Abhazya'da koronavirüsün yayılmasını önlemek adına uygulanan bazı kısıtlamaların süresi 15 Mayıs 2020 tarihine kadar uzatıldı.

Abhazya Başbakanı Aleksander Ankvab'ın, operasyonel merkez temsilcileri ile bugün yaptığı toplantı sonunda yaptığı açıklamaya göre 15 Mayıs'a kadar devam edecek kısıtlamalar şöyle: 

• Uluslararası sınırlarımız kapalı kalacak,

• Eğitim kurumları ve anaokullarında eğitim bu tarihe kadar askıya alınacak,

• Kitlelere yönelik kültürel, fiziksel, spor, eğlence, sergi gibi etkinlikler düzenlenmeyecek,

• Düğün töreni ve diğer toplu etkinlikler yapılmayacak, (bu etkinliklerin yürütüldüğü salonların faaliyeti belirtilen süre boyunca askıya alınmıştır),

• Cumhuriyet topraklarında turistik amaçlı gezi faaliyetleri yapılmayacak (gezi uzmanları tarafından ziyaret edilen yerlerin faaliyeti belirtilen süre boyunca askıya alınmıştır),

• Oteller, tatil köyleri, dinlenme evleri, misafirhaneler ve diğer konaklama yerlerinde vatandaşların konaklama ve diğer rezervasyonları yapılmayacak,

• Dini kurumlar ve yerler ziyaret edilmeyecek (bu kuruluşların personeli istisnadır),

• Abhaz-Rus devlet sınırında satış mağazalarının (gümrüksüz) faaliyetleri yapılmayacak,

• Restoranlar, kafeler, barlar, kantinler, snack barlar ve diğer catering tesislerinin, paket servisi ve sipariş teslimi dışında çalışmaları olmayacak,

• Acil dişhekimliği hizmetlerinin verilmesini gerektiren durumlar haricinde, dişhekimliği hizmetleri sağlanmayacak,

• Kültür kurumlarının faaliyetleri yapılmayacak (tiyatrolar, müzeler, kütüphaneler, kültür merkezleri, konser salonları, tarihi ve kültürel mekanlar),

• Fitness merkezleri, spor salonları, SPA salonların, saunalar ve masaj salonları çalışmayacak.

Toplantıda bazı kısıtlamaların iptal edildiği de duyuruldu. 

• 1 Mayıs'tan itibaren kuaför salonları ve güzellik salonlarının çalışmasına izin verilecek,

• 4 Mayıs'tan itibaren şehir içi toplu taşım araçları çalışmaya başlayacak,

• Şehirlerarası ulaşım araçları sadece merkez pazarın açık olduğu günlerde çalışabilecek,

• Pazarlar, haftanın üç günü açık olacak (gıda pazarı ve giyim pazarı farklı günlerde faaliyet gösterecek, bu planlamayı pazar idareleri yapacak)

Toplantının ardından Başbakan Ankvab Abhazya halkına yönelik de uyarıda bulunarak, henüz rahatlamak için erken olduğunu, hepimizin sağlığı için önlemleri uygulamaya devam etmek gerektiğini söyledi. 

 

Kategori Haberler

Yaşamı boyunca Kuzey Kafkasya halklarının saygısını kazanan önemli sosyo-politik kişilik, siyaset bilimci, devlet adamı, kriz günlerinin aranan kişisi, yetenekli bir uzlaştırıcı, değerli bir halk önderi, Abhazya kahramanı Musa Şenibe’nin 28 Nisan’da vefatı, Abhazya’da büyük üzüntüye neden oldu.

Yakın tarihimizdeki savaş günlerini bilenlerin ve kendisini tanıyanların arka arkaya çeşitli mecralarda yayınladıkları taziyelerden bazılarını aktarmak gerekirse; Abhazya halkı adına Cumhurbaşkanı Aslan Bjaniya’nın taziye mesajıyla başlanabilir. Musa Şenibe’nin ailesi ve dostlarına başsağlığı dileyen Bjaniya mesajında, “Abhazya halkı adına ve kendi adıma, olağanüstü sosyo-politik figürümüz, değerli bilim adamı, Kafkas Dağlı Halklar Konfederasyonu Başkanı, Abhazya kahramanı Musa (Yuri) Magomedoviç Şenibov’un ölümünden dolayı, başta ailesi ve arkadaşları olmak üzere, kardeş Kabardey halkına ve tüm Adige dünyasına başsağlığı diliyorum.

