Bugün öğleden sonra başkent Sohum’un Aşağı Eşera semtinde ormanlık bölgede bir yangın ihbarı yapıldı. Bölgede çalışmalara başlayan itfaiye itfaiye ekiplerinin çalışmalarının devam ettiği bildirilirken, yangının ne kadarlık bir alanda etkili olduğu hakkında henüz bilgi verilmedi.

Abhazya’da 2020 yılının son günlerinde başlayan orman yangınlarına maalesef hergün bir yenisi ekleniyor. Son birkaç haftadır arka arkaya gelen ve felakete dönüşen olaylara kısaca bakacak olursak;

12 Aralık 2020 günü Gudauta şehrine bağlı Othara köyünden alınan bir ihbarı değerlendiren itfaiye ekipleri, dört gün süren çalışmalar sonunda 45 hektarlık bir alandaki yangını kontrol altına almayı başardılar.

13 Aralık akşamı Gagra’ya bağlı Psahara köyü yakınındaki ormanlık arazide başlayan diğer bir yangına müdahale eden ekipler, yakındaki evleri koruma altına alsalar da yangının dağlık alana yayılmasına engel olamadılar.

1 Ocak 2021 günü bu defa Gudauta’nın Mtsara köyünden bir orman yangını haberi geldi, arazide ilerlemenin güçlüğü nedeniyle yangının başladığı noktaya müdahale edilemediği bildirildi.

4 Ocak sabahı Gal şehrinin kırsal alanında kuru çalılar ve otların bulunduğu küçük bir bölgede başlayan alevler sonucu, üç ahşap evin yandığı bildirildi. Sonraki sabah yangın kısa süre kontrol altına alındıysa da tekrar kontrolden çıktı ve Sohum, Agudzera ve Oçamçıra itfaiye ekiplerinin takviye çalışmalarıyla ve ormanlık araziye araçların girememesi nedeniyle daha çok manuel çalışmalarla yangın kontrol altına alınabildi.

Ardından başkent Sohum’a yakın Gulrıpş bölgesinde dağlık alanda ve Gagra’da yeni yangın ihbarları alındı. 6 Ocak günü Gagra’daki yerleşim yerlerine kadar ilerleyen orman yangını nedeniyle yetkililer tahliye kararı aldılar, ancak yangın dün akşam saatlerinde konutlara yüz metre mesafeye kadar geldiği noktada söndürülebildi. Daha çok çalılık alanlarda devam eden yangının, ormanın sık ağaçlık bölümüne ulaşmasından endişe duyan yetkililer, bu çalışmalar sürerken Yeni Afon’un Psırhtsa köyünde başlayan ve Anhua köyüne kadar yayılan bir yangın ihbarı daha aldıklarını, bölge ormancılarının ve yerel halkın yardımıyla söndürme çalışmalarına devam ettiklerini bildirdiler.

Abhazya Acil Durumlar Bakanlığı “Şu anda ülkede orman yangınına sebep olacak bir kaynak söz konusu değil, yangınların tamamı insan hatasıyla ve ihmalle meydana geliyor” diyerek vatandaşlara çağrıda bulundu ve çevre temizliği sonrası kuru ot yakmayı bırakmalarını, bunun şu an olduğu gibi ciddi sonuçlara yol açtığını bildirdi. Henüz yangınların tamamının söndürülemediği için hasar tespiti yapılamadığı da gelen bilgiler arasında...

Diğer yandan Gagra'daki yangının elektrik hatlarında yarattığı hasar nedeniyle bugün Abhazya'nın büyük kesimine elektrik verilmezken, akşam saatlerinde arızanın giderildiği ve elektrik verilmeye başlandığı bildirildi. 

Ormanlık arazi ile yerleşim yerlerinin birbiriyle iç içe bulunduğu Abhazya’da orman yangınlarına sık rastlanmaması, nispeten çok yağmur alan bir iklime sahip olmasıyla ve sürekli nemli kalan toprağın, yakılan ateşi alev haline dönüşmeden ve etrafa sıçramadan yoğun duman halinde içinde eritmesiyle açıklanabilir. Buna alışık olan ülke sakinlerinin köylerde ve şehirlerde, yaz kış sürekli bahçe ve çevre temizliği yapıp, topladıkları ot ve çalıları etrafı dumanla kaplamak pahasına bahçelerinde yaktıkları sık görülen manzaralardandır. Ancak bu yıl mevsimin oldukça kurak geçtiğini ve Abhazya’nın hiç alışık olmadığı üzere sonbahardan beri neredeyse hiç yağmur yağmadığını düşünürsek, nemini yitirmiş toprak üzerinde yakılan en küçük bir ateşin hemen çevredeki kupkuru ağaçlara sıçrayabileceği gerçeği göz ardı edilemez. Sonuçta çok değerli doğal zenginliklerimizin birkaç günlük felaketle gözlerimizin önünde küle dönüşmesi hepimizin içini acıtıyor. Bir yandan, bir an önce beklediğimiz yağmurların gelmesini ve alıştığımız üzere uzun süre gitmemesini diliyor, bir yandan da insanlarımızın mevsim anormalliklerini göz önüne alarak çok daha sorumlu davranmalarını bekliyoruz.

Fotoğraflar: Sputnik Apsny

 

 

 

 

 

Kategori Haberler

ALTINPOST- Yılbaşı gecesi, Abhazya Agudzera'daki Merkez Askeri Hastanesi’ne alınan bir grup tıbbi ekipmanın teslimatı gerçekleştirildi. Ekipmanın iki oksijen konsantratörü, iki monitör, bir elektrokardiyograf, bir nabız ve kan oksijen sensörü, bir hemoglobinometre ve bileşenlerinden oluştuğu bildirildi.

