Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba, zaferin 26. yıldönümü kutlamalarında şehitlik parkındaki resmi geçit sırasında yaptığı konuşma ile Abhazya halkını kutladı:

“Sevgili vatandaşlar, sevgili gazilerimiz, değerli misafirlerimiz! 

Gürcistan'ın saldırılarına karşı gerçekleştirdiğimiz Bağımsızlık Savaşı'nda halkımızın kazandığı önemli zaferle bağlantılı olarak her yıl, köklü tarihimizin geleneksel geçmişine dayanan ulusal devlet olma iddiamızı destekleyen restorasyon için yürüttüğümüz istikrarlı mücadelemizi daha da güçlendiriyor.

Kahraman halkımız Gürcü faşizmine karşı verdiği sert ve kanlı bir mücadele sonunda, ağır bedeller ödeyerek vatanımızı bugünlere getirdiler. Modern bağımsız Abhaz devletinin kurucusu Vladislav Ardzınba, halkımızın zaferle sonuçlanan bu ahlaki ve manevi seferberliğiyle ilgili olarak yüksek nitelikli ve objektif olarak şöyle bir değerlendirme yapmıştı:

“Savaş bize empoze edildi. Bizi fethetmeye ve yok etmeye karar verdiler. Ancak insanlarımız, bizi ezmeye çalışanlara karşı yüce bir mücadele sürdürdüler. Ve bu kutsal mücadelede Kuzey Kafkasya halklarının, güneyimizdeki kardeşlerimizin ve dünyanın tüm dürüst insanlarının kardeşçe yardımına güvendik... "

Her yıl siyasi liderimizin bu akıllıca sözlerini, tüm kardeşlerimizle biraraya gelerek tekrar tekrar yadediyoruz.

Cumhuriyetimizin bütün vatandaşlarına en iyi dileklerimi iletmek istiyorum. Yakın ve uzak ülkelerden gelen tüm dostlarımıza da iyi dileklerimi, teşekkürlerimi sunuyorum. Yaşamlarını kutsal Zafer Sunağı'na koyanların hatırası asla kaybolmasın! Anavatanımızın kurtuluşu için savaşta cesurca ölüme giden kahramanlarımızın annelerine ve babalarını selamlıyorum! Zafer Bayramımız kutlu olsun! 

Гәык-ҧсыкала ишәыдысныҳәалоит ҳиааиреи ҳхьыҧшымреи рныҳәамш ду!  

Нагӡара ақәзааит шьала иаагоу Ахақәиҭра! Шьардаамҭа Аҧсынра!"

Kaynak: Apsnypress

 

Kategori Haberler

Abhazya, 26. yıldönümünde 30 Eylül Zafer ve Bağımsızlık Günü'nü kutladı. 

Kutlamalar Abhazya kahramanı ve I. Cumhurbaşkanı Vladislav Ardzınba'nın Eşera'daki anıt mezarına yapılan ziyaret ile başladı. Yerli ve yabancı resmi heyetler, hükümet üyeleri, savaş gazileri ve şehit yakınları ve sivil halktan oluşan kalabalık saygı duruşunda bulundu ve anıta çiçek bıraktılar.

Sonraki tören yeri başkent Sohum'un merkezinde yer alan Şehitlik Parkı'ndaydı. Gruplar halinde saygı duruşunda bulunan katılımcılar, şehitlik anıtını ve şehit mezarlarını çiçek bahçesine dönüştürdüler.

Psou sınırından 29 Eylül'de yürüyüşe başlayan ve 30 Eylül'de Sohum'a ulaşan "Kahramanların Yolu" yürüyüşçüleri ile ellerinde savaşta kaybettikleri yakınlarının fotoğraflarını taşıyarak sahil boyunca yürüyüşe başlayan "Ölümsüz Alay" şehitlik parkına çiçek bıraktıktan sonra, savaşın sembol yapılarından eski parlamentonun önündeki özgürlük meydanında yürüyüşlerini sonlandırdılar. 