Abhazya'nın her sakinine ayrı ayrı değer veren Şenibov’un adı özgürlük ve adaletin parlak ideallerini somutlaştırdı. Büyük özveriyle gösterdiği kişisel çabalar sayesinde, Kafkasya’nın her iki bölgesindeki kardeşlerin yakın iletişimini yeniden canlandırdı.

Musa Magomedoviç liderliğindeki Kafkas Dağlı Halklar Konfederasyonu’nun, Abhazya halkının 1992-1993 Vatanseverlik Savaşı sırasında, gönüllü hareketin örgütlenmesine yaptığı katkıya paha biçilemez. Onun çağrısıyla Kabardey, Adıgey, Karaçay-Çerkes, Çeçenistan, Osetya’dan, diğer cumhuriyetler, bölgelerden yüzlerce gönüllü, Abhazya'nın özgürlüğü için yaptığı savaşa yardım etmek için koştu. Musa Şenibov’un girişimiyle Abhazya'ya yardım etmek için Gudauta'da Kafkas Dağlı Halklar Konfederasyonu merkezi kuruldu. Apsny’mızı bu kardeşlerimize borçluyuz.

Bugün, Musa Magomedoviç’in ailesi ve arkadaşları ile birlikte, tüm Abhazya da yas tutuyor. Bu zor zamanda, yakınlarına aile desteğimizi ve dayanışmamızı sunuyorum, tüm sevenlerine sabırlar diliyorum" dedi.

Abhazya Meclis Başkanı Valery Kvarçiya yayınladığı taziye mesajında farklı olarak, Musa Şenibe’nin Abhazya savaşı bittikten sonra yaptıklarına da değinerek, “…Musa Şenibov, savaş bittikten sonra, Abhaz Devlet Üniversitesi'nin oluşumuna önemli bir katkılarda bulundu. Başkanlığını yaptığı Abhaz Devlet Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Sosyolojisi Bölümü'nü kurdu. Daha sonra, cumhuriyetimizin nitelikli personelinin yetiştirilmesi konularında çalışmalar yaptı, konferanslar verdi, halka açık toplantılar yaptı. Gençlerimiz bu olağanüstü konuşmacıyı her zaman büyük bir ilgi ile dinlediler. Abhaz Devlet Üniversitesi'ne verdiği hizmetlerden dolayı kendisine Fahri Profesör ünvanı verildi.

Musa Şenibov aynı zamanda, zorlu bir dönemin tanığı, gerçek ve değerli bir bilgi kaynağı olarak, gelecekte talep edilebilecek birçok bilimsel çalışmanın ve yayının yazarıdır. Abhazya Cumhuriyeti değerini takdir ettiği bu kahramana “Abhazya Kahramanı" ünvanı ve en yüksek devlet ödülü olan "Akhdz-Apsha II” nişanı vermiştir.
Arkadaşımız Musa Şenibe’nin parlak anısı, Abhazya Cumhuriyeti halkının hafızasında sonsuza kadar yaşayacaktır. Musa Şenibov’un ailesine ve arkadaşlarına derin üzüntülerimizi ve destek sözlerimizi iletiyoruz” sözlerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı eski danışmanlarından, devlet adamı, edebiyatçı, gazetecei Vladimir Zantaria da Sputnik’e verdiği röportajda, Musa Şenibe ile ilgili anılarını anlattı: “…Musa Şenibe Kafkasya'nın seçkin bir siyasi lideridir. Kafkas Dağlı Halklar Konfederasyonu'nun temelini attı ve Abhazya'nın en zor yıllarında muazzam bir rol oynadı. Gürcistan'ın Abhazya'ya yönelik saldırganlığına karşı açıkça itirazda bulundu.Tabii ki, bunun karşılığında siyasi olarak zulüm gördü, tutuklandı. Serbest bırakıldıktan sonra Abhazya'ya geldi ve savaş bölgelerini ziyaret etmeye başladı. Abhaz ordusunun komutanları ve savaşçıları ile bir araya geldi. Güçlü bir hatipti, herkesin saygısını kazandı. Mart ayındaki başarısız operasyondan sonra, Sohum'u özgürleştirmek için onun gibi bir lidere ihtiyacımız vardı ve güçlü iradesi ve duruşuyla, enerjik hali ve parlak zekasıyla Musa Shanibov'un neredeyse tüm Abhaz köylerini ziyaret ettiğini hatırlıyorum. İnsanların ruhuna hitap etti, morallerini yükseltti, çok iyi bir konuşmacıydı.”

