Korona virüsünün hızla yayılması ve virüslü bir kişinin dün Gürcistan'da karantina altına alınması ile Abhazya sınırlarında da ek önlemler alınması kararlaştırıldı.

Abhazya Cumhurbaşkanlığı basın servisinin verdiği bilgilere göre, konuyla ilgili olarak imzalanan kararnamede, Abhazya’ya vizesiz girebilen ülke vatandaşlarının (Rusya) dışındaki ziyaretçilerin Abhazya’ya girişi yapılmayacak, ayrıca Abhazya’nın yabancılara vize verilmesi işlemlerinin de askıya alınacak. Uygulamanın 1 Mart 2020 tarihinde başlayacağı ve 7 Nisan 2020 tarihine kadar devam edeceği bildirildi.

Diğer yandan Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı da bir duyuru yayınlayarak, devlet yetkilileri ve kamu kuruluşları temsilcilerinin virüsün tespit edildiği ülkelere yapacakları çalışma ziyaretlerini ertelemelerini önerdi.

Çin'de başlayan ve çevre ülkelerin ardından Avrupa'ya sıçrayan Corona adıyla bilinen bulaşıcı virüs salgının, dün Gürcistan’a İran’dan giriş yapan bir kişide de görüldüğü ve Gürcistan vatandaşı olan kişinin karantina altına alındığı bildirilmişti.

Abhazya bir süredir salgın tehlikesi nedeniyle özellikle Gürcistan sınırındaki İngur sınır kapısında kontrollü geçiş için önlemler almıştı, ayrıca her iki sınır kapısında hazır bulundurulan sağlık ekipleri ülkeye giriş yapanları kontrolden geçiriyordu.

Kategori Haberler

Abhazya'nın Psou ve İngur sınır kapıları 4 Şubat 2020 tarihinden itibaren geçici olarak turistik girişlere kapatıldı. Giriş yasağı Abhazya vatandaşı dışındaki kişileri kapsıyor.

Yaygınlaşan korona virüsünün ülkeye girişini engellemek amacıyla alınan kararın, Dünya Sağlık Örgütü'nün acil konumdaki uyarısını kaldırmasına kadar uygulanmaya devam edeceği bildirildi.

Abhazya baş doktoru Ludmilla Skorik'in Sputnik Abhazya'ya verdiği bilgilere göre, 15 Ocak'tan itibaren ülkeye girenleri kontrol etmek üzere sınırda bulunan sıhhi karantina görevlileri, 1 Mart'a kadar çalışmalarına devam edecekler. Skorik, bu uygulamanın neden yapıldığını "Çünkü tehlike durumunda, koronavirüsün belirlenmesi için gerekli olan test sistemlerimiz olmadığından uygun yardımı sağlayamayız" sözleriyle açıkladı.

İngur sınırında bugüne kadar 11 bin 900 kişinin giriş çıkış yaptığı, beş grip vakası tespit edildiği, ancak virüs taşıyan kimseye rastlanmadığı gelen bilgiler arasında.

Bilindiği gibi, Çin'de ortaya çıkan korona virüsü nedeniyle bugüne kadar 425 kişi hayatını kaybetti, hastalanan insan sayısının 20.438'e ulaştığı söyleniyor. Rusya da önlem olarak, Çin'den gelen uçuşlarla ilgili olarak Avrasya Ekonomik Birliği ülkelerinin vatandaşları, uçak mürettebatı, resmi delegasyon üyeleri ve Rusya'da oturma izni olan kişiler hariç tüm yabancılar için geçerli olmak üzere, yalnızca Moskova Şeremetyevo havaalanından giriş çıkış izni verildiğini açıkladı.

 

Kategori Haberler