlerin iki hafta içinde gerçekleşmesi gerekiyor.

İlk sonuçlar öğrenilmeye başlandığında ikinci sırada Oleg Arşba görünüyordu, ilerleyen saatlerde durum değişti ve Kutsniya'nın az farkla ikinci sıraya yükseldiği görüldü.

Dün gece seçim merkezi ve çevresinde hareketli saatler yaşandı.

Saat 02.00 sıralarında bir grup seçmen seçim merkezi önünde toplandılar. İçişleri Bakanı Harri Arşba bölgeye gelerek güvenlik güçleriyle birlikte kalabalığın dağılmasını sağladılar.

İkincilik yarışında Oleg Arşba ve Alhas Kutsniya mücedele ederken, saat 03.00 sıralarında Amtsakhara partisi lideri Alhas Kutsniya (Kvitsinya) seçimlerde ikinci durumda olduğunu açıkladı.

İlerleyen saatlerde Raul Hacimba ve Oleg Arşba da Alhas Kutsniya'nın seçimlerde ikinci sırada olduğunu kabul ettiklerini söylediler.

 

Merkez Seçim Kurulu'nun saat 12.00'de yapacağı basın toplantısında rakamlarla sonuçların açıklanacağı bildirildi. Size iletmeye devam edeceğiz...

İkinci tur seçimlerinin geçerli olması için en az % 25 seçmen katılımı gerekiyor...

 

Kaynak: Apsnypress-Sputnik Apsny

Kategori Haberler

ALTINPOST- Abhazya Merkez Seçim Komisyonu'nun saat 15.00'de yaptığı basın toplantısında Başkan Tamaz Gogia'nın açıklamalarından notlar:

- İstanbul'daki sandık merkezi kapalıdır. Kapatılma nedeni hala açıklığa kavuşmamıştır. Başkan hariç diğer seçim görevlilerinin sandık merkezinde olmadıkları biliniyor.

- Saat 15:00 itibarıyla Abhazya'da toplam 46639 kişi oy kullandı, bu da toplam seçmen sayısının % 39,14’üdür.

- Seçmen katılımını karşılaştırmalı bakacak olursak, bu rakam 2014 seçimlerinde % 43.2 idi.

- Seçimler için bütçeden 15 milyon ruble, cumhurbaşkanlığı fonundan da 2 milyon 730 bin ruble, toplam 17 milyon 730 bin kaynak ayrıldı.

Gogia ayrıca, resmi olmayan internet kaynaklarında yayınlanmaya başlanan seçim sonuçlarıyla ilgili bilgilere itibar edilmemesini istedi ve "Bu bilgiler doğru değil, seçim kurulumuzun ve komisyonların bununla hiçbir ilişkisi yoktur” dedi.

Kaynak: Apsnypress
Kategori Haberler

Abhazya Merkez Seçim Komisyonu sözcüsü Elena Labakhua, oylama süreci hakkında gazetecilere bilgi verdi. 

Buna göre Abhazya'da toplam seçmen sayısı 121 bin 627 kişi. Saat 8.00'de başlayan ve akşam saat 20.00'de sona erecek olan oy verme işlemi şu anda sorunsuz bir şekilde devam ediyor. Saat 12:00 itibarıyla seçmenlerin % 19,27'si yani 23,442 kişi oy kullandı. Abhazya'da toplam 152 sandıkta oy kullanılıyor.

Bilindiği gibi Abhazya seçim yasasına göre, ilk turda seçimlerin geçerli olması için seçmenlerin en az %50'sinin oy kullanması gerekiyor. Devlet başkanı seçilebilmek için bir adayın, seçimde kullanılan geçerli oyların en az %50+1'ini alması gerekir.

Seçimde hiçbir aday %50'yi geçemezse, 15 gün içerisinde seçimlerin ikinci turuna geçilecek. İkinci tur seçime, ilk turda en çok oy alan iki aday katılabilir. İkinci tur seçimlerinin geçerli olabilmesi için de toplam seçmen sayısının %25’i sandık başına gitmelidir. İkinci tur seçimlerinin sonunda, en çok ve geçerli oya sahip olan aday Abhazya Cumhuriyeti Devlet Başkanı seçilmiş olacak.

Kategori Haberler

Abhazya Cumhurbaşkanlığı seçimleri için oy verme işlemi sabah saat 8.00'de tüm Abhazya'da ve yurt dışında sandık kurulan merkezlerde başladı.

Dışişleri Bakanı Daur Kove, Merkez Seçim Kurulu uluslararası basın merkezinde Abhazya'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ülke dışındaki seçmenlerin oy kullanmasının örgütlenmesi hakkında yerli ve yabancı gazetecilere bilgiler verdi. 

Kove’ye göre, Abhazya Cumhuriyeti Merkez Seçim Komisyonu’nun 15 Temmuz 2019 tarihli kararına göre, yurt dışında 3 seçim istasyonu kuruldu. "Oylama istasyonlarının Rusya Federasyonu-Moskova, Karaçay Çerkes-Çerkesk ve Türkiye-İstanbul'da kurulması öngörülmüştü. Saat 8.00 itibarıyla Moskova ve Çerkesk'teki merkezlerimizde oy verme işlemi başlamıştır" diyen Kove, İstanbul'la ilgili ise, “Mevcut bilgilere göre, oy verme saatinin başlayacağı saat 8.00'de sandık açılmamıştır ve oy verme işlemi başlatılmamıştır. Şimdi Türkiye Cumhuriyeti'nde bulunan seçim kurulu temsilcilerimizin konuyla ilgili raporunu bekliyoruz. Oradan bilgi aldıktan sonra size bilgilendirme yapacağız" şeklinde konuştu.