Abhazya’nın siyasi partilerinden Apsny da yayınladığı taziye mesajında, “…Bugün Abhazya’nın ateşli vatanseveri Musa Şenibov’un kalbi atmayı bıraktı. Kafkasya’nın önemli figürlerinden Musa Şenibe XX. yüzyılın sonlarındaki Çerkes ulusal hareketinin temelinde duruyordu. Ona göre, Gürcistan tarafının ihlal ettiği Abhazya'nın ulusal çıkarlarını korumak için örgütlü bir birlik gerekliydi, Kafkas Dağlı Halklar Konfederasyonu’nu kurdu ve başkanı olarak Abhazya’nın savaşında tüm cunhuriyetlerden gönüllülerin Abhaz halkının yanında olmasına yardım etti.

Abhazya'nın görkemli vatansever evladının parlak anısı sonsuza kadar kalbimizde yaşayacak. Musa Şenibov gibi yetenekli oğullarının ölümü, sadakatle hizmet ettiği halklar için büyük bir kayıptır” sözlerine yer verdi.

Abhazya’nın tanınmış dil bilimcilerinden, Abhazya Dışişleri eski bakanı Vyaçeslav Çirikba da paylaştığı taziye mesajında Musa Şenibov’u, “Zaman, kahramanları yaratır, kahramanlar ise tarihte iz bırakacak bir dönem yaratırlar; Musa Şenibe işte böyle kahramanlardan biriydi” cümlesiyle tanımladı. Ona göre, bu tür insanların aramızdan ayrılması, çalkantılı, trajedilerle ve romantizmle dolu, görünüşte gerçekleştirilemeyen projelerin uygulandığı bir dönemin de ayrılıp gitmesidir. Çirikba mesajında Şenibe’nin hayatını anlatırken onu, “Bugün hayatının 84. yılında, bir politikacı, bilim adamı, Kafkasya Halkları Konfederasyonu başkanı Musa Şenibov öldü. Ne yazık ki, efsanevi Musa Şenibov’un ölümü, bir kez daha ağır bir kaybımız oldu. Musa Şenibov, Adıge halkının kıymetli oğlu, Abhazya, Kafkasya ve onu seven diğer insanların ünlü entelektüel sosyal bilimci ve filozofu, Kafkasya Halkları Konfederasyonu’nun Başkanı, Gürcistan’ın saldırganlığına karşı yapılan etkili direnişin büyük yardımcısı, Abhazya'nın büyük dostu, değerli bir vatandaşı, ideolog, unutulmaz ve eşsiz bir değeridir. Zaman kahramanları doğurur ve kahramanlar tarihe bir dönem yaratır. Musa Shanibov işte buydu. Düşünceleri, yeni kuşağa tavsiyeleri altın ağırlığında değerlidir. Hepimizin sesi olan sesini, zamanımızın en acil ve zor durumlardaki dürüst, net ve ilkeli konumunu özleyeceğiz. Güle güle parlak ve sonsuz hafıza!” sözleriyle anlattı.

Musa (Yuri) Yunusoviç Şanibov 29 Aralık 1936'da Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nde doğdu.

Rostov Devlet Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Kabardey-Balkar Üniversitesi'nde siyaset bilimi yardımcı doçenti olarak görev yaptı. Kabardey-Balkar Komsomol Merkez Komitesi’nin ikinci sekreteri olarak görev yaptı. Dinler arası ve etnik gruplar arası çatışmalar için oluşturulan birime başkanlık etti.
Ağustos 1989'da Kafkasya Dağlı Halklar Derneği'ne başkanlık etti. Kasım 1991'de Kafkas Dağlı Halklar Konfederasyonu'nun başkanı oldu. 