Şehitlik parkı önünde başlayan resmi geçit töreni de özgürlük meydanına kadar devam etti. Geçit törenine Abhazya Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı, 7. Rus askeri üssü ve Karadeniz Kazak birlikleri de katıldılar.

V. Ardzınba Devlet Askeri Zafer Müzesi'nde açılan "Savaş Yankısı" konulu fotoğraf sergisi ve Güney Osetya Cumhuriyeti’ndeki sanatçıların Merkez Sergi Salonu'nda düzenlediği Zafer Bayramı’nın 26. yıldönümü konulu sergi ilgi odağı oldu. Foto: Sputnik Apsny

Akşam saatlerinde Filarmoni Sarayı sahnesinde müzik, şiir, tiyatral görsel sunumlarla desteklenerek Nart Efsanelerinden sahneler başarıyla canlandırıldı.

Güneşli ve sıcak havanın da katkısıyla gün boyu çeşitli etkinliklerle süren ve havanın kararmasıyla kumsal boyunca yakılan ateşlerin başında "Çaanbziala" dilekleriyle devam eden zafer bayramı kutlamaları, havai fişek gösterileriyle sona erdi.

Bilindiği gibi, 1992 yılında yaşanan Abhazya halkının bağımsızlık savaşı 413 gün sürdü ve 30 Eylül 1993’te Gürcistan birliklerinin yenilgisiyle sona erdi. Savaşın başlangıcından itibaren Abhazya halkının yardımına Kuzey Kafkasya, Türkiye ve çeşitli Rus şehirlerinden gönüllüler geldi. Yabancı ülkelerde yaşayan Abhaz diasporası temsilcileri de tarihi vatanlarını savunmada aktif rol aldılar.

Kaynak: Apsnypress

 

 

 

 
Kategori Haberler

Bu yıl Adigey Cumhuriyeti'nin başkenti Maykop'ta yapılacak XX. Uluslararası Sanatçılar Festivali “Kafkasya'da Barış” etkinliklerine Abhazya da katılacak.

Adigey Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, 3 - 6 Ekim 2019 tarihleri ​​arasında yapılacak festivale Güney ve Kuzey Kafkasya'daki federal bölgelerin ve Güney Osetya, Abhazya Cumhuriyetlerinin  yanı sıra Türkiye, Suriye ve Ürdün'den heyetler katılacak. 

“Sadece sanatsal etkinlik değil, aynı zamanda Rusya coğrafyasındaki ülkeler ile komşu halklar arasındaki dostlukların güçlendirilmesine, derinleştirilmesine, iyi komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesine katkıda bulunan sosyo-politik etkisi olan bir dizi etkinlik" olarak tanımlanan festivalde sanat grupları ile solo sanatçılar, müzik ve dans sunumları, halk müziği ve kendi halklarının etnik yapılarını yansıtmaya çalışacaklar. 

Verilen bilgiye göre festivale değişik bölge ve ülkelerden yaklaşık 600 kişinin katılması bekleniyor.

Kafkasya'da Barış Festivali'nin ilki 1996 yılında Vladikafkas'da gerçekleştirildi ve her yıl farklı bir şehirde yapıldı. Adigey Cumhuriyeti ikinci kez festivale ev sahipliği yapacak.

Kategori Haberler

Abhazya Zafer ve Bağımsızlık Bayramı'nın 26. yıl kutlamaları çeşitli etkinliklerle gerçekleştirilecek. 

Abhazya Başbakanı Valery Bganba tarafından imzalanan programa göre törenler 30 Eylül Pazartesi günü anıtlara konulacak çiçeklerle başlayacak...