Bunun, Abhazya'daki koronavirüs teşhis ve tedavisi yapan hastanelere teslim edilen 4. grup tıbbi ekipman kargosu olduğu da gelen bilgiler arasında. Yardım organizasyonunu düzenleyen, Türkiye diasporasınca Abhazya'da kurulmuş olan Aydglara Atsha kültür vakfının yetkilileri, bugüne kadar yapılan çalışmaları ve hastanelerimize teslim edilen tıbbi ekipmanlarla ilgili şu bilgileri verdiler:

"'Koronavirüsle Mücedelende Yalnız Değilsin Abhazya'm' sloganıyla 28 Ekim 2020 tarihinde başlattığımız bağış kampanyası 31 Aralık 2020 günü sona erdi. Kampanyamızı Türkiye'deki diaspora örgütlerimizden Kafkas Dernekleri Federasyonu ve ona bağlı Abhazya Çalışma Grubu ilk günden itibaren sahiplenmiş, bağış ve duyurularıyla desteklemişlerdir. Oldukça meşakkatli olan sipariş ve teslimat sürecini ise Abhazya'daki İnsani Programlar Merkezi sayesinde gerçekleştirdiğimizi belirtmek isteriz. Türkiye'deki Abhaz-Adige diasporamızın gönderdiği bağışlarla Moskova kaynaklı firmalardan yaptığımız satın almalar, elimizde toplanan bütçeye göre birkaç defada sipariş edilmiş ve farklı zamanlarda elimize ulaşmıştır. Sınırdan gümrük işlemleri yapıldıktan sonra teslim alınan kargolar, bekletilmeden direk olarak hastanelerimize götürülmüş ve yetkili doktorlarımıza imza karşılığı teslim edilmiştir. Bunları işlem sırasına göre özetleyecek olursak;

- İlk grup tıbbi ekipmanlar, 18 Aralık 2020 Cuma akşamı Gudauta Pandemi Hastanesi'ne teslim edildi. Ekipman, 10 litre kapasiteli iki oksijen konsantratörü-solunum cihazı, iki nabız oksimetre sensörlü yatak başı monitörü ve 10 tıbbi nabız oksimetresinden oluşuyordu (toplam maliyeti 429 bin ruble). 

- Sohum koronavirüs teşhis merkezine, acil müdahalede gerekli olan bazı ilaçlar, koruyucu ekipman, yatak malzemeleri teslim edildi (toplam maliyeti 61 bin ruble).

- Diğer bir kargo 25 Aralık 2020 tarihinde sınırdan alındı ve akşam saatlerinde Gudauta pandemi Hastanesi'ne teslim edildi. Kargoda acil ihtiyaç listemizin başında yer alan, basınçta oksijen sağlayan CPAP maskeleri vardı (toplam maliyeti 452 bin ruble)

- Dördüncü grup teslimatımız, yine koronavirüs teşhis ve tedavi hastanelerimizden Agudzera Hastanesi'ne yapıldı. Ekipmanın iki oksijen konsantratörü, iki monitör, bir elektrokardiyograf, bir nabız ve kan oksijen sensörü, bir hemoglobinometre ve bileşenlerinden oluşuyordu (toplam maliyeti 760 bin 500 ruble).

Elimizde kalan bütçe ile sipariş ettiğimiz son grup tıbbi ekipmanımızın da önümüzdeki günlerde teslim edilmesini bekliyoruz. Bunun için ayrıca bilgilendirme yapacağız."

Vakıf Başkanı Behice Bağ ise bağış kampanyasında destek olan kuruluşlar hakkında bilgi verirken, "Kampanyamıza içtenlikle sahip çıkan Türkiye Kafkas Dernekleri Federasyonu'nun Abhazya'da yaptığı ilk yardım faaliyeti değil bu. Bünyesindeki Abhazya Çalışma Grubu'nun daha önce de yardım kampanyası düzenleyerek Abhazya'nın hayırsever vakfı Kiaraz'a, topladığı yardım kargolarını köylerdeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için gerekli olan bir panelvan minibüs satın aldıklarını, ayrıca düzenledikleri 'kardeş aile kampanyası' ile köylerde okul ve ilaç giderlerini karşılayamayan bir grup çocuğa ders yılı boyunca aylık periyodlarla malzeme sağladıklarını biliyoruz. Abhazya'daki kampanya partnerimiz İnsani Programlar Merkezi ise burada anlatılamayacak sayıdaki insani yardım kampanyalarının yanı sıra, pandemi başladığı günden itibaren yaptığı çalışmalarla Abhazya kurumlarının ve insanlarının koronavirüsle mücadelesine destek olmaktadır. Burada bu değerli kurumlarımıza ve bağış kampanyamızı beklenenin üzerinde bir ilgiyle karşılayan Türkiye'deki Abhaz-Adige diasporamıza, grup olarak veya bireysel olarak bağış yapan her bir kişiye, vakfımız ve Covid-19 hastası veya hasta yakını olan Abhazyalılar adına teşekkür ediyoruz. Umarız 2021 yılı Türkiye, Abhazya ve tüm insanlık için koronavirüs hastalığının son bulduğu, başka bir salgın hastalığın olmadığı sağlık, huzur ve mutluluk dolu bir yıl olur..." şeklinde konuştu.

 

Kategori Haberler