Dünyanın dört bir yanına dağılmış olan göçmen, mülteci şarkıcılar ve müzik gruplarından sanatçılarla düzenlenen, “Aynı Gökyüzünün Altında Festivali”ne (Under The Same Sky Festival) Abhazyalı iki sanatçımız Hibla Mukba ve Tamara Raven de katılıyor.

27 Mart Cumartesi akşamı Türkiye saatiyle 20.00’de internetten online olarak yayınlanacak olan festivale Abhazya’dan olduğu gibi Türkiye’den ve İngiltere’den de tanınmış sanatçıların konuk olarak katılacakları bildirildi.

Youtube ve Zoom üzerinden canlı olarak yayınlanacak olan festivalin, Corona günlerindeki zorlu yaşam koşullarında hayatta kalmaya çalışan mülteci ve göçmen sanatçıların bu festival aracılığıyla seslerini duyurmayı amaçladığı belirtiliyor.

Ana teması yeni coğrafya, yeni hayatlar ve yeni umutlar olan "Aynı Gökyüzünün Altında" Festivali, Türkçe ve İngilizce canlı olarak sunulacak ve katılımcı sanatçıların mülteci ve göçmenlik koşulları altında müzik hayatlarına nasıl devam ettiklerini anlatan 3-4 dakikalık canlı röportaj ve klipler yer alacak.

Etkinlik organizatörleri basına yaptıkları açıklamada "Yaklaşık bir yıldır devam eden Coronavirüs salgını, bir yönüyle de insanın vazgeçilmez psikolojik dayanıklılık ihtiyacını yansıtıyor. Bu temel ihtiyaca “Sanat” ile karşılık buluyoruz. Her alanda kısıtlandığımız bugünlerde, sanatın, insanların kendilerini ve yaşamlarını birçok yönden yeniden yorumlamasına izin veren bir kapı açtığını bir kez daha deneyimledik... Dünyanın dört bir yanına dağılmış olan göçmenler ve mülteciler, Corona günlerindeki zorlu yaşam koşullarına rağmen umutlarını canlı tutuyor ve umutlarını müziklerine yansıtıyorlar. Böylece şarkılarıyla yeni bir dünyanın taşıyıcıları olduklarını haykırıyorlar.  'Aynı Gökyüzünün Altında' Festivali bu sesleri, Afrika'nın güneyinden Avrupa'nın kuzeyine kadar tüm dünyada ortak hale getirmek istiyor..." diyorlar.

Festival katılımcıları

“Aynı Gökyüzü Altında” festivaline Suriye’den Almanya’ya, Türkiye’den Avustralya’ya kadar pek çok müzisyen katılıyor. Göçmen ve mülteci müzisyenlerin yanı sıra konuk olarak da pek çok sanatçı yer alacak.  

Türkiye'den Enzo İkah, Omar Alkilani, Wassim Mataoui, Alaa Alkhatib, Mohammed Nader, Hamta, Tambi Cimuk, Çerkez, Qıam Ashoori; İngiltere'den Tamara Raven, Hakan Kilman, Sibel Tüzün, Onur Uz, Suna Alan, Penny Waterhouse, Dolunay Obruk; Almanya'dan Yurdal Çağlar; Amerika'dan Feyza Eren ve Avusturya'dan da Sakina Teyna şarkılarını seslendirecek.

Konuk sanatçı olarak ise Hibla Mukba, Philip Arditti, Ahmet Kenan Bilgiç, Gülinler, Bilge Su, İrfan Alış (Peyk Band), Evrim Demirel, Güvenç Dağüstün, Tuğrul Tülek (YaDa Band), Özgün Semerci sahne alacaklar.

Aynı Gökyüzü Altında Festivali Türkiye'de Mugyed ve RefugeenewsTürkiye, İngiltere'de Mavi Production UK tarafından organize ediliyor.

Festivalin online yayınlanacağı bağlantı linki: https://youtu.be/jcL34hCbOFk 

Festival ile ilgili ayrıntılı bilgi için: www.refugeenewsturkey.orghttps://www.underthesamesky.co.uk/ , Instagram: @underthesameskyfestival

 

 

 

Kategori Haberler