10:00 - Abhazya Cumhuriyeti Birinci Cumhurbaşkanı V. Ardzınba'nın Aşağı Eşera'daki anıt mezarını ziyaret ve saygı duruşu,

11:00 - Sohum Zafer Anıtı'na çiçek bırakma ve saygı ruruşu,

12:00 - Sohum Zafer Anıtı'nda yapılacak resmi geçit töreni, 

12:30 - Fazıl İskender Devlet Rus Dram Tiyatrosu önünde "Ölümsüz Alay" yürüyüşü başlangıcı, 

14:00 - V. Ardzınba Devlet Askeri Zafer Müzesi'nde "Savaş Yankısı" konulu fotoğraf sergisi,

14:30 - Abhazya Sanatçılar Birliği Merkez Sergi Salonu'nda düzenlenecek, Güney Osetya Cumhuriyeti’ndeki sanatçıların, Zafer Bayramı’nın 26. yıldönümü konulu sergisi, 

18:00 - Abhaz Devlet Filarmoni Sarayı'nda Zafer ve Bağımsızlık Günü için düzenlenen tören etkinliği,

20:00 - Sohum sahilinde ve şehrin değişik yerlerinde yapılacak havai fişek gösterileri.

 

Kategori Haberler

Abhazya Cumhurbaşkanı olarak ikinci kez seçilen Raul Hacimba'nın yemin töreni 9 Ekim'de gerçekleşecek. 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Aslan Bartsıts, özel bir seremoni şeklinde gerçekleşecek olan yemin töreni ile ilgili organizasyon hazırlıklarının devam ettiğini söyledi.

Bilindiği gibi, Abhazya Cumhurbaşkanlığı seçimleri iki tur olarak gerçekleşti. 8 Eylül 2019 tarihinde yapılan ikinci tur seçimler sonuçlarına göre mevcut cumhurbaşkanı Cumhurbaşkanı Raul Hacimba oyların % 47,39'unu alarak tekrar cumhurbaşkanı olarak seçildi. Rakibi Alhas Kutsniya ise % 46,17'sini almış ve Abhazya Yüksek Mahkemesi'ne başvurarak sonuçlara itiraz etmişti. En son 20 Eylül 2019 günü yapılan oturumda Yüksek Mahkeme seçim sonuçlarının yasal olduğunu onayladı.

Kutsniya'nın avukatı kararı temyiz edeceklerini ve yakın gelecekte tepki eylemleri yapabileceklerini söyledi.

Kaynak: Sputnik Apsny

Kategori Haberler

1992-93 yıllarında yapılan ve Abhazya'nın zaferiyle sonuçlanan Abhazya Yurtseverlik Savaşı'nın 26. yıldönümü nedeniyle 30 Eylül tarihinde yapılacak bir dizi etkinliğin hazırlığı devam ediyor.

Bu kapsamda bu yıl ilk defa yapılacak bir "Kahramanların Yolu" yürüyüşü planlandı. Halkın katılımıyla yapılacak olan yürüyüşün, 29 Eylül'de Psou sınırından başlayacağı ve 30 Eylül'de Sohum Şehitlik Parkı'nda sona ereceği bildirildi. 29 Eylül akşamı Afon şehrinde kurulacak çadırlarda konaklayacak olan yürüyüş korteji, sabah tekrar Sohum'a doğru yürüyüşe devam edecek. 

Organizatörlerden Milan Aşuba, eylemin amacının Abhazya'nın bağımsızlığını savunan kahramanları anmak olduğunu belirterek, yol boyunca güzergahlarında yer alan tüm Yurtseverlik Savaşı anıtlarını ziyaret edeceklerini ve şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunacaklarını söyledi. Yürüyüş alayı 29 Eylül günü sabah saat 8.00'de Özgürlük Meydanı'nda (eski parlamentonun önü) hazır bekleyen otobüslerle Psou'a hareket edecek ve saat 11.00'de Psou'dan yürüyüş başlayacak.

Aşuba'ya göre, korteje isteyen herkes katılabilir, katılım sayısı şimdiden 200 kişiyi buldu, katılmak isteyenler aşağıdaki telefonları arayarak kayıt yaptırabilirler.