1992 yılında Kabardey Halk Kongresi Birinci Başkan Yardımcısı oldu. Ağustos 1992'de Abhazya'yı destekleyen gönüllü hareketin başlatıcılarından ve aktivistlerinden biri oldu; aynı yılın Eylül ayında etnik nefreti kışkırttığı için tutuklandı. Tutuklama Kabardey-Balkar'da ayaklanmalara neden oldu. 1 Ekim'de serbest bırakıldı ve ardından Abhazya'ya yerleşti.

Abhazya Vatanseverlik Savaşı’na yardım etmek için Gudauta'daki Kafkasya Dağlı Halklar Konfederasyonu Merkez karargahının kurulmasına öncülük etti. Abhazya'da savaş sonrası devletin kurulmasına paha biçilmez bir askeri ve siyasi katkılar yaptı.

Musa Shanibov, “Birliğin zaferi: Kafkasya'daki çatışma durumlarının siyasi analizi” (1994; Rusya, Mısır, Türkiye'de yayınlandı), “İş kolektifinin sosyal sorunları: araştırma, deney, tahmin planlaması” (1978), “Aşırı koşullarda sosyolojik süreçlerin yenilikçi yönetimi ve öz yönetimi” (2000) ..vb. dahil olmak üzere 50'den fazla bilimsel yayının ve 11 monografinin yazarıdır. 

 

 

Kategori Haberler

Abhazya'da yeni hükümetin kurulması çalışmaları da devam ediyor. Cumhurbaşkanı Aslan Bjaniya, geçtiğimiz hafta Başbakan olarak Aleksander Ankvab'ın atanmasının ardından, bazı birimlere yaptığı yeni atamalarla ilgili kararnameleri imzaladı. Buna göre;

Başbakan Birinci Yardımcısı olarak Beslan Copua, 

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı olarak Vladimir Delba,

Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkanı olarak Alhas Kutsniya atandı.

Bilindiği gibi, 22 Mart 2020'de yapılan Abhazya Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Aslan Bjaniya 23 Nisan 2020 tarihinde yemin ederek göreve başlamıştı. 24 Nisan'da Abhazya Bakanlar Kurulu, Abhazya anayasası gereği yeni cumhurbaşkanı Bjaniya'ya istifasını sunmuştu, istifayı kabul eden Bjaniya Bakanlar Kurulu'nun yeni hükümet kuruluncaya kadar göreve devam etmesi talimatını vermişti.

 

Kategori Haberler

Abhazya'da mevcut bakanlıkların sayısında ve görev tanımlarında bazı değişiklikler yapıldı. Ayrıca Devlet Komiteleri ve Devlet idarelerinin yapılarında da yeni düzenlemeler yapıldı. Düzenlemelerle ilgili kararnameCumhurbaşkanı Aslan Bjaniya tarafından onaylandı ve yürürlüğe girdi.

Cumhurbaşkanlığı basın servisinden yapılan açıklamaya göre, yapılan değişiklikler şöyle:

- 12 olan bakanlık sayısı 14'e çıkarıldı.

- Devlet Komitelerinin sayısı sekiz, Devlet idarelerinin sayıları da sekiz olarak belirlendi.

- Devlet Komitesi statüsünde olan Tatil ve Turizm Komitesi, bundan böyle Abhazya Turizm Bakanlığı olarak faaliyet gösterecek,

- Devlet Komitesi statüsünde olan Tarım Komitesi, bundan böyle Abhazya Tarım Bakanlığı olarak faaliyet gösterecek,

- Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, iki ayrı bakanlık olarak faaliyet gösterecek: Abhazya Sağlık Bakanlığı, Abhazya Sosyal Güvenlik ve Nüfus Politikası Bakanlığı, 

- Bakanlık statüsünde olan Geri Dönüş Bakanlığı, bundan böyle Geri Dönüş Devlet Komitesi olarak faaliyet gösterecek,

- Geri Dönüş Bakanlığı'nın bazı işlevleri, yeni oluşturulan Abhazya Sosyal Güvenlik ve Nüfus Politikası Bakanlığı'na devredildi,

- Abhazya Eğitim Bakanlığı ile Abhazya Dil Politikası Devlet Komitesi birleştirildi. Her iki birim bundan böyle Abhazya Eğitim ve Dil Politikası Bakanlığı adı altında faaliyet gösterecek.