Kaynak: Apsnypress

 

Kategori Haberler

Abhazya Cumhuriyeti Merkez Seçim Komisyonu'nun uluslararası basın merkezi “Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Seçimleri 2019” bugün, Geri Dönüş Bakanlığı'nda  açıldı.

Basın sözcüsü Elena Labakhua'nın bildirdiğine göre, Cumhurbaşkanlığı seçimlerini izlemek üzere Rusya ve Abhazya'dan 59 gazeteci ile Donetsk Halk Cumhuriyeti'nden bir gazeteci kayıt yaptırdı. Kayıtlı gazetecilerin 15 ayrı haber ajansını temsil ettiği bildirildi. Seçimleri izlemek üzere sayıları 100'den fazla misafirin ülkemize geldiği belirtilirken, basın merkezinin açılışında tüm bu gazeteciler ile uluslararası gözlemciler hazır bulundu.

Merkezin açılışını yapan Seçim Kurulu Başkanı Tamaz Gogia şunları söyledi: “Tüm resmi bilgiler bu odada verilecek. Uluslararası basın merkezimiz, halkımıza ve uluslararası topluma , Abhazya Cumhuriyeti'ndeki cumhurbaşkanlığı seçimleri hakkında bilgi vermek ve gelişmeler hakkında bilgilendirmek amacıyla kuruldu. Halkın iradesinin göstergesi olan seçimler tüm ülkelerde olduğu gibi bizim ülkemizde de çok önemlidir. Bu nedenle seçimlerimizi izlemeniz ve gözlemleriniz bizim için çok önemlidir. Burada bulunan herkese teşekkür etmek istiyoruz.”

Oy verme merkezlerindeki sandıklarla ilgili tüm hazırlıkların tamamlandığını bildiren Gogia, “Abhazya Cumhuriyeti topraklarında 35 ilçe bulunmaktadır ve bu ilçeler de bölgelere ayrılarak her bölgede seçim merkezleri oluşturulmuş, buralarda toplam 152 sandık kurulmuştur. Bunlardan 3 tanesi Moskova, Çerkesk ve İstanbul şehirlerinde, diğer sandıklar Abhazya sınırları içindedir. Bugüne kadar, tüm sandık merkezlerinde hazırlık çalışmaları neredeyse tamamlanmıştır. Seçmen listelerinin toplanması ve onaylanması ise tamamlanmak üzeredir" şeklinde açıklama yaptı.

Uluslararası gözlemcilerin seçimlerde rahat çalışabilmeleri için gerekli tüm şartların sağlandığını belirten Tamaz Gogia, "Eylem planımız hazır, istenirse herhangi bir oy merkezini ziyaret etme imkanı sağlıyoruz. Gözlemcilerin ve gazetecilerin başvurularını değerlendirdik ve kendilerine birer tanıtım kartı hazırladık. Şu ana kadar ciddi bir ihlal söz konusu değil...” dedi. 

Tamaz Gogia, yeni tip pasaporta sahip 18 yaşını dolduran tüm Abhazya vatandaşlarının sandık başına gidebileceğibi söyleyerek, oyunu kullanan vatandaşların parmaklarının boyanması uygulamasının kaldırıldığını hatırlattı ve bunun yerine pasaportların 5. sayfasına özel bir damga vurulacağını bildirdi.

Kaynak: Apsnypress - Sputnik Apsny

 

Kategori Haberler

Abhazya Güvenlik Konseyi Sekreteri Muhamed Kilba, Abhazya Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin güvenliğinin üst düzeyde sağlandığını bildirdi.

Seçim güvenliğinin Abhazya'nın dört önemli kurumu olan İçişleri Bakanlığı, Devlet Güvenlik Servisi, Emniyet Müdürlüğü ve Acil Durumlar Bakanlığı tarafından sağlanacağını belirten Kilba, güvenlik görevinde 800'den fazla kişinin görev yapacağını söyledi ve "24 Ağustos akşamından itibaren tüm bölge seçim komisyonları koruma altına alınacak. Cumhurbaşkanlığı adaylarının oy kullanacağı çok sayıda merkez özel kontrol altına alınacak. Ayrıca, on günden fazla bir süredir kapsamlı bilgi ve operasyonel çalışmalar yürütüyoruz. Oyların sayımı sırasında bazı hoşnutsuzlular olabileceğini varsayıyoruz ve gerekli önlemlerimizi aldık. Güvenlik güçlerimiz, parlamento seçimleri de dahil olmak üzere önceki seçimlerde güvenliği sağlama konusunda olumlu deneyimlere sahiptir. Bildiğiniz gibi parlamento seçimleri sırasında güvenlik işi daha karmaşıktı ve birimlerimiz görevini layıkıyla yerine getirdi, hatta sözlü çatışmaların olmasına bile izin verilmedi" şeklinde konuştu.

Kaynak: Sputnik Apsny

Kategori Haberler

Abhazya'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerine yaklaşık 60 gözlemci geleceği bildirildi.

Abhazya Merkez Seçim Komisyonu sözcüsü Elena Labakhua'nın verdiği bilgiye göre Abhazya'daki seçimler için Federal Almanya ve Çin ilk defa gözlemci gönderiyor.

Bunlara ek olarak her zamanki gibi Donetsk, Lugansk, Karabağ, Kuzey Osetya, Transdinyester temsilcileri de Abhazya'ya gözlemci olarak gelecekler. 

Labakhua, gözlemcilerin çoğunluğunun Rusya'dan geleceğini söyledi.

Kaynak: Sputnik Apsny

Kategori Haberler
Sayfa 1 / 2