Telefonlar: 707-10-71 ve 967-41-25

Kaynak: Apsnypress

Kategori Haberler

Abhazya Cumhurbaşkanlığı Seçimleri sonuçlarına, adaylardan Alhas Kutsniya'nın yaptığı itiraz, Yüksek Mahkeme'nin bugünkü oturumunda reddedildi.

Mahkeme, yapılan inceleme, tanıkların dinlenmesi ve mahkemeye sunulan belgelerin incelenmesi sonunda, Seçim Kurulu tarafından açıklanan seçim sonuçlarının kanuna uygun olduğunu açıkladı ve karar bağladı.

Böylece mevcut Cumhurbaşkanı Raul Hacimba'nın seçimleri kazandığı ve bir dönem daha cumhurbaşkanlığı görevini yürüteceği bir kez daha teyit edilmiş oldu.
Yasaya göre kararın gerekçeli metni 10 gün içinde açıklanacak ve taraflara bildirilecek. Taraflara bildirildikten 20 gün sonra da yürürlüğe girecek. Bu süre içinde kara temyiz edilebilir ve temyiz 2 ay içinde değerlendirilir...

Bilindiği gibi, Abhazya Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu 8 Eylül 2019 pazar günü yapılmış, 9 Eylül günü seçim kurulu adaylardan Raul Hacimba'nın %47,39, Alhas Kutsniya'nın ise %46,17 oy aldığını açıklamıştı.

Kutsniya 11 Eylül'de Yüksek Mahkeme'ye başvurarak seçim sonuçlarına itiraz etmişti. Yüksek Mahkeme'nin 17 Eylül'deki ilk oturumunda Alhas Kutsniya'nın avukatı mahkeme heyetinin tamamına itiraz etmiş, yasa gereği 24 saat sonra yeni duruşma tarihini 19 Eylül 2019 olarak belirlenmişti. 19 Eylül'de (dün) yaklaşık 8 saat süren mahkeme oturumuna bugün devam edileceği bildirilmişti.

Fotoğraf: Apsnypress

Kategori Haberler

Alhas Kvitsinia'nın, 8 Eylül'de yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçlarını iptal etmek için açtığı davanın bugün yapılan duruşmasında, davacı taraf mahkeme heyetine itiraz etti.

Abhazya Cumhuriyeti Yüksek Mahkemesi'nde görülen davada, davacı Alhas Kutsniya'nın mahkeme salonuna gelmediği görüldü. Mahkeme, duruşmanın başlangıcında, katılanların hak ve yükümlülüklerini açıkladıktan sonra, Kutsniya'nın avukatı İnga Gabilaya, Abhazya Cumhuriyeti kanunlarının idari işlemlerde öngördüğü yasa uyarınca mahkeme heyetinin tamamına itiraz ettiklerini açıkladı. 

Yargıç Henri Gamisoniya başkanlığındaki Abhazya Yüksek Mahkemesi, yasaya göre 24 saat içinde itirazı değerlendirip yeni bir mahkeme günü bildirmek üzere oturumu kapattı. Abhazya Cumhuriyeti İdare Usulü Kanunu'nun 43. maddesinin 4. fıkrası uyarınca, mahkeme başkanı ve üyeleri, taraflara bildirmeksizin, en geç bir iş günü içinde, yeni bir duruşma tarihi belirleyecektir. 

Abhazya Yüksek Mahkemesi'nden yapılan açıklamaya göre, üç yargıçtan oluşan mahkeme heyeti hakimlerinden Henri Bartsıts, taraflardan biriyle olan akrabalık ilişkileri nedeniyle, kendisisn taraflı görülebileceği gerekçesiyle geri çekildi. Mahkeme Abhazya Cumhuriyeti Devlet İdare Usul Kanunu'nun 36. maddesi uyarınca, geri çekilen hakimin yerine Oksana Piliya'yı hakim olarak atadı. 