Bunların dışında devlet komitesi adı altında faaliyet gösteren birimler ile bazı devlet idarelerinde de birleştirmeler, görev değişiklikleri yapıldı ve bazı birimlerin yetkileri ilgili bakanlıklara devredildi.

Düzenlemelerle ilgili kararnamenin imzalandığı anda yürürlüğe girdiği ve 31 Aralık 2020'ye kadar geçerli olduğu bildirildi.

Kategori Haberler

Abhazya'da COVID 19 teşhisiyle Gudauta Hastanesi'nde tedavi altına alınan üç hastadan biri bugün sabah saatlerinde hayatını kaybetti. 95 yaşında olduğu bildirilen hastanın kronik hastalıklarının yarattığı komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybettiği belirtildi. 

Abhazya Sağlık Bakanlığı Baş Doktoru Angela Arçeliya'ya göre, koronavirüs hastaları için hazırlanan Gudauta Hastanesi'nde bugüne kadar 3 hasta COVID 19 teşhisiyle tedavi altına alındı. Bugün vefat eden hastaya 11 Nisan'da koronavirüs teşhisi kondu, ancak hastaneye gitmeyi reddeden ve evinde karantiya alınan hastanın durumu kötüleşince 20 Nisan'da hastaneye kaldırıldı. Hastanede kendisine ayrıca hipertansiyon ve kronik böbrek yetmezliği teşhisi de kondu. Koronavirüsün neden olduğu semptomlarda iyileşme belirtileri sağlanmasına rağmen, hastanın ilerlemiş yaşı nedeniyle arka plandaki diğer hastalıklarla ilgili genel olarak maalesef iyileşme sağlanamadı. Hasta hakkında ilginç bir bilgi de, kendisinin 1925 yılında yine Gudauta Hastanesi'nde doğmuş olmasıydı. 

Diğer iki hastadan birinin tedavisinin tamamlandığı ve evine gönderildiği bildirilirken, durumu iyi olan üçüncü hastanın da birkaç gün içinde taburcu edilmesi bekleniyor.

Fotoğraf: Apsnypress

Kategori Haberler

Abhazya'da 22 Mart'ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Aslan Bjaniya, 23 Nisan Perşembe günü yemin ederek göreve başladı. Böylece Abhazya'da yeni hükümetin kurulması çalışmaları da hız kazandı.

Cumhurbaşkanı Aslan Bjaniya, göreve başlamasıyla ilgili tebrik ve kutlamaları kabul ederken, bugün Başbakan olarak görevlendirilen Aleksander Ankvab ilk bakanlar kuruluna toplantısını gerçekleştirdi. Ankvab toplantıda bakanlardan son gelişmeler ve karantina uygulamasıyla birlikte ülkenin içinde bulunduğu durum hakkında bilgiler aldı.

Ardından yapılan toplantıda Cumhurbaşkanı vekili Valery Bganba, Abhazya anayasasının 6. maddesi uyarınca mevcut hükümetin istifasını, yeni cumhurbaşkanı Aslan Bjaniya'ya sundu.

İstifa kararı oybirliğiyle kabul edilirken, Bjaniya hükümete çalışmaları için teşekkür ederken, hükümet üyeleriyle iletişimin devam edeceğini belirtti ve toplantıda hazır bulunan başbakan olarak atadığı Aleksander Ankvab'a da çalışmalarında başarılar diledi.

Cumhurbaşkanı Bjaniya ayrıca, istifa eden Bakanlar Kurulu'nun yeni hükümet kurulana kadar görevine devam etmesi talimatı verdi.

Kaynak: Apsnypress

 

Kategori Haberler