Yeni mahkeme tarihinin yarın Abhazya Yüksek Mahkemesi'nin resmi web sayfasında açıklanacağı bildirildi.

Bilindiği gibi, Abhazya Seçim Kurulu'nun açıklamalarına göre, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu sonunda Raul Hacimba oyların % 47,39'unu, Alhas Kutsniya ise % 46,17'sini aldılar. Kutsniya sonuçlara itiraz ederek, Abhazya Yüksek Mahkemesi'ne başvurdu. Mahkemenin ilk duruşması bugün yapıldı.

Foto: Apsnypress

 

Kategori Haberler

Geçtiğimiz günlerde yapılan ve oldukça çekişmeli geçen seçimlerin ikinci turu sonunda ikinci kez cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Raul Hacimba, tebrikleri kabul etmeye devam ediyor. 

Cumhurbaşkanlığı basın servisinden verilen bilgiye göre Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerinin Devlet Başkanları da, Abhazya Cumhurbaşkanı seçilen Raul Hacimba'ya birer kutlama mesajı gönderdiler.

Adigey Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Murat Kumpilov, gönderdiği mesajda "... Abhazya'nın sosyo-ekonomik gelişimini sağlamak ve Abhazya vatandaşlarınının yaşam koşullarını daha iyileştirmek yönündeki verimli çalışmalarınızla, önemli görevlerinizi başarıyla yürüteceğinizi umuyorum. Adige ve Abhaz halkları arasındaki yapıcı işbirliğinin ve kardeşlik bağlarının gelişmeye ve güçlenmeye devam edeceğine inanıyorum. Size, güçlü enerjiniz ve sağlığınızla tüm yapıcı plan ve programlarınızı uygulamanızda başarılar diliyorum" dedi.

Karaçay Çerkes Cumhuriyeti Devlet Başkanı Raşid Temrezov ise mesajında, "Çok uluslu Karaçay-Çerkes halkı adına ve kendi adıma, Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı seçildiğiniz için sizi tebrik ediyorum. Seçimlerde kazandığınız zafer, gerçek bir lider olduğunuzun ve Abhazya halkının bir parçası olduğunuzun gerçek bir kanıtıdır.

Cumhurbaşkanlığı görevinizde yapacağınız çalışmaların, Abhazya vatandaşlarının hak ve özgürlüklerinin daha da geliştirilmesine katkıda bulunacağına eminim.

Abhazya'ya barış, ekonomik istikrar ve refah, Abhazya'daki her aileye ayrıca mutluluk ve refah diliyorum" sözlerine yer verdi.

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti cumhurbaşkanı vekili Kazbek Kokov Hacimba'yı, "...Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı seçimindeki zaferinizi memnuniyetle haber aldım. Tüm kalbimle sizi tebrik ediyor, sağlıklı ve uzun yıllar sürecek verimli çalışmalar diliyorum. Sahip olduğunuz üstün profesyonellik, iş ve liderlik niteliklerinizin Abhazya halkının beklentilerini karşılayacağından eminim” sözleriyle kutladı. 

 

 

 

 

Kategori Haberler

Abhazya Cumhurbaşkanlığı seçiminin sonucuna itiraz eden Alhas Kutsniya'nın Abhazya Yüksek Mahkemesi'nde açtığı davanın ön duruşması bugün yapıldı.

Mahkeme esasa ilişkin davanın kararının 17 Eylül 2019 tarihinde saat 11: 00'de yapılacak duruşmada verilmesini kararlaştırıldı.

Abhazya Yüksek Mahkemesi basın servisinden verilen bilgiye göre, Henri Gamisonya başkanlığındaki Yüksek Mahkeme'nin diğer yargıçları Raul Paçuliya ve Anri Bartsıts'dan oluşuyor. 

Davada Alhas Kutsniya'nın avukatlığını ise Batal Tabagua ve Garegin Mitin yapıyorlar.

 
 
Kategori Haberler
Sayfa 1 